Справа Миколи Семени: звинувачення і свідчення колишнього колеги

Кримському журналісту, автору Крим.Реалії Миколі Семені, обвинуваченому російською ФСБ за статтею 280.1 Кримінального кодексу Росії (сепаратизм), вручили обвинувальний висновок. У документі, який цитують обвинувачений і його захист, Семена подається як антиросійський діяч. А підтверджує це його колишній колега, кримський журналіст і партійний діяч Сергій Мєшковой. Раніше вони разом працювали в одній редакції, а тепер останній виступає у справі свідком звинувачення.

Досудове розслідування кримінальної справи щодо Миколи Семени тривало дев’ять місяців. За цей час група слідчих отримала результати лінгвістичної й авторознавчої експертиз, а також показання свідків. Обвинувальний висновок журналісту 20 січня вручив слідчий кримського управління російської ФСБ Олександр Паршутін. Однак Микола Семена та його захист вважають ці звинувачення необґрунтованими й мають намір спростовувати їх у суді.

«Слідство ломилось у відчинені двері»

Про намір оскаржити лінгвістичну експертизу, надану в обвинувальному акті російської ФСБ, Крим.Реалії повідомив адвокат Миколи Семени Еміль Курбедінов.

«Ця експертиза абсолютно необ’єктивна й не відповідає дійсності. Відповідно до неї, Микола Семена поданий як ненависник, який зазіхає на територіальну цілісність Росії. Ми однозначно оскаржуватимемо цю експертизу», ‒ говорить він.

Еміль Курбедінов

Захист журналіста також надасть суду альтернативну лінгвістичну експертизу, яку провів на її замовлення доктор політичних наук, професор Кубанського державного університету Михайло Савва. Він посилається на міжнародне законодавство, яке не визнає кордонів Росії в тих межах, про які зараз говорить російська влада ‒ тобто разом із Кримом. На цій підставі експерт робить висновок: раз немає встановлених кордонів, отже немає і складу злочину в діях Миколи Семени.

Не згоден із звинуваченнями й сам обвинувачений журналіст. На його думку, 90 відсотків роботи, виконаної слідчими ФСБ у рамках розслідування цієї кримінальної справи, були спрямовані на доведення того, що й так ним ніколи не спростовувалося. «Слідство, що називається, ломилось у відчинені двері. Тому що на першому ж допиті в квітні я визнав, що я ‒ автор цієї статті з усіма наслідками. Тому витратити стільки часу й сил, зокрема, провести дорогу авторознавчу експертизу у Брянську, було зайвим», ‒ зазначив Семена.

Микола Семена

Окрім того, одне зі звинувачень слідства взагалі не відповідає дійсності, стверджує журналіст: «В обвинувальному висновку йдеться, що я виступав із антиросійських позицій. Це неправда, і ми це доводитимемо в суді. У мене абсолютно немає ні антиросійських настроїв, ні антиросійських матеріалів. Я ніде не висловлював ніяких ворожих думок у бік російського народу, ніде не заперечував право на існування Російської Федерації».

Це обвинувачення базується, зокрема на показах свідка звинувачення Сергія Мєшкового ‒ кримського журналіста, колишнього колеги Миколи Семени.

Свідок ФСБ: «міцний професіонал» із «ЛНР»

За інформацією Крим.Реалії, 38-річний Сергій Мєшковой є уродженцем Іркутської області (Росія, колишній Радянський союз), але після переїзду його сім’ї до Криму проживає на півострові. Тут він відомий як журналіст і партійний діяч. 2000 року Мєшковий вступив до опозиційної тоді українській влади Соціалістичної партії України й багато років вів політичну роботу в лавах її кримської організації. Також працював у прес-службі кримського уряду й керував підконтрольною йому «Кримською газетою».

Після приходу СПУ до влади в результаті «помаранчевої революції» Сергій Мєшковой очолював спочатку лояльну до партії місцеву газету, а потім ‒ партійні видання і входив до керівного складу кримської організації СПУ. На виборах 2006 року Мєшковий балотувався в депутати кримського парламенту за партійним списком, але обраний не був. Безуспішними виявились і дві його спроби отримати мандат народного депутата України (спочатку 2006-го, а потім 2012 року).

2011 року Мєшковой почав співпрацювати з командою кримських регіоналів. Зокрема, брав активну участь у відновленні роботи видання «Кримської газети» під контролем місцевої організації Партії регіонів і групи чиновників уряду Анатолія Могильова. Мєшковой два роки займав керівні пости в цьому виданні, а влітку 2013 року його запросили керувати кримською редакцією газети «Вести».

Ігор Гужва

Колишній голова цього видання Ігор Гужва характеризує Мєшкового позитивно. «Так, він був редактором кримських «Вестей». Після анексії Криму, коли ми закрили філію там, він залишався нашим власним кореспондентом, писав для нас. Ми з ним зустрічалися, коли він приїжджав до Києва, спілкувалися щодо виробничої сфери. Я можу сказати, що це міцний професіонал, він добре поставив кримську редакцію. Що з ним відбувалося вже після того, як я пішов із «Вестей», я не знаю. Я з ним відтоді контактів не підтримував», ‒ сказав він у коментарі Крим.Реалії.

Гужва зізнався, що для нього звістка про те, що Сергій Мєшковой виступає свідком від ФСБ у справі Миколи Семени, стала несподіванкою, оскільки він «ніколи не знав про його зв’язки зі спецслужбами».

Із кінця 2014 року Сергій Мєшковой співпрацює з «ДНР» і «ЛНР», організовуючи роботу інформаційних ресурсів, підконтрольних проросійським бойовиками. Зокрема, в «ЛНР» він є головним редактором «Луганського інформаційного центру» ‒ рупора бойовиків.

Ми спробували зв’язатися з Сергієм Мєшковим, щоб надати йому право на відповідь. Але його телефони виявилися недоступними.

«Ми з Сергієм Мєшковим були колегами»

Треба зазначити, що Сергій Мєшковой і Микола Семена давно знайомі, раніше працювали разом у редакції «Кримської газети». Однак після російської анексії півострова їхнє спілкування припинилося.

Микола Семена

«Ми з Сергієм Мєшковим знайомі, були колегами. Але одразу ж після анексії Криму він одним із перших виявив бажання вступити до Спілки журналістів Росії. Я його з березня 2014 року бачив, ми не спілкувалися. А те, що він говорить як свідок, не витримує ніякої критики. Оскільки він стверджує, що всі мої матеріали були необ’єктивні, проукраїнські й антиросійські. Ми з ним жили в одній країні ‒ Україні, були в одній Спілці журналістів ‒ українській, в одній газеті ‒ українській, і якими ж мали бути мої матеріали, якщо не проукраїнськими, питається? Хіба це якийсь злочин? З іншого боку, будь-який проукраїнський матеріал не є антиросійським», ‒ каже Микола Семена.

Микола Семена

За його словами, в обвинувальному висновку ФСБ присутні свідчення багатьох кримських журналістів, серед інших і провладних. Однак тільки Сергій Мєшковой висловлює звинувачення на його адресу.

Микола Семена

«Жоден допитаний журналіст жодного поганого слова на мою адресу не сказав. У одного Мєшкового є пасаж на два рядки. Його слідчі використовували й будуть його розкручувати на всю котушку. Але я не думаю, що це принесе їм користі, тому що нам буде легко в суді спростувати його слова», ‒ зазначив журналіст.

Зараз адвокати Семени вивчають обвинувальний висновок і вибудовують стратегію захисту. Коли розпочнеться судовий розгляд справи, поки не відомо.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *