"Галя на Марсі" -…

Галя ось уже четве…

Яким чином журналіст може…

Якщо Ви працюєте ж…

Тиждень молінь за єдність…

По всьому світі від…

Свята Літургія за єдність…

Свята Літургія за є…

Творчість, яка ніколи не…

17 грудня 2019 року…

«
»

Об’єднуючи серця: «кримський» концерт до Дня Незалежності України

25 серпня у дворі Національного музею історії України в Києві вдруге відбудеться кримський концерт просто неба «Кримський дім» об’єднує серця», присвячений 28-й річниці Незалежності України. Очікуються виступи відомих українських і кримськотатарських виконавців, серед яких Джамала, а також співак і лідер проєкту «Був’є» Олександр Положинський.

Кого очікують від цього концерту та хто буде виступати на фестивалі? Як українці сприймають акції, організовані «Кримським домом»? Чи можуть культурні проєкти зберегти зв’язок Криму з материковою Україною? Ці та інші теми в студії Радіо Крим.Реалії спілкуються ведуча Лариса Волошина, програмний директор «Кримського дому» Алім Алієв та співак, лідер проєкту «Був’є» Олександр Положинський.

‒ Аліме, розкажіть, будь ласка, докладніше про концерт.

Алієв: Це вже третій захід під назвою «Кримський дім» об’єднує серця». Торік ми робили джазовий концерт разом з Енвером Ізмайловим та Усеїном Бекіровим, позаминулого теж був open air на Поштовій площі зі Златою Огневич. Зараз у нас буде восьмигодинний концерт із молодими музикантами. Окрім Джамали та «Був’є», будуть «Курбаси», Ельвіра Сарихаліл, а також або панк-рок гурт «Шатур-Гудур», або етно-гурт «Мусафір».

‒ Відвідати концерт можуть усі, вхід вільний?

Алієв: Усі-усі-усі. З 15:00 25 серпня стартує денна сцена, з 18:00 ‒ вечірня. Це відбуватиметься на вулиці Володимирській, 2, на території Національного музею історії України. Окрім концерту, буде паралельно декілька активностей. Це наприклад майстер-клас під керівництвом Рустема Скібіна. І, звісно ж, ми робимо правозахисний майданчик, де відбудуться просвітницькі кампанії про політв’язнів, SaveOlegSentsov, щодо ситуації в Криму.


Алім Алієв

‒ Хто саме з правозахисників там буде?

Алієв: Це «КримSOS», Центр прав людини ZMINA, «Євромайдан SOS» і сама кампанія зі звільнення Олега Сенцова, що триває вже кілька років. Також ми покажемо фільм про наших військовополонених моряків, захоплених Росією у листопаді 2018 року.

‒ Минулого разу в цій студії ви розповідали про свій регіональний тур із книгою «Кримський інжир» шістьма містами України. Він уже закінчився?

Алієв: Так. Ми були в Маріуполі, Херсоні, Одесі, Ужгороді, Харкові та Краматорську. Ми обирали міста, які були окуповані й потім деокуповані, а також великі та важливі міста для країни, де, на жаль, не проводилися масові кримські заходи. Приймали нас дуже по-різному, розмова іноді була дуже відверта й складна, але її, зрештою, варто розпочати в регіонах. Ми дуже часто говоримо про Крим у Києві, а для нас було важливо поговорити про нього з тими, з ким ми ще не говорили… Приходила дуже різна публіка, і це була наша мета: привернути увагу до Криму не тільки через дискусії, а через культурні проєкти, soft power. Кудись ми повезли джаз, кудись рок.

‒ Пане Олександре, ви родом не з Криму ‒ з Луцька. Як ви стали учасником проєктів «Кримського дому»?​

Крим для мене ‒ це біль
Олександр Положинський

Положинський: Я дружу з Алімом і з багатьма іншими кримськими татарами. Для них зараз дуже важлива підтримка всієї України, і зокрема й моя особисто. Коли я отримав пропозицію взяти участь у концерті, я навіть не роздумував. Крим для мене ‒ це біль. Так вийшло, що я поріднився з ним останніми роками перед окупацією, влітку 2013-го я потрапив до Бахчисарая. На запрошення телеканалу ATR я брав участь у конкурсі відеокліпів на кримськотатарську музику. Для мене було відкриттям, що є не тільки традиційна музика, а й багато сучасної, і вона класна, драйвова. Наприклад, «Шатур-Гудур» мені дуже сподобався… Я перезнайомився з величезною кількістю людей, зокрема творчих.

‒ І ви не були в Криму відтоді, чи не так?

Всі кримчани мають знати про те, що ми любимо Крим
Олександр Положинський

​Положинський: Я дуже сильно переживаю, що й сам не можу потрапити до Криму, і багато хто з моїх друзів змушений перебувати в непростих умовах насильницького приєднання до Росії або переїхати в інші частини України. Всі кримчани мають знати про те, що ми любимо Крим, ми любимо тих, хто продовжує вважати себе українцями, частиною України. Я вірю, що Крим повернеться, а Мордор згине.


Олександр Положинський

‒ Якою ви бачите глобальну мету цих концертів, Аліме?​

Дуже важливо, щоб сучасна кримськотатарська культура мала такий же поштовх, як українська
Алім Алієв

Алієв: Дуже важливо, щоб сучасна кримськотатарська культура мала такий же поштовх, як українська. Наскільки нам вистачить ресурсів і можливостей, ми намагатимемося це робити. Поки є такі ідеалісти, як ми, доти говоритимуть про Крим і створюватимуть нові зухвалі проєкти. Нам такі проєкти дуже потрібні… Коли важко виступати з прямим протестом, часто це виливається у творчі протести. Ми можемо реп, рок для цього використовувати ‒ з текстами на тему асиміляції, окупації, кримськотатарської мови, на тему того, що було з кримськими татарами упродовж останнього століття. Це важлива рефлексія насправді. Я переконаний, що культура й освіта завжди в основі глибинних змін… Наша наступна мета ‒ це взаємопроникнення, коли ми знайомимо слухача, читача, глядача України з кримськотатарською культурою, створюємо творчі колаборації, артисти створюють спільні продукти. Ми працюємо над цим, і я сподіваюся, що цьогоріч ми вас здивуємо.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *