Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

РЕАЛІЇ, ЯКИХ НЕ ХОЧЕМО…

Творився часопис пі…

Хто вони, кобзарі ХХІ…

Запрошуємо ознайоми…

Дуже часто читач дивує…

Сьогодні ми погово…

Пішов з життя багаторічний…

З сумом повідомляєм…

Населення: світ і Україна

Майже 4 000 народів…

Шаровари - це одяг…

Підставою для нашо…

«
»

Дельфінарії в Криму: артисти в неволі ‒ шоу для туристів

У Криму закривають Карадазький дельфінарій. Цього кримчани домагалися з весни: люди були шоковані умовами, в яких утримують тварин. Російська прокуратура Криму надіслала перевірку до установи. І ось тепер на офіційному сайті дельфінарію допис: вистав з 8 жовтня не буде. Щоправда, тимчасово: причина ‒ ремонт.Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

Ще влітку в Карадазькому дельфінарії, розташованому поруч із селищем Курортне, у черзі туристи юрмилися. Приїжджі поспішали побачити кримських знаменитостей ‒ дельфінів Яшу та Яну.

Уже 30 років тварини щоліта розважають курортників, а до 1989 року мешкали у відкритому морі. Яшу виловили поблизу Керчі, Яну ‒ у бухті Ласпі.

Карадазький дельфінарій працює з 1977 року. Металеві конструкції тут давно заіржавіли, та й вода в басейні темна. Дерев’яні вікна в будівлі розбиті, а зі стелі обсипається штукатурка. Руйнування помітні всюди.

Але ці проблеми курортників не хвилюють, вільних місць на шоу немає. Переважно відвідувачі не звертають уваги на умови утримання дельфінів.


Карадазький дельфінарій

«Якщо з ними нормально тут поводяться, вони усі команди виконують, то все добре у них», ‒ роблять висновки глядачі.

На умови в Карадазькому дельфінарії звернув увагу кримський проросійський активіст Олександр Таліпов. Він опублікував фото брудного басейну й дельфінів на мілині.

Російська прокуратура Криму почала перевірку. Як вважають тренери дельфінів, безпідставно.

Вода, дійсно, темна, але у нас басейн повністю на морській воді
Надія Жукова

«У нас на березі стоїть насосна станція, вода накачується постійно. Темна вода? Так, вона, дійсно, темна, але у нас басейн повністю на морській воді. Ми не хлоруємо воду… На стінах ростуть різні мікроорганізми, губки якісь прилипають. У нас живуть краби, живуть актинії», ‒ говорить тренер тварин Надія Жукова.

Артист приносить гроші

Попрацювавши з дельфінами, я зрозуміла, що вони ‒ особистості й не повинні бути під замком
Яна Довга

Севастопольський дельфінарій свої програми не закриває: тут блакитна вода й чисті басейни. Квиток для дорослого на виставу коштуватиме приблизно 12 доларів, дитячий ‒ удвічі дешевший. Влітку дельфіни дають по три вистави на день. Якщо кожне шоу відвідають хоча б сто осіб ‒ за добу дельфінарій заробляє понад три з половиною тисячі доларів.

Яна Довга тренує морських тварин 14 років. Сама працює в дельфінарії, але вважає, що цим тваринам потрібна свобода.

«Попрацювавши з дельфінами, я зрозуміла, що вони ‒ особистості й не повинні бути під замком. Я ‒ людина, яка прив’язується до них, тому не можу зараз кинути цю професію, тому що це мої діти», ‒ говорить Яна.


Дельфінарій у Севастополі

Думки туристів не настільки однозначні. Багатьом подобається шоу, вони вважають дельфінів артистами.

«Для дітей це прекрасно побачити. Не кожен же батько вийде з дитиною в море побачити дельфінів», ‒ вважає туристка з Підмосков’я.

«Ми не перший рік приїжджаємо й бачимо цих артистів, які виступають не перший рік, і отримують від цього задоволення», ‒ вважають приїжджі зі столиці сусідньої Росії.

На межі

Цього року кримські дельфіни-артисти двічі опинялися в небезпеці. У лютому зруйнувався басейн дельфінарію в Алушті, тварин ледве врятували, терміново евакуювали.У травні горів дельфінарій у Севастополі. Двох дельфінів довелося перевозити в безпечне місце.

А ще є пересувні дельфінарії, в Україні їх заборонили з 2015 року, а в Росії та анексованому Криму вони працюють досі.

Пересувні ‒ це постійне транспортування, постійний стрес для тварин, нова вода в кожному місті
Надія Жукова

«Пересувні ‒ це постійне транспортування, постійний стрес для тварин, нова вода в кожному місті. Вода відрізняється: прісна. Наскільки я знаю, тварини часто хворіють, гинуть», ‒ зазначає тренер Надія Жукова.

Але навіть стаціонарне життя в неволі дельфінам протипоказане, переконані в науковому центрі екології моря в Одесі.

«Я досліджую дельфінів у дикій природі, бачу, як вони себе там поводять. Жоден дельфінарій, ні пересувний, ні стаціонарний не може відтворити умови, які є в морі. Дельфінарії ‒ це тільки комерційне питання. Тварини там утримуються з метою заробляти на них гроші», ‒ впевнена науковий співробітник центру «Екологія моря» Карина Вишнякова.

У 14 країнах Європи вже заборонені дельфінарії будь-якого типу ‒ як стаціонарні, так і пересувні. Кримські ж дельфіни можуть вирушити розважати публіку на Урал або в Сибір. А під час курортного сезону на півострові працюють 11 дельфінаріїв ‒ у всіх найбільших містах півострова: Євпаторії, Севастополі, Феодосії, Партеніті, Алушті.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *