Час невпинно диктує моду на все. Світлана Кас’яненко

Різні часи – різні ідеї… Раніше, світ був ширшим, не скутим тісними рамками карантину. Втім, як показує практика, для письменників, піснярів, художників, таке усамітнення дає шанс для написання нових творів.

Знайомтесь – Світлана Кас’яненко: дитяча письменниця, автор та виконавець багатьох різножанрових українських пісень, волонтер, яка від’їздила зі своїми концертами на фронт до військових на східні терени України в найтяжчі роки війни.

Доброго дня, шановна пані Світлано! Як Вам карантиниться серед весни? Як знаходите місце для позитиву посеред стресу, страху та усамітнення?

Скільки вільного часу, це дійсно подарунок! Збираюся з думками, аналізую, і  чергую корисне із ще кориснішим: мию вікна, перу та прасую  тюль, вішаю співаючи! Розмовляю з песиком та вазонами…головне, щоб вазони не відповідали! (посміхається). Перед написанням чогось доброго, потрібного, з повчальним ефектом,намагаюся не вмикати  новин та не заходити на стрічку фб.  А ще на мене неймовірно впливає Сонечко! Коли воно є, мої твори чистіші і світліші! Коли я була маленькою, думала, що Сонце  –  наш Бог.  Радію йому, ніколи не ховаюся в тінь, і пишу дитячі пісні лише вдень!

І що виходить з під Вашого пера? Щось позитивне?

Звісно. Зараз період для написань, а потім буде період для записування фонограм та відеороликів.  Не люблю наперед нічого казати, але  здається вийшло три хороші пісні. Одна  – дитяча, на День міста, назвала її «Добрий день»; інша – для жіночого  колективу і назвала «Черешенька», третя жорсткіша, про наболіле, тож нехай полежить у шухляді, бо негативу й так вистачає.  Коли  є пісні про все, тоді вже не хочеться повторюватись, бо вважаю, хай краще буде  пісня одна, варта уваги, ніж десяток пустопорожніх.  Але буває й так, що геть непримітна пісня одягнена в правильну фонограму  і  подана чуттєво, щемливо передані вібрації  може  витіснити модний хіт. Є теми які з моди не вийдуть ніколи! Це про головне: мати, родина, любов.

Чи є у Вас улюблені виконавці? Що може обурювати Вас у творчості інших?

Є гурти яких вже немає, і це прикро. У кожного своя доля: розлетілися по світу. Повторити  таких важко – професіонали!  Зараз я про дитячий гурт «Ластівка»   – вихованців Солом’янського Будинку дитячої творчості (м. Київ). Неймовірні були голоси і діти! Але звісно було й обурення. Це коли люди беруть пісню, і починають переробляти на свій лад. Тоді у мене виникає питання: якщо можеш писати рядки сам, то чому не створиш своє? Якось надіслали мені цілий кліп, коли дівча у вінку йде берегом річки та й співає мою пісню. Але замість слова «купіль» співає слово «кужіль»…. Ось і виходить, що не в купіль кидає любистку, а в кужіль, значить не знає про що йдеться… але ж ганьба автору!  І куди потім ту роботу покажеш? Але є й люди з високим вихованням: колись знайшов мене керівник хору зі Шполянщини, зателефонував, аби запитати, чи можна два рядочки змінити у пісні про Тараса Григоровича? І коли одразу ж отримав добро, то зрадів, як дитя!

Яку думки Ви прагнете донести до слухача Ваших пісень? В чому полягає головний меседж-послання?

Справжність, у всіх її проявах. Хочу, щоб усе було натуральним. Без фальші, маскування, окозамилювання.

А які у Вас улюблені музичні твори?

Люблю романси. Вони мені пасують. Це мій стиль. Якщо взяти гумор чи народний спів, – я створюю, мені подобається, але сама не виконую, бо мені це не личить. Не той образ, чуже… Ось пишу я пісню про Солоху, уявляю виконавицю таку пишну, добротну, з декольте, червоними губами : – Ой, гуділо все село, про мене – Солоху, бо чужих чоловіків любила потроху: в понеділок Василя, а вівторок Гриця… а сама ж така гарненька, в соку молодиця! Куди ж мені виконувати таке, коли народжене із певним задумом?

А Ваші поїздки на фронт, як волонтера. Ще їздите?

Ні. На 116 поїздці поставила крапку. Дали з Костянтином Олійником  більше 400 концертів. Створила альбом пісень «У 5-му куті», який презентувала у 2018 році. З порожніми руками їхати туди не хочеться, везти лише себе і свої наряди якось незручно… Хоча підтримувати бійців, то свята справа, бо не може бути так, що вони окремо, а ми окремо. Війна – наше спільне горе, коли везеш свої пісні, своє живе спілкування, добреники, та необхідні речі, обереги, хрестики… Тоді, виходить, що їжа для тіла, для підтримки енергії; а от пісня – для того, щоб їх увіковічнити в історії, виразити повагу; ну і хрестики, іконки – це духовна частина поїздок.  Практика показала, що останнє найнеобхідніше – любов. Добре, материнське, лагідне, щемливе, любляче Слово. Багато з них переосмислили життя в страху,я добирала самі найкращі слова для підтримки, а вони не шкодували сліз. Волонтер – це поклик. Коли  відчуваєш потрібність у тобі, коли можеш підтримати у важку мить,- це чудове відчуття. Давати краще, ніж брати!

Чим корисним займаєтесь на карантині?

Створила авторську програму “Місія з Світланою Кас’яненко” на інтернет-радіо, де висвітлюю активних, чудових, багатогранних людей. Нині митця, художника, артиста на екранах  не побачиш – лиш політики та їх дебати. Тому, показуючи та висвітлюючи  талановитих людей, я хочу спонукати інших бути активними, і приємно зробити гостю програми, показавши, що він потрібен, та є авторитетним. Думаю, якщо кожного дня дарувати  світу краплинку світла, то таки буде світліше.

Наостанок, хочу спитати, що побажаєте нашим читачам?

Не переймайтеся, але дотримуйтеся  правил карантину! Піднімайте свої вібрації, ідіть в ногу з часом!. Використайте цей дорогоцінний час для необхідних речей! Роззуйте очі  – роботи море! І саме головне: НАБУДЬТЕСЯ РАЗОМ. Досхочу…

Дякую за розмову!

Олександр КУЗЬМЕНКО, Харків


“НАБУТИСЯ РАЗОМ» автор та виконавець Світлана КАС‘ЯНЕНКО

Довідка:

Світлана Кас’яненко – письменниця, поет-пісняр, автор та виконавець. В доробку письменниці лірика, гумор, дитячі твори, пісні для бійців, романси, пісні для малечі, ансамблів та для хорових колективів. У 2018 році, Світлана Кас’яненко презентувала два альбоми авторських пісень: «Озеро Любові» та «У 5-му куті». Збірки поезій: «Кришталевий подих», «Лавина», збірник сатири та гумору «Сміхотерапія»; пісенна збірка «Нотний дощ», дитячі книги «На канікули в село», «Гарна господиня», музична вистава «Бджілка-трудівниця», «Царство квітів». Співпрацює з інтернет-радіо «Емігрантське радіо», веде власну передачу.

Добреники – солодощі.

Інші наші розмови з літераторами у розділі Літературне інтерв’ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *