Апостолький Нунцій в Сирії: пандемія на руїнах – це недопустима трагедія

Апостолький Нунцій в Сирії: пандемія на руїнах – це недопустима трагедія
В інтерв’ю для Vatican News Апостольський Нунцій в Сирії кардинал Маріо Дзенарі описує трагічну ситуацію в Сирії після 9 років війни. Поширення Covid-19 було б жахливою трагедією для місцевого населення, що вже страждає внаслідок насильства. Кардинал знову закликає до миру, для того, аби разом побороти пандемію.

Massimiliano Menichetti / Світлана Духович – Ватикан 

В Сирії 9-річна війна спричинила загибель понад 380 000 людей, понад 12 мільйонів стали біженцями. Це «нелюдська ситуація», як часто наголошував Папа Франциск, закликаючи до припинення військових дій і допомоги біженцям та страждаючим. Тепер серед сирійців зростає страх перед поширенням коронавірусу. Згідно з офіційними даними, вкінці березня в понад десяти людей виявили зараження, повідомлялось також про перші жертви. Але виникає сумнів, чи це не є вершиною айсберга. Якщо пандемія пошириться, це буде немислимою катастрофою, враховуючи той факт, що більше половини лікарень не діють через шкоду, завдану війною, лікарі та медичні працівники відсутні, а сотні тисяч переселенців живуть у таборах біженців, що є переповненими та недостатньо обладнаними з гігієнічно-санітарної точки зору. Хтось зауважує: «Як вони можуть часто мити руки, якщо їм не вистачає води для пиття?»

«Що робить Католицька Церква, аби відповісти на цю трагічну ситуацію?» – таким було перше запитання, з яким звернувся наш колега Массімільяно Менікетті до кардинала Маріо Дзенарі, Апостольського Нунція в Сирії. 

Католицькі харитативні організації та лікарні 

Кардинал зазначив, що, насамперед, християни дотримуються правил безпеки, навіть якщо вони строгі. Саме тому всі храми зачинені. Католицька Церква намагаються не припиняти харитативну діяльність, хоча це досить важко. Деякі з цих благодійних ініціатив, що діють завдяки фінансовій підтримці жертводавців з усього світу, були змушені зупинитися кілька місяців тому внаслідок кризи в Лівані. Ця важка ситуація ще більше погіршилась останніми тижнями внаслідок закриття кордонів. Серед численних гуманітарних програм Апостольський Нунцій звернув особливу увагу на проект «Відкриті лікарні», що забезпечує безкоштовне лікування бідним в усіх католицьких лікарнях Сирії. Те саме робить також греко-православна лікарня, ще декілька невеликих диспансерів, але, як зазначив кардинал, для такої великої кількості мешканців це дуже мало. 

Сирія покрита пеленою мовчання 

Коментуючи припущення журналіста про те, що коронавірус може спонукати світ забути про тих, що страждають внаслідок воєн, Апостольський Нунцій в Сирії зазначив, що вже останніми роками можна спостерігати значне зменшення допомоги як з боку приватних осіб, так і міжнародної спільноти.

“Так само як і в інших подібних випадках, – додав він, – після 9 років війни ЗМІ вже не дуже цікавляться трагедією, яку переживає сирійський народ.”

Кардинал Дзенарі пригадав промову Папи Франциска 9 січня цього року, з якою він звернувся до дипломатичного корпусу, акредитованого при Святому Престолі, наголошуючи стосовно ситуації в Сирії, що тепер пелена мовчання загрожує покрити страждання сирійського народу.

Ієрарх процитував також слова однієї сирійської журналістки, якій вдалося втекти разом зі своєю трирічною дочкою із сирійського міста Алеппо: «Нас сирійців, – писала вона, – залишили помирати самих. І ніхто про це не говорить». «Існує небезпека, – додав кардинал, – що це може повторитися також і у випадку поширення пандемії коронавірусу».

Реакція міжнародної спільноти

Відповідаючи на запитання про те, як на цю ситуацію реагує міжнародна спільнота, Апостольський Нунцій вказав на важливість нещодавнього заклику Генерального Секретаря ООН Антоніо Гутерреша до глобального та нагального припинення вогню. Цей самий заклик Папа Франциск повторив у неділю, 29 березня, під час молитви «Ангел Господній», наголошуючи на необхідності створення коридорів для гуманітарної допомоги. Спеціальний посланець ООН в Сирії Ґейр Педерсен також виступив із закликом до негайного, тривалого і розширеного припинення вогню на всій території Сирії, щоб разом боротися й подолати спільного ворога COVID-19. Велике значення, на його думку, має також те, що Генеральний Секретар ООН закликав скасувати санкції, накладені на деякі країни, аби гарантувати забезпечення продуктами харчування та ліками для боротьби з COVID-19.

“Ця страшна пандемія, – наголосив він, – яка викликає стільки страху у людей та занепокоєння у лідерів країн, повинна стати нагодою для того, аби раз і назавжди змусити замовкнути зброю в Сирії та розпочати справедливе політичне вирішення.”

Напис «Голгота» на Сирії 

В контексті наближення Пасхи кардинал Маріо Дзенарі зазначив, що протягом цих років війни в Сирії, богослуження Страсного Тижня і Великодня ніколи не відмінялися, навіть під загрозою бомбардувань. «Вперше в Сирії храми зачинені. В будь-якому випадку, окрім особливостей та багатства власного обряду, Великодні свята потрібно переживати в єдності з усіма християнами світу», – зазначив він, додаючи, що все людство переживає тепер таємницю Христових Страстей. 

Ієрарх розповів про один випадок, що стався 2012 року на одній з католицьких парафій сирійського міста Хомс: у Страсну П’ятницю паламар запитав пароха, де йому розмістити «Голготу», маючи на увазі сцену Розп’яття, яку виставляють у Страсну П’ятницю. На що парох йому відповів: «Візьми довгий дріт, обв’яжи ним зруйновані квартали і повісь напис “Голгота”». «Цієї Страсної П’ятниці, – додав на завершення Апостольський Нунцій в Сирії, – цей дріт після 10 років неймовірного страждання, смертей і знищення повинен бути набагато довшим – повинен простягатися на тисячі кілометрів. Він повинен охопити всю Сирію а також ті країни квіту, що страждають внаслідок Covid-19. Напис “Голгота” потрібно поставити на всій земній кулі». 

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *