«Сидіть вдома під страхом кримінальної відповідальності»: як виглядає карантин у Криму

Через загрозу зараження коронавірусом анексовані Крим та Севастополь, за рішенням російської влади, від початку квітня живуть у режимі суворого карантину. Всіх кримчан зобов’язують залишатися за місцем проживання та виходити на вулицю тільки в разі крайньої потреби. При цьому міський транспорт переходить на роботу тільки в ранкові та вечірні години.

Під крайніми потребами маються на увазі звернення за екстреною медичною допомогою, похід у найближчий магазин за продуктами, вигул собак, винесення сміття та похід на роботу, якщо діяльність підприємства не припинена російською владою. У Севастополі ці заходи фактично діють з 2 квітня, в іншому Криму ‒ запроваджуються з 3 квітня. Про те, як кримчани дотримуються вимог російської влади, про готовність місцевої медицини та правові аспекти карантину йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.Керівник громадського об’єднання «Асоціація громадськості Сімферополя» Сергій Дудченко розповів Крим.Реалії, що ситуація в місті загалом спокійна.

Людей на вулицях стало значно менше
Сергій Дудченко

‒ Людей на вулицях стало значно менше. Якісь підприємства, у яких є дозволи, працюють, будівельні роботи тривають. Кафе та всі розважальні заклади зачинені. При цьому церкви, мечеті, синагоги чомусь працюють, хоча у світі вони вважаються одним з основних джерел поширення інфекції. Як я зрозумів, для них обмеження не прописані. Загалом я не сказав би, що жителі Сімферополя дуже налякані. Звичайно, певна частина громадян вважає, що вона над законом, що закон для інших: у когось є «дах» у муніципалітеті, у когось ‒ у поліції, хтось просто нахабний. Я вважаю, що поліцейські мають не бабусь у переході ганяти, які молоком торгують ‒ хоча вони теж у зоні ризику ‒ а зробити цільовий обхід тих же торгових точок із шаурмою, ломбардів. Нехай і працівники Радміну виїжджають на місце ‒ їхні наради нікому не потрібні.


Сергій Дудченко

За спостереженнями Сергія Дудченка, зміни у графіку громадського транспорту призвели до масових скупчень людей.

Маски та антисептики годі й шукати
Сергій Дудченко

‒ Зробили цей денний інтервал, коли автобус може приходити раз на годину, а людей все одно набирається багато. У когось покупки, саджанці, якісь справи, і в результаті в транспорт набивається дуже багато народу. Про карантин або ізоляцію тут йтися не може. При цьому маски та антисептики годі й шукати хоч зі свічкою: я заходив вчора в кілька аптек, нічого немає. Але в соцмережах усе продається: від 40 до 200 рублів за маску, пів літра антисептика коштує від 200 до 500 рублів.


Photo Gallery:
«Вибачте, ми зачинені». Крим і карантин – в оголошеннях (фотогалерея)

З 28 березня до 5 квітня на півострові зачинені автомийки, кафе і ресторани, низка магазинів, ломбарди, кінотеатри, спортзали, перукарні та інші заклади. Про це свідчать попереджувальні таблички.

Голова громадської організації «Золотое сечение» Іван Комелов припускає, що в Севастополі жорсткі заходи вже могли зупинити поширення коронавірусу.

Усі, хто раніше виявляв недовіру до інформації про пандемію, сьогодні сприймають її як досить серйозну загрозу
Іван Комелов

‒ Уряд міста робить усе, щоб карантинні заходи були максимально об’ємними і дійсно захищали здоров’я людей. Вулиці практично порожні, без певної необхідності виходити фактично заборонено, і це дозволяє мінімізувати можливість зараження. Заходи доводять свою ефективність, оскільки після тих п’яти перших випадків упродовж майже тижня нових більше не зафіксовано. Переважно люди відповідально та свідомо підходять до питання самоізоляції: всі, хто раніше виявляв недовіру до інформації про пандемію, сьогодні сприймають її як досить серйозну загрозу. По-моєму, Севастополь посідає друге місце серед російських міст у виконанні режиму самоізоляції. Медичні маски залишаються дефіцитом, але більшість з тих, хто сьогодні змушений виходити на вулицю, носять їх, є також антисептики.


Іван Комелов

Директор «Центру оперативного реагування при уряді Криму» Тетяна Звєрева на засіданні штабу з протидії поширенню коронавірусу 2 квітня розповіла про порушення карантинного режиму в різних містах півострова:

«Армянськ: на вулицях багато людей. Це переважно люди похилого віку, це діти 10-13 років та матусі з дітками до трьох років. У масках одиниці людей ходять. У «ПУДі» (магазин ‒ КР) ми порахували ‒ на касу стояло вісім осіб. Звичайно, ніхто дистанції не дотримується. Зафіксовано два випадки несанкціонованої торгівлі в ранковий час особами пенсійного віку. Після обіду ці люди були відправлені по домівках».Завантажити відеосюжет на комп'ютер:

За інформацією Тетяни Звєревої, на ринку Керчі торгують чебуреками, шаурмою та іншою вуличною їжею нібито на винос, але фактично покупці їдять за сусідніми столиками. У Сімферополі ж російським чиновникам упродовж уже трьох днів не вдається зупинити ломбарди.

Основну роль у протидії пандемії коронавірусу має медицина. Член російської Громадської палати Криму, голова ради відділення громадської організації «Російська медична асоціація» в Криму Наталя Резніченко стверджує, що спеціально підготовлені кримські лікарні готові приймати навіть вагітних пацієнток з коронавірусною інфекцією.

‒ Згідно з рекомендаціями МОЗ Росії і профільного кримського міністерства, на базі лікарні №7 в Сімферополі розгорнуть госпіталь для хворих інфекцією COVID-19, який вміщатиме в себе 288 ліжок. Якщо сюди надходитимуть інфіковані породіллі, то вже сьогодні для них встановлені п’ять спеціальних пологових ліжок. До лікарні запросять акушерів-гінекологів з другого пологового будинку, але якщо знадобиться більше ліжок, породіль перемістять туди. Якщо захворіють діти, для них Республіканська дитяча інфекційна клінічна лікарня в Мар’їно підготувала 14 спеціальних боксів. Я точно знаю, що лікарні підготовлені і що нинішня кількість заражених у Криму ‒ абсолютно достовірні цифри. Просто ми перебуваємо в міжсезонні, коли є багато інших респіраторних вірусних інфекцій.


Наталя Резніченко

Адвокат російської правозахисної організації «Агора» Володимир Воронін вказує на те, що і на півострові, і в сусідній Росії не використовують готові управлінські інструменти, які підходять для ситуацій на кшталт пандемії.

Можна було ввести режим надзвичайної ситуації або надзвичайний стан ‒ вони прописані в законі, вони зрозумілі та відрегульовані
Володимир Воронін

‒ Чиновники намагаються винайти велосипед, хоча поруч стоїть два готових велосипеди. Можна було ввести режим надзвичайної ситуації або надзвичайний стан ‒ вони прописані в законі, вони зрозумілі та відрегульовані. А зараз виходить якась клаптева ковдра: у Москві одні обмеження, в інших регіонах ‒ інші. У Татарстані люди можуть виходити з дому тільки після СМС, причому воно діє тільки упродовж години. Тобто створюється незрозуміла правова ситуація, і не дуже зрозуміло, навіщо це робиться при готових схемах дій. Водночас зміни внесли до Кримінального кодексу, і там з’явилося таке розмите формулювання правопорушення: «порушення санітарно-епідеміологічних правил, що створило загрозу настання масових захворювань». У принципі, це може бути що завгодно: наприклад, хвора людина просто вийшла з під’їзду.

Володимир Воронін вважає, що таким чином російські силовики можуть спробувати притягнути до кримінальної відповідальності фактично будь-якого громадянина.

‒ Влада, на жаль, не бачить більш дієвого способу домогтися того, щоб люди сиділи вдома, окрім як залякати їх. Тобто замість закликів до відповідальності, до співчуття у нас йдуть найпростішим і незграбним шляхом: сидіть вдома під страхом кримінальної відповідальності. Але знову ж таки виникає запитання: як правоохоронні органи доводитимуть порушення санітарно-епідеміологічних норм і природу смерті людини? Якщо вона померла від серцевого нападу або поганого лікування, то чи винний той, хто її заразив? На безліч питань поки немає відповідей. Але, як ми знаємо, у Росії практика застосування нових законів завжди гірша, ніж самі закони. В усякому разі, поки що про нові кримінальні справи нічого не чути. Мені здається, кілька показових справ все-таки порушать, так що закликаю громадян бути розважливими.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *