Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

«Усе одно відчувається дух єдності»: як мусульмани Криму проводять Рамадан в умовах карантину

Священний для мусульман місяць Рамадан у 2020 році припав на розпал пандемії коронавірусу: піст із забороною їсти у світлий період дня триватиме з 24 квітня до 23 травня. Послідовники ісламу в анексованому Криму, більшість з яких ‒ кримські татари, проводять Рамадан у вимушеній самоізоляції.

Російське Духовне управління мусульман Криму ще 11 квітня повідомило про продовження обмежень у мечетях півострова до 30 квітня. Наказом російського муфтія Криму Еміралі Аблаєва до цього терміну було зупинене проведення традиційних релігійних обрядів. Похоронні обряди рекомендують проводити максимально стисло, з дотриманням усіх правил безпеки, без фізичного контакту та рукостискань. З настанням травня обмеження де-факто продовжують діяти. Про те, як кримські мусульмани проводять цей Рамадан, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Активіст громадського об’єднання «Кримська солідарність» Сервер Чолакчик розповів Крим.Реалії, як мусульмани допомагають один одному на відстані та підтримують побратимів, які утримуються в СІЗО та в’язницях.

Наша релігія закликає до взаємодопомоги, до підтримки, тому навіть в умовах самоізоляції цей дух єдності відчувається
Сервер Чолакчик

– Дуа та намази люди проводять удома, у дуже тісному колі. Наша релігія закликає до взаємодопомоги, до підтримки, тому навіть в умовах самоізоляції цей дух єдності відчувається. У народі народжуються різні ініціативи, щоб допомагати один одному, проводити іфтари, тобто годувати тих, хто поститься, і молитися. Один із варіантів ‒ підготовка продуктових пакетів і доставляння додому. У невеликих селах їжу готують безпосередньо перед іфтаром, а потім уже розвозять гарячі страви для розговіння. Цього року ми вирішили спробувати нову ініціативу «Іфтар для в’язня». Ми допомагаємо своїм політв’язням у будь-який час року ‒ відсилаємо їм посилки, передачки, щоб продукти доходили до них завжди. Але саме в Рамадан наша підтримка для них дуже важлива, тому ми показали всім охочим шлях, як нагодувати найбільш нужденних у СІЗО та в’язницях.


Сервер Чолакчик

Сервер Чолакчик наголошує, що кожен громадянин може або зібрати посилку самостійно, або замовити продукти через сервіс «Покупка ФСВП».

‒ На жаль, точну статистику того, скільком політв’язням і як саме допомогли, ми поки дати не можемо. Деякі передають гроші в руки їхнім сім’ям, щоб родичі купили та послали продукти. Загалом, звісно, у нас ще немає розуміння, як закінчиться цей Рамадан в умовах карантину. З іншого боку, ми дивуємося з приводу того, що російська влада вже дозволила працювати перукарням, салонам краси, будівельним магазинам і так далі, а мечеті залишаються повністю закритими, при тому що їх закрили одними з перших. Якщо карантин буде повністю знятий навіть за кілька днів до Ураза-байраму ‒ закінчення Рамадана ‒ думаю, це не завадить нам організувати святкові заходи. У будь-якому випадку наша релігія тремтливо ставиться до здоров’я вірян.

Раніше муфтій Духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов, вітаючи вірян із початком Рамадану, закликав їх проявити терпіння перед обличчям випробувань:

«Уперше за всі роки я бачу такий Рамадан ‒ без спільних іфтарів, нічних молитов у мечеті й навіть без джума-намазу. Це випробування не могло обійти нас, адже все, що наказав Всевишній Аллах ‒ відбудеться. І це іспит на міцність нашої віри, коли кожен не в колі одновірців, а своїми силами має проявляти твердість віри, терпіння та щедрість. Але велика нагорода чекає за великі випробування, і ми маємо пройти і це».


Саїд Ісмагілов

Тим часом Саудівська Аравія однією з перших країн світу закрила мечеті, скасувала поїздки до Мекки та Медини, заборонила масові релігійні заходи і настійно рекомендувала вірянам весь Рамадан перебувати вдома. Під питанням залишається доля хаджу ‒ традиційного щорічного паломництва, яке цього року планується на кінець липня. Український історик, фахівець з ісламу Михайло Якубович вважає, що для мусульманського світу в цих обмеженнях немає нічого екстраординарного.

Для нинішнього покоління мусульман такі обмеження запроваджують вперше
Михайло Якубович

– Таке було досить багато разів, зокрема на самому початку існування ісламу ‒ під час епідемії чуми в середині 7-го століття нашої ери. Потім була епідемія 1347-1348 років, коли ситуація на Заході ісламського світу була взагалі катастрофічною. Збереглися свідчення про те, що люди закривалися у своїх будинках і господарствах на кілька місяців. Навіть таке важливе релігійне дійство, як хадж, скасовувалося багато разів ‒ й у зв’язку з політичними подіями, і з іншими. Звісно, для нинішнього покоління мусульман такі обмеження запроваджують вперше, щоправда, у різних країнах на них реагують по-різному. Так, були фотографії з Іраку, коли замість закритої мечеті люди зібралися для молитви в магазині. У Пакистані мечеті так і не змогли закрити, тому що низка ісламських організацій виступили проти. Люди просто зберігають дистанцію під час молитви.


Михайло Якубович

Михайло Якубович зазначає, що проблемними для мусульман стали вимоги щодо кремації померлих від коронавірусної інфекції у деяких країнах: ісламські організації наполягають на тому, щоб ховати людей традиційно, запрошуючи імама в костюмі хімічного захисту.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *