Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

Дипломати завадили продажу з аукціону унікального скарбу, знайденого на Тернопіллі.

Завдяки втручанню українських дипломатів вдалося не допустити продаж з аукціону в Німеччині фрагментів унікального скарбу, знайденого торік на Тернопіллі й контрабандою вивезеного за межі країни. Нині речі зняли з продажу, а за справу візьмуться правоохоронні органи. Про це повідомили в Українському національному комітеті Міжнародної ради музеїв (ICOM Ukraine).

Фото: facebook.com/icom.ukraine

«Унікальний комплекс срібних речей римського часу, до якого входили фрагменти посуду та ще кілька предметів, орієнтовно в листопаді 2019 року знайшла на Тернопільщині особа, яка ховається під ніком Vovan та яку ще потрібно встановити. 29 листопада інформацію про цю знахідку оприлюднили в Інтернеті, а вже 8 грудня 2019 року скарб було продано на сумновідомому сайті , через який неодноразово продавали археологічні пам’ятки, що в подальшому опинялися за кордоном», – розповіли в ICOM Ukraine.

Фото: facebook.com/icom.ukraine

18 травня 2020 року український археолог і пам’яткоохоронець Максим Левада оприлюднив інформацію про те, що дві найяскравіші речі з цього унікального комплексу виставлені на одному з німецьких аукціонів старожитностей у вигляді двох окремих лотів. При цьому зловмисники вказали, нібито обидві знахідки походять «із приватної колекції з Південної Німеччини і відомі на артринку з 1970-80 рр.».

Фото: facebook.com/icom.ukraine

Оскільки Міністерство культури за останні півроку не надавало дозволу на вивезення цих пам’яток, мова про контрабанду культурних цінностей, за що передбачено відповідальність відповідно до ст. 201 ККУ.

Продаж речей з аукціону мав відбутися 25 травня. Після аукціону шанси повернути їх до України майже зникали. Проте в справу втрутилися українські дипломати в Німеччині й оособисто міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, якому надали інформацію про цей скарб.

Фото: facebook.com/icom.ukraine

Відтак аукціон погодився зняти речі з продажу і на час перевірки не повертати їх власникові. Крім того, українські дипломати активно працюють із правоохоронними органами ФРН, щоб запустити офіційні процедури повернення незаконно вивезених пам’яток.

Цей скарб, без перебільшення, є унікальним. Він датується третім століттям н.е. – часом економічних труднощів, коли вартість і значення металу стали важливішими за естетичну красу предметів, виготовлених з нього. У цей час Римська імперія використовувала рублене срібло як дипломатичний інструмент для виплати подарунків або субсидій певним групам «варварів». Також його могли використовувати як форму військової оплати найманцям з-за кордону, які служили Риму. Подібних речей немає в жодному українському музеї.

Фото: facebook.com/icom.ukraine

«Знахідка, про яку йдеться, є прекрасним прикладом саме такого скарбу, що містив рублене срібло, і яка, ймовірно, потрапила безпосередньо з римського світу в Україну. Таким чином, скарб може бути важливим свідченням римських стосунків з давнім населенням на території України і є одним з найдавніших доказів такого дипломатичного використання срібла», – наголосив генеральний директор Національного музею історії України, доктор історичних наук Федір Андрощук.

За його словами, аналог подібного скарбу було знайдено в Шотландії. Українська знахідка фактично є «дзеркальною» крайньою точкою виявлення рубленого римського срібла на сході Європи, що надає цьому комплексу загальноєвропейського значення.

Фото: facebook.com/icom.ukraine

Розуміючи унікальність і важливість цього скарбу, з поліцією Баварії зв’язався відомий британський археолог, фахівець з цього періоду д-р Фрезер Хантер (Національний музей Шотландії). Він попросив допомогти з поверненням незаконно вивезених археологічних знахідок до України. Крім того, з баварською поліцією сконтактувався д-р Давид Вігг-Вольф (Романо-Германська Комісія, Німеччина). ІКОМ України теж спрямував відповідні пояснення. Але для реакції аукціону та правоохоронних органів Німеччини було потрібне саме офіційне втручання з України. Тож залучення дипломатів дає сподівання на те, що речі не тільки потраплять до одного з українських музеїв, а й будуть повернуті до наукового контексту, – зазначив пан Андрощук.

Президентка ІКОМ України, генеральна директорка Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків Катерина Чуєва додала, що повернення археологічних предметів, які були незаконно вивезені, – це, на жаль, надзвичайна рідкість. А внаслідок масштабного грабунку археологічних обʼєктів Україна щороку втрачає тисячі унікальних речей, які могли б стати окрасою будь-якого музею та відкривати людям таємниці давньої історії.

«Проте ми цю історію зараз втрачаємо. Держава має кардинально переглянути своє ставлення до захисту культурної спадщини. Це комплексне питання, яке включає і компоненти просвітництва, і ефективну роботу правоохоронців. Головне – має нарешті запрацювати система органів охорони пам’яток, яка зараз фактично перебуває у розібраному стані», – наголосила вона.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *