Синергія виконавця і слухача…

Збірник наукових ро…

Я не чакаў такога…

Сёння нашым суразм…

Я не очікував такого…

Сьогодні нашим спі…

Важливо вчитися у класиків…

Сьогодні нашою спі…

Я не маю рецепту…

Сьогодні нашою спі…

Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

РЕАЛІЇ, ЯКИХ НЕ ХОЧЕМО…

Творився часопис пі…

«
»

«Масового туризму в Криму не буде»: Сергій Вікарчук про світову кризу та перспективи кримського курортного сезону

Що відбувається з українським туризмом на тлі пандемії COVID-19? Які перспективи є в Криму у 2020 році? Чи поїдуть відпочивати на півострів росіяни та українці? І куди в Криму краще вирушати під час епідемії коронавірусу? На ці та інші актуальні теми в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Катерина Некреча розмовляє з українським експертом туристичної галузі, колишнім головним спеціалістом відділу курортів та туризму Євпаторійської міської ради Сергієм Вікарчуком.‒ За інформацією Всесвітньої ради подорожей та туризму, в туристичній сфері залучені понад 330 мільйонів осіб, тобто це кожне десяте робоче місце у світі. Організація прогнозує, що в цьому році третина з них, тобто понад 108 мільйонів співробітників, можуть втратити роботу. При цьому у 2019 році частка туризму у світовому ВВП становила 10,3%. Наскільки сильно ця криза вдарила по Україні, Сергію?

‒ Зараз у туристичній сфері все дуже сумно. В останні три місяці моє агентство практично не працює ‒ ми чекаємо, поки відкриються кордони і можна буде перебронювати заявки, які у нас вже були. В Україні таких компаній десь 10 тисяч. Але в туристичній сфері присутні не тільки туроператори, а й транспортні компанії, страховики, а також супутні бізнеси, які надають різноманітні товари та послуги. Дуже багато сфер економіки тісно пов’язані з туризмом, і вони теж зазнають втрат. Туристичний потенціал України завжди недооцінювали, влада ставилася до цього неуважно. У нас досі немає міністерства, яке займалося б цим напрямком, немає комплексної оцінки його внеску в економіку.

Дуже багато сфер економіки тісно пов’язані з туризмом, і вони теж зазнають втрат

‒ Чи не збираєтеся ви, з огляду на обставини, перепрофілюватися, наприклад, на внутрішній туризм?

‒ Все залежить від попиту та пропозиції. Як тільки з’являється попит, ми починаємо розвиватися в цьому напрямку. Український туризм дуже складний для бізнесу: по-перше, він погано організований, по-друге, клієнт може безпосередньо працювати з базами розміщення, по-третє, погано налагоджена транспортна система. У базовому турі в Єгипет є переліт, трансфер, проживання, страховка, харчування, а у нас такий тур, на жаль, не збереш, та й ціна вийде зависока. Проте перспективи розвитку внутрішнього туризму досить великі. Ми зараз розвиваємо напрямок екскурсійних турів на вихідні або на кілька днів ‒ наприклад, «Гуцульські канікули». Ця пропозиція, хоч і приваблива, але туристи досі ставляться до поїздок насторожено. Люди бояться їздити у громадському транспорті, не кажучи вже про переїзди упродовж восьми годин. Також ми зараз організовуємо яхтові прогулянки Дніпром, на них є певний попит.


Сергій Вікарчук

‒ У квітні ви висловили в нашому ефірі думку про те, що туристичному бізнесу в Криму краще зараз перечекати пік пандемії, щоб потім повноцінно відкритися, нехай і з запізненням. Що думаєте зараз?

‒ Звичайно, мені все одно хочеться, щоб Крим розвивався як туристичний регіон. Причому не тільки як літній курорт ‒ тут можна розвивати й медичні тури, й екскурсії, і паломництва, і так далі. Природно, я хотів би такого розвитку для Криму у складі України. Я сподіваюся, що сезон 2020 року на півострові все ж розпочнеться, проте він не відбудеться, якщо турист буде психологічно не готовий їхати. Тому я як і раніше рекомендував би готелям, санаторіям і компаніям почекати якийсь період, щоб потім почати працювати на повну силу.БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Курортний сезон у Криму: почати не можна тягнути

‒ Як, на вашу думку, розвивалася туристична сфера у Криму в останні шість років?

‒ На мій погляд, з помітних покращень у цьому плані можна відзначити лише інфраструктуру ‒ аеропорт Сімферополя, Керченський міст і будівництво доріг. Однак ті ж самі туристичні центри, які ми розвивали до 2014 року, існують у тому ж вигляді. Я не бачу, чим би Крим як курорт міг сьогодні здивувати туристів, у чому за останні шість років він став кращим.

‒ Куди б ви поїхали в Криму, якби була така можливість?

Я б особисто сходив на пляжі між Саками та Євпаторією ‒ це моя улюблена ділянка

‒ Я в першу чергу хотів би сходити в гори. Можна самостійно піднятися на нижнє, на верхнє плато Чатир-Дагу, погуляти в лісі, у горах, знайти якісь печери. На цих схилах мало людей і завжди чистіше. З огляду на ситуацію з коронавірусом, я б рекомендував як раз такі прогулянки на чистому повітрі. Далі я б особисто сходив на пляжі між Саками та Євпаторією ‒ це моя улюблена ділянка. Там є і піщані пляжі, і галькові, там теж хороше повітря і майже немає людей. Ще можна було б погуляти у степу. Загалом, хочеться потрапити в такі відокремлені місця, хоча я, звичайно, дико скучаю за своєю Євпаторією, де було складно пройти набережною через натовпи туристів.

‒ Чи прогнозуєте ви цього року наплив російських туристів до Криму?

‒ Припустімо, у москвича є якась нерухомість на півострові: який йому сенс сидіти вдома, якщо можна поїхати до моря? Для інших своє житло в оренду можуть здати місцеві жителі, і росіяни відпочинуть у такому закритому форматі, щоб пересидіти епідемію. Однак потенціалу для масовості я не бачу. Чесно кажучи, я не бачив великого напливу російських туристів і всі останні шість років, хоча російська влада говорила про рекордні показники. Досить було відкрити будь-яку вебкамеру на пляжі, щоб своїми очима переконатися в тому, що ажіотажу не було навіть після відкриття мосту. Нам намагаються довести зворотне, але це більше політична історія.

‒ Скільки кримчан постраждають, якщо сезон 2020 року виявиться провальним?

‒ Я думаю, в туризмі так чи інакше працює третина з двохмільйонного населення півострова. Це з урахуванням нелегального бізнесу ‒ наприклад, приватників, які винаймають квартири приїжджим. Багато хто вирощує фрукти або овочі на полях, у теплицях, але теж належить до сфери туризму, оскільки постачають свій продукт у санаторно-курортні установи, у готелі тощо.

‒ Чи може Крим зараз конкурувати з іншими чорноморськими курортами на кшталт Одеси в очах українців?

‒ Наскільки я можу судити зі спілкування з клієнтами, туристи все рідше віддають перевагу поїздці до Криму і обирають замість нього Одесу, Миколаїв, Херсон, маріупольський напрямок. Все ж є конфлікт, є окупація, і для багатьох це бар’єр. Суттєвою перешкодою стало саме проходження кордону (адміністративного кордону ‒ КР), який створили росіяни. Раніше ж проїжджати можна було вільно, а зараз це перетворилося на психологічний бар’єр. Так що Крим зараз не конкурент іншим південним регіонам України. До того ж влітку вже мають почати працювати Кіпр, Крит, Туреччина та Єгипет.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *