Синергія виконавця і слухача…

Збірник наукових ро…

Я не чакаў такога…

Сёння нашым суразм…

Я не очікував такого…

Сьогодні нашим спі…

Важливо вчитися у класиків…

Сьогодні нашою спі…

Я не маю рецепту…

Сьогодні нашою спі…

Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

«
»

Невідома Одеса та дослідження істориків.

У квітні-серпні 1919 р, коли в Одесі вдруге було встановлено радянську владу, у місті запанував планомірний, бюрократизований державний терор, процес арештів і знищення багатьох тисяч людей так званих «ворожих класів», який здійснювали місцеві ЧК (надзвичайні комісії), міліція, радянські та більшовицькі партійні органи. Лише у 2015 році було прийнято закон про доступ до архівів спецслужб, а отже розсекречені дані СБУ, які дали можливість побачити списки прізвищ представників української інтелігенції, розстріляної за часи так званого «червоного терору» без суду та слідства. Кількість імен навіть у істориків викликало відчуття жаху.
Цими днями у затишній Книгарні-кав’ярні, що в самому серці Одеси, пройшов круглий стіл, на який організатори запросили не лише вчених, викладачів ВУЗів, а й вчителів шкіл.
Одна із війн за незалежність України була програна більшовикам 1919 року. Червоний терор – так пізніше назвуть цю сторінку в історії нашої держави. Сотні загиблих за любов до Батьківщини, тисячі висланих у заслання українців, які так і не повернулися до рідних міст.
Інститут Національної пам’яті разом з науковцем – дослідником Олександром Шишко організували круглий стіл, на якому продемонстрували архівні дані: фото, прізвища, вироки.
Начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Сергій Гуцалюк: "Якраз 100 років тому, 16 червня 1920 року, відбувалися масові розстріли так званого «Петлюрівського» масового підпілля. І, завдяки тому, що останні роки відкрилися засекречені матеріали, архіви, в тому числі і МВД, і СБУ, наш одеський дослідник Олександр Шишко, який досліджує саме тему репресій, зміг отримати доступ до цих архівів і ми тепер бачимо, знаємо прізвища цих постраждалих людей. Там, взагалі, жахливі справи, наприклад, одного хлопця молодого розстріляли тільки за те, що він признався на допиті, що він пішов до «Просвіти», щоб вивчити українську мову. Це було підставою для того, щоб його розстріляти 100 років тому."
На круглому столі зібралися вчені, поети, письменники, вчителі, для того, щоб глибше ознайомитися з деталями справ того часу.
Здобута дослідниками інформація тепер має набути розголосу. На сьогоднішній день – це програми на телебаченні, публікації в соціальних мережах, ось такі круглі столи та конференції. Втім, мета науковців – додати важливі сторінки історії України у підручники для школярів.
Доцент кафедри соціології, філософії та права Одеської національної академії харчових технологій Олександр Шишко поділився: "Я хотів, щоб на цьому заході було якомога більше вчителів, щоб з їх допомогою потім ці наукові напрацювання популізувати серед учнів шкіл і, звичайно, серед студентів вищих навчальних закладів. А завдяки публікаціям науковим в періодичній пресі, хоча зараз електронні більше популярні, тож, завдяки інтернету, всі могли отримати доступ до цієї інформації, яка багато років і навіть в роки української вже держави, незалежної, була недоступною."
Історія циклічна. На жаль, і сьогодні інтелігенція змушена виборювати право бути українцем: говорити та викладати рідною мовою, не ставати на коліна перед країною-агресором, жити за своїми правилами. Олександр Шишко, не на камеру, зізнається, для того, щоб український народ повністю розірвав залізні кайдани, надягнені на нас тоді радянською, а зараз російською владою, має пройти не один десяток років. Головне, не звертати зі шляху і по при всі перепони берегти Україну.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *