Яким має бути молитовний день віруючої людини?

У 12-ій катехизі про молитву Блаженніший Святослав розважав над тим, яким має бути молитовний день віруючої людини. Нижче пропонуємо текстову версію нового випуску відеопроєкту «Блаженніший Святослав: #доступно_про_важливе».

Дорогі брати і сестри!

Крокуємо далі нашою дорогою зростання у справжній християнській молитві та продовжуємо її навчатись. Сьогодні, відповідаючи на запитання одного з наших слухачів, я хотів би роздумати над тим, як має виглядати молитовний день віруючої людини, як кожен, хто вірить в Бога, має молитися протягом дня.

Молитва зранку та ввечері

Я думаю, що ті, які ще з нашого дитинства вчили нас вірити у Бога, неодноразово нам повторювали, що кожна днина має два особливих моменти, в яких ми повинні обов’язково згадати про Бога. Це початок кожного нашого дня і його завершення. Отож в нашому щоденному молитовному правилі ми завжди повинні пережити момент ранішньої та вечірньої молитви.

Починати день із подяки Богові

Я пригадую, як моя бабуся, яка вчила мене молитися, говорила так:
– Коли ти щоранку прокидаєшся і зустрічаєш людей навколо, що ти їм кажеш?
– Я кажу їм: Добрий день! Слава Ісусу Христу! – відповідав я.
Бабуся продовжувала:
– Так само ти маєш привітати Того, Хто є невидимо присутній біля тебе. Це твій Господь Бог, твій Творець. На початку дня ти мусиш скерувати свою молитву до Нього як молитву вдячності за те, що ти розпочав цей день.

Ранішні молитви, які ми, зазвичай, молимося, є молитвами, які дозволяють нам наповнити день, який ми розпочинаємо, Божою присутністю. Починаючи день, подякуймо Господу Богу за те, що ми могли встати з ліжка, за те, що маємо здатність розпочинати нові діла, нову працю. Подякуймо на початок дня Господу Богу за те, що Він є з нами. Подякуймо Йому за те, що ми разом з Ним можемо крокувати цим новим днем. Попросімо Його здатності і сили сприйняти з миром і душевною рівновагою все те, що ми зустрінемо протягом дня. Попросімо в Нього мудрості розрізнити цього дня те, що від нас залежить, від того, що від нас не залежить.

Коли ж ідеться про те, що належить від нас, – попросімо у Бога здатності це сповнити, наповнити наш день добрими ділами. Коли ж про те, що поза моїми силами, – віддаймо це Йому в руки. Отож, ранішніми молитвами почнімо крокувати новим днем разом з Богом!

Завершувати день із Богом

Також моя бабуся запитувала мене:
– А як ти закінчуєш кожен день? Мабуть, відходячи до сну, ти прощаєшся із тими людьми, яких ти бачив впродовж дня, що минає?
– Так дійсно, – відповідав я. – Ми кажемо: «До побачення!», коли йдемо з роботи додому. Ми кажемо: «Добраніч!» татові, мамі, рідним, близьким, коли відходимо до сну.
– Так само молитвою на завершення дня потрібно звернутися словом «Добраніч!» до нашого Бога, – навчала бабуся.

Потрібно також зробити вечірній іспит сумління, помолитися цією молитвою, яку ми вже з вами згадували у наших з вами розважаннях. Дуже важливо є завершити наш день із Богом, при помочі вечірніх молитов попросити у Господа Бога сили пережити цю ніч. Святі Отці вчили завершувати кожен день, ніби він був би останнім у нашому житті. Так, ніби наше ложе було би останнім моментом земного життя. А відтак, підсумувати прожитий день так, ніби ми підсумовували б весь свій земний шлях.

Ми спимо, а наше серце чуває

Молитва вечірня є входженням у наш сон, в якому ми відкриваємося і цілковито здаємося на Божу силу і Його благодать. Сон є тим періодом, коли ми спочиваємо, але наше серце чуває. Коли ми спочиваємо, але навіть наш відпочинок хочемо перетворити на Божу славу. Коли ми спочиваємо, але просимо у Господа Бога, щоби наш спочинок був моментом відновлення наших сил, наших здібностей, відновленням наших здатностей у Його благоволінні розпочати новий день, новий період або й нове життя. Отож нехай наші вечірні молитви будуть моментом подяки, підсумку і надії на новий час, на новий день, який Господь Бог у своєму задумі для нас приготує.

Очевидно, що наш молитовний день має свій початок і кінець, тому, зазвичай, ми звертаємо нашу увагу на ранішні і вечірні молитви.

Що робити, якщо ми забули помолитися зранку чи ввечері?

До речі, якщо ви не встигли зранку помолитися, – не розчаровуйтеся, тому що ваша пам’ять про Бога не повинна обмежуватися лише до моменту початку цього дня. Подібно, якщо ви не встигли або, можливо, забули помолитися, відходячи до сну, – не розчаровуйтеся, тому що навіть на вашому ложі ви повинні пригадувати, пам’ятати про Боже ім’я.

Весь наш день має бути часом, проведеним із Богом

Молитовний день має бути часом з Богом не лише в якусь одну хвилинку, один момент нашого дня, але впродовж усього часу дня. Тому, зазвичай, коли ми розпочинаємо день з молитви, цим демонструємо, що хочемо упродовж цілого дня з Богом розмовляти. І ця розмова, ця молитва може мати різні форми. Ми молимося в дорозі. Ми молимося нашою працею. Ми молимося, коли чинимо добрі діла ближньому в ім’я Боже. Ми молимося на початку нашої праці. Ми молимося на завершення нашої праці. Ми молимося на початку нашої трапези. Ми молимося на завершення нашої трапези. Отож, за словами апостола Павла, усе, що ми робимо, ми повинні робити, славлячи Господа Бога.

Тому упродовж нашого навіть робочого дня нехай не буде жодної хвилини, коли б ми забули про Бога, або прожили якусь його частину без Його присутності. І тоді побачимо, що весь наш день, від початку до кінця, перетвориться на молитву – в різний спосіб, в різних місцях, в різній формі, але наша розмова, наш діалог з Господом Богом ніколи не буде перериватись. Ми будемо в Бозі, а Бог впродовж усього дня буде разом з нами.

† Святослав

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *