Синергія виконавця і слухача…

Збірник наукових ро…

Я не чакаў такога…

Сёння нашым суразм…

Я не очікував такого…

Сьогодні нашим спі…

Важливо вчитися у класиків…

Сьогодні нашою спі…

Я не маю рецепту…

Сьогодні нашою спі…

Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

«
»

Рівні християнської молитви: молитва тілесна – слова і жести

У 13-му випуску відеопроєкту «Блаженніший Святослав: #доступно_про_важливе» Глава УГКЦ роздумував над першим рівнем християнської молитви – тілесною молитвою, яка включає в себе слова, жести і фізичну поставу тіла під час молитви. Нижче пропонуємо текстову версію відеокатехизи.

Дорогі брати і сестри!

Сьогодні ми з вами продовжуємо наші роздуми на тему молитви, адже ми хочемо навчитися по-справжньому, по-християнськи, глибоко молитися. Християнська молитва має різні аспекти: ми говоримо про зміст молитви, ми говоримо про її час, але сьогодні я би хотів роздумати з вами про різні рівні або ж, як дехто говорить, різні способи молитви.

Різні рівні християнської молитви

Катехизм нашої Церкви говорить про декілька рівнів молитви, начебто сходинок в дорозі до досконалої молитви. Першим із цих рівнів є молитва тілесна. Оскільки людина є істотою, яка складається з душі і тіла, то, найперше, ми повинні навчитися молитися нашим тілом. Існує також молитва ума, нашого розуму, яку Отці Церкви, зазвичай, називали другим рівнем після молитви тілесної. Є ще молитва серця. А є також молитва споглядальна.

Сьогодні давайте глибше роздумаємо з вами над тим, в чому полягає наша тілесна молитва, яка, властиво, є першим і найбільш фундаментальним рівнем християнської молитви.

Тілесна молитва – слова і жести

Коли ми говоримо про тілесну молитву, зазвичай, говоримо про молитву словесну, а також – наші молитовні жести чи поставу тіла під час молитви. Коли ми молимося, ми вимовляємо слова. Зазвичай, ми також читаємо молитви, які укладені Отцями Церкви, святими людьми. Ми і співаємо, коли збираємося, зокрема у храмі, на молитву. Каже св. Августин: «Хто співає, той подвійно молиться».

Один із видів словесної молитви – псалми

Але в чому важливість словесної молитви? Один із її видів, який практикував сам Господь Ісус Христос, є псалми, що є невід’ємною частиною Святого Письма. Цікаво, що псалмоспіви, або молитва псалмами, є одним із елементів Божого Слова. Цікаво, що псалмоспівами Господь Бог начебто перетворює Боже Слово на слово людини. А коли ми молимося псалмами, ми начебто починаємо розмовляти з Богом божественною мовою. Ми починаємо молитися Божим Словом.

У традиції нашої Церкви ми маємо молитовний псалтир, де усі 150 псалмів є розподілені на 20 катизм, кожна з яких завершується окремою молитвою, укладеною Святими Отцями. Навчитися молитися псалмами є дуже важливо.

Очевидно, що коли ми дозріваємо, зростаємо в молитві, часами навіть вчимо напам’ять певні молитви. Я пригадую, як свого часу одним із ознак зрілості в молитві було вміння молитися напам’ять 50-ий псалом «Помилуй мене, Боже». Я пригадую, як спільнота підпільної Церкви, в якій я зростав, активно молилася цей псалом і навіть цікавилася: «Ну, ти вже знаєш напам’ять псалом 50-ий?»

Отож молитва псалмами – це фундаментальний елемент молитви цілої Церкви. Усі церковні богослужіння – Вечірня, Утреня, інші частини молитовного правила – завжди основуються на тих чи інших псалмах, які знаходимо у Святому Письмі.

Ще один вид словесної молитви – тексти молитов із молитовника

Усною молитвою, чи молитвою словесною, є також ті молитви, які ми знаходимо у наших молитовниках. Чому важливо їх молитися? Часом ці укладені святими людьми молитви, можна назвати певним камертоном, який налаштовує на відповідну хвилю молитви наше з вами серце. Тому дуже добре і правильно є молитися тими молитвами, які пропонує нам Христова Церква.

Ці молитви навчають нас, як спілкуватися з Господом Богом. Тому, коли ми молимося укладеними Церквою молитвами, є важливо зробити їх своїм словом. Слово спільноти має стати моїм словом, яке я промовляю до Господа Бога. Тоді ми навчимося, як молитися, про що молитися, як звертатися до Господа Бога. Тобто ми навчимося всіх тих підставових справ, питань, про які запитують ті, хто робить перші кроки в особистій молитві. Отож, навчімося молитися словом – словом псалмів, словом молитви, якою молиться і співає до Господа Бога спільнота Христової Церкви.

Молитва жестами і фізичною поставою тіла

Але, окрім слова, є ще молитва жестів, молитва літургійної постави чи інших тілесних вимірів нашої молитви. Наприклад, коли молимося молитвою покаяння, в тілесний спосіб ми її висловлюємо жестом стояння на колінах або доземними поклонами.

Тілесна молитва під час трансляції молитви онлайн

Свого часу, коли ми розмірковували над тим, як потрібно брати участь в молитві при помочі сучасних засобів комунікації, багато хто запитував: «Як потрібно брати участь у Службі Божій, яка наживо транслюється онлайн, зокрема, в обставинах пандемії, карантину, самоізоляції?» Відповідаючи на це запитання, ми підкреслювали, що навіть, коли ми не можемо бути у храмі через якісь поважні перешкоди, ми повинні своєю поставою тіла, своїми жестами, а навіть словами і співом, молитися вдома так само, ніби молимося у храмі. Наприклад, зазвичай у храмі ми молимося, стоячи, чинячи на собі знак святого хреста. У храмі ми співаємо разом слова молитви, яка лунає в імені цілої спільноти.

Отож, я заохочую вас, навіть коли ви не можете бути у храмі, але берете участь в Літургії, яка транслюється наживо онлайн, молитися в такий самий спосіб. Молитва онлайн, зокрема Літургія, – це не якесь шоу чи видовище, яке можна споглядати просто так, дивлячись, начебто збоку. Беріть активну участь в цій молитві при помочі слів і жестів, долучайтеся до динаміки цієї молитви так, ніби в цей момент ви перебуваєте у храмі!

Своїм словом, навіть своїм тілом, прославляйте Господа Бога!

ⴕ Святослав

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *