Синергія виконавця і слухача…

Збірник наукових ро…

Я не чакаў такога…

Сёння нашым суразм…

Я не очікував такого…

Сьогодні нашим спі…

Важливо вчитися у класиків…

Сьогодні нашою спі…

Я не маю рецепту…

Сьогодні нашою спі…

Кернесюґенд

м. Харків, вул. Д…

В Ірпені утворено…

Нещодавно в Ірпені …

«
»

«Нажитися на туристах»: чому на півострові помітно подорожчали продукти?

Російська влада визнала суттєве подорожчання продуктів в анексованому Криму. За інформацією пресслужби підконтрольного Росії уряду Криму, ціни на найменування, що входять до споживчого кошика, у другому кварталі 2020 року, у порівнянні з першим, підвищилися у відсотковому співвідношенні від 10% до 47%.

За інформацією російської влади, найсильніше подорожчали ріпчаста цибуля ‒ на 47,1%, картопля ‒ на 31,8%, морква ‒ на 24,1%, капуста ‒ на 15,5%, яблука ‒ на 31,1%, апельсини ‒ на 23,5%, виноград ‒ на 10,6%. Також зросли ціни на крупу гречану ‒ на 20,5%, рис ‒ на 11,7%, цукор-пісок ‒ на 10,8% і банани ‒ на 11,4%. Раніше підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов прогнозував, що з відкриттям вантажного залізничного руху Керченським мостом ціни на продукти на півострові чекає зниження. Про те, чому замість цього відбувається чергове подорожчання, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Експерт ринку продовольчих товарів у Криму Андрій Александров висловив Крим.Реалії думку, що загалом картина подорожчання відповідає сезонним коливанням цін.

Найбільш серйозне подорожчання чекає нас у зв’язку з курсом долара та ціною зерна. Частково воно вже відбулося
Андрій Александров

– Перераховані товари ‒ переважно овочі свіжого врожаю. Це молода картопля, молода капуста, і не можна порівнювати їх із тими, які вже довго зберігалися. У четвертому кварталі буде зворотна ситуація: дешевшатимуть овочі, коренеплоди. Це закономірно, нічого дивного в цьому немає. У перелік потрапив також імпорт ‒ апельсини. Це не сезонний фрукт зараз, він не ходовий і не має особливого попиту. Буде новий урожай ‒ ціна впаде. Щоправда, те, що долар піднявся до рубля, спричиняє подорожчання всього імпорту. Я, до речі, не побачив у списку такий важливий продукт, як куряче м’ясо. Взагалі, найбільш серйозне подорожчання чекає нас у зв’язку з курсом долара та ціною зерна. Частково воно вже відбулося. Від зерна йде цілий ланцюжок: борошно та продукти з нього, включаючи хліб і макарони, а також та сама курятина, для якої зерно входить у кормову базу.


Photo Gallery:
Фрукти й овочі: чи виросли ціни після відкриття сезону? (фотогалерея)

За оцінкою Андрія Александрова, початок вантажного залізничного сполучення мостом через Керченську протоку не міг вплинути на ціни в Криму.

Всі контракти на постачання продуктів укладаються без участі залізниці. У Криму ритейл ‒ це всього три-чотири мережі та безліч роздрібних торговців
Андрій Александров

– Я взагалі не можу це пов’язати. Всі контракти на постачання продуктів укладаються без участі залізниці. У Криму ритейл ‒ це всього три-чотири мережі та безліч роздрібних торговців. Мережевий роздріб у найкращому випадку може закуповувати продукти автомобільними постачаннями. Це не «Магніт» і не «П’ятірочка» з мегаконтрактами на сотні тисяч тонн ‒ на півострові є лише середній бізнес. До того ж вагонами можна постачати дуже вузький перелік продуктів: цукор, борошно, олію. А продукти ‒ тисячі найменувань товарів, і в їхньому постачанні бере участь автомобільний транспорт ‒ великі фури. Можливо, вагонами могли б доставляти харчі для російських військових, для флоту, але фактично і їхні постачальники теж використовують фури. Словом, зв’язку між цінами та пуском товарняків мостом я не бачу.


Запуск руху вантажних поїздів Керченським мостом, 30 червня 2020 року

Раніше російська влада Криму також анонсувала будівництво за участі інвестора великого оптово-логістичного центру в селищі Октябрське Красногвардійського району для постачання продуктів на півострів ‒ за задумом чиновників, це дозволило б знизити витрати на їхню доставку та дистрибуцію. Андрій Александров вважає, що таким об’єктом навряд чи скористаються дрібні ритейлери, яких у Криму більшість.

‒ Можу припустити, що такий центр збудують, але це річ у собі. Якщо ми хочемо таким чином знизити ціни в сотнях і тисячах торгових точок, то потрібно його якось пропагувати: як він працюватиме, для кого? Про будь-який бізнеспроєкт потрібно розповідати його потенційним клієнтам, але цього не відбувається. Адже такі речі треба озвучувати ще на етапі проєктування. Загалом, сам собою логістичний центр нічого не зробить: якщо бізнес ним не користуватиметься, то це просто закопані в землю державні чи приватні гроші.


Photo Gallery:
Небезпечна торгівля: що відбувається на ринках Севастополя (фотогалерея)

Російський аграрний стратег Володимир Решетняк бачить серед причин коливань кримських цін як процеси, які повторюються з року в рік, так і властиві тільки 2020-му.

Подорожчання продуктів ‒ перманентний процес. До того ж у Криму цьогоріч відбулося зниження врожайності зернових, а весняні заморозки вдарили по фруктах
Володимир Решетняк

– В овочів із борщового набору традиційно високий сезон влітку, і ціни на них вистрілюють вгору. Тому нічого протиприродного в їхньому подорожчанні я не бачу, це специфіка ціноутворення. Що стосується гречки, рису, і цукру, я не вважаю коректними порівняння другого кварталу цього року навіть з аналогічним періодом минулого. У нас трапився форс-мажор ‒ пандемія коронавірусу. Навесні всі ці продукти тривалого зберігання скуповували на сто років вперед. До того ж цукор, наприклад, торік і позаторік коштував дешевше за бруд, на рівні собівартості. Якщо після цього він подорожчав на 10%, то в абсолютному вираженні це несуттєво. Загалом і в цілому подорожчання продуктів ‒ перманентний процес. До того ж у Криму цьогоріч відбулося зниження врожайності зернових, а весняні заморозки вдарили по фруктах.

Водночас Володимир Решетняк не бачить передумов для подальшого відчутного зростання цін на основні продукти, зокрема й на хліб і м’ясо, за винятком форс-мажорів.

Тим часом російський глава Криму Сергій Аксенов стверджує, що отримує від жителів півострова скарги на завищені ціни на продукти ‒ часом у декілька разів. На засіданні російського уряду Криму 4 серпня він закликав кримський бізнес «працювати в довгу, на свою репутацію», і не намагатися «за один місяць зірвати все, задерши ціни під стелю», тому що це, на його думку, «не по-людськи». Аксенов доручив місцевому російському уряду опрацювати механізми, щоб кримчани та туристи могли повідомляти про завищення цін, і пригрозив виробникам і постачальникам, яких викриють у такій практиці, позбавити їх державної підтримки.БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Як Крим приймає російських туристів?

З оцінками російського глави Криму згоден голова Союзу промисловців і підприємців Криму Артем Євтушенко.

У нас як завжди усі вирішили нажитися на цьому. Гостей багато, попит збільшився ‒ ціни ростуть
Артем Євтушенко

–У Криму це класична практика ‒ підвищувати ціни під час курортного сезону. Цьогоріч склалося так, що на півострів фактично поїхала вся Росія, і тут варто було б зачепити туристів: вони побачили б, що в Криму можна відпочивати, що він гостинний ‒ але у нас як завжди усі вирішили нажитися на цьому. Гостей багато, попит збільшився ‒ ціни ростуть. З одного боку, це економіка, з іншого боку, мені здається, що це негативно позначиться на наступному курортному сезоні. Люди не хочуть платити великі гроші за сервіс, який Крим здатний надати.БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Гостинність чи «кримпупізм»? Психологічна криза на курорті

На жаль, законодавчо врегулювати ціни неможливо, тому що ми живемо в ринковій економіці, і її сильно не зарегулюєш. До того ж, ті учасники ринку, які особливо грішать порушеннями, як правило, перебувають у сірій зоні, їх цікавить тільки заробити сьогодні, а там будь-що будь.


Артем Євтушенко

Щоб стабілізувати ціни на півострові, російська влада Сімферополя планує з 8 серпня до 30 вересня провести розширений сільськогосподарський ярмарок. Чиновники стверджують, що тут «буде представлений широкий асортимент сільськогосподарської продукції за цінами на 15-20% нижчими від ринкових», і разом із тим обіцяють дотриматись усіх санітарно-епідеміологічних заходів у зв’язку з епідемією коронавірусу.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

    RemovskaO@rferl.org

    “>

    Підписатись

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *