30 дворів зникло без…

Екскурсію по місцев…

30 дворів зникло без…

Екскурсію по місцев…

Талдики та Худяки: давня…

12 стародавніх посе…

Вода та очерет замість…

Ми побували безпосе…

Талдики та Худяким: давня…

12 стародавніх посе…

Розповідь про життя села…

Перестройка для меш…

Хутір Калити на Харківщині:…

На хуторі Калити ме…

«
»

Аналіз звітів СММ ОБСЄ на Донбасі за серпень: розвідувальні ознаки підготовки до ескалації

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm продовжують збирати дані щодо оперативної ситуації на Донбасі, вести OSINT-моніторинг соціальних мереж та документувати чисельні докази участі російських кадрових військових та найманців у війні Російської Федерації проти України.  

Одним із офіційних джерел для аналізу та порівняння інформації, безумовно, є звіти Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні. Їх можна або порівнювати із публічними заявами від Офісу президента, або із даними звітів прес-служби Операції об’єднаних сил (ООС) на Донбасі (як ми робили торік підчас попереднього «перемир’я»).  Звісно, що і до самих звітів СММ ОБСЄ залишається багато питань, враховуючи, що серед складу самих спостерігачів місії в Україні стабільно велика присутність громадян Російської Федерації, а також лояльних до РФ країн, що дає змогу країні-агресору впливати на дані, які потрапляють у моніторинг. Проте, наразі не існує альтернативи та інших офіційних моніторингових даних міжнародних спостерігачів, тож доводиться користуватись цим джерелом інформації «з поправкою на вітер». Також варто пам’ятати, що дуже часто міжнародні спостерігачі ОБСЄ самі стають об’єктом інформаційних операцій з боку Російської Федерації та їм всіляко обмежують пересування по території, яку контролюють російські окупаційні війська та формування 1-го і 2-го Армійських корпусів в ОРДЛО. А коли візуальний контакт обмежений: спостережні камери вимкнені, або виведені з ладу, а моніторингу з БПЛА всіляко перешкоджають російські засоби РЕБ, то спостерігачі часто спираються лише на звукову інформацію про вибухи чи застосування стрілецької зброї. У цього методу також є свої вади, при відсутності зорового контакту для введення в оману російські війська також активно використовують технічні засоби інформаційно-психологічного впливу, наприклад, звукомовні станції ЗС-82, за допомогою яких можна імітувати вибухи та інші звуки, що можуть створити хибне уявлення про реальну ситуацію.

Аналіз звітів СММ ОБСЄ з другої половини серпня по вересень 2020

Волонтери InformNapalm проаналізували 11 звітів СММ ОБСЄ з номерами 199/2020 – 209/2020 за період з 21 серпня по 2 вересня 2020 року. Список посилань на звіти наводимо нижче:

 • Daily Report 199/2020 issued on 21 August 2020
 • Daily Report 200/2020 issued on 22 August 2020
 • Daily Report 201/2020 issued on 24 August 2020
 • Daily Report 202/2020 issued on 25 August 2020
 • Daily Report 203/2020 issued on 26 August 2020
 • Daily Report 204/2020 issued on 27 August 2020
 • Daily Report 205/2020 issued on 28 August 2020
 • Daily Report 206/2020 issued on 29 August 2020
 • Daily Report 207/2020 issued on 31 August 2020
 • Daily Report 208/2020 issued on 1 September 2020
 • Daily Report 209/2020 issued on 2 September 2020
 • За цей період Україна відсвяткувала  День Державного Прапора (23 серпня), День Незалежності (24 серпня) та вшанувала пам’ять загиблих у День Пам’яті (29 серпня). Метою моніторингу було проаналізувати ключові моменти звітів, виявити розвідувальні ознаки, які дозволили б скласти картину реальної поточної ситуації в зоні бойових дій.

   “Після засідання Тристоронньої контактної групи 22 липня, на якому досягнута домовленість про додаткові заходи з посилення режиму припинення вогню, починаючи з 00:01 27 липня до кінця звітного періоду СММ зафіксувала загалом 893 порушення режиму припинення вогню в Донецькій і Луганській областях (зокрема, 149 вибухів, 2 невизначені боєприпаси, що пролетіли, та 13 освітлювальних ракет, а також 729 черг і пострілів)”, – ОБСЄ.

  Ситуація на ділянках розведення сил і засобів

  “СММ продовжувала здійснювати моніторинг безпекової ситуації на трьох пілотних ділянках розведення сил і засобів, а також навколо них. Тимчасом Місія постійно фіксувала присутність людей на колишніх військових позиціях і позиціях військового типу, а також поблизу них у межах ділянок розведення в районах Золотого та Петрівського”, – ОБСЄ.

  Зупинимось на кожній з ділянок розведення сил і засобів детальніше:

  Станиця Луганська

  Спостерігачі СММ кожного дня бачили членів збройних формувань (із нарукавними пов’язками з написом «СЦКК») на південному краю нового прольоту мосту біля Станиці Луганської. Зафіксували тільки один постріл зі стрілецької зброї увечері 24 серпня.

  Проте,  мешканці Станиці Луганської регулярно пишуть у соцмережах про порушення «режиму тиші» з боку російських окупаційних військ. Наприклад,  відома волонтерка Свєта Свєтікова неодноразово писала про порушення 27 серпня о 21:23 та 30 серпня о 6:07 та о 6:40.

  Також ми помітили, що СММ ОБСЄ у своїх звітах продовжує маніпулювати чутливою інформацією щодо порушення домовленостей відведення озброєння.  Ми про це писали в січні 2020 року і бачимо це знову в звіті за 1 вересня 2020 року №208/2020 від 1 вересня.

  Варто нагадати, що відповідно до Мінських протоколів відведенню підлягають танки, артилерія, РСЗВ, тактичні ракети, а про відведення зенітних ракетних комплексів у Мінських протоколах не йдеться. Також висвітлення такої інформації суперечить принципам нейтральності та неупередженості, якими мають керуватися представники СММ ОБСЄ при наданні чутливої інформації оборонного характеру.

  Золоте

  Спостерігачі СММ кожного дня бачать членів збройних формувань (із нарукавними пов’язками з написом «СЦКК») самих або з людьми у захисних костюмах, які входять углиб ділянки розведення на 350 м.  Земельні роботи за межами ділянки розведення вздовж автошляху Т1316 швидко наближаються до лінії розведення.

  “28 серпня приблизно за 100 м на південь від її південного краю, спостерігачі бачили 15 робітників, які за допомогою 3 екскаваторів та 1 вантажівки з причепом проводили земляні роботи на ділянках поперек й уздовж автодороги Т1316”, – ОБСЄ.

   Слід зазначити, що роботи ведуться без перерв на вихідні дні.

  “26 серпня за межами ділянки розведення БПЛА СММ середнього радіуса дії вперше зафіксував нову L-подібну траншею (протяжністю 30 м; за оцінкою, належать збройним формуванням) орієнтовно за 150 м на захід від західного краю ділянки розведення та приблизно за 100 м на північ від залізничного полотна, що проходить ділянкою розведення”, – ОБСЄ.

  Тобто окупаційні війська продовжують використовувати «перемир’я» для розширення своїх опорних пунктів та наступальних можливостей.

  Петрівське

  Зазвичай, здійснюючи моніторинг біля ділянки розведення в районі Петрівського, члени патруля Місії відзначає там спокійну ситуацію. За допомогою БПЛА СММ дальнього радіуса дії кожної  ночі виявляли від 1 до 6 осіб на колишній позиції збройних формувань.

  «30 серпня у межах ділянки розведення в районі н. п. Петрівське БПЛА СММ малого радіуса дії виявив будівельні матеріали з дерев’яними колодами та мішки з піском, складені на купу біля позиції збройних формувань поблизу південно-східного кута ділянки розведення»

  InformNapalm звертає увагу читачів на те що, упродовж звітного періоду камери СММ ОБСЄ у Золотому не працювали з 20 по 24 серпня, у Петровському з 20 серпня по 1 вересня. З цього можна зробити висновок, що у СММ не має певної інформації, що відбувається на цих ділянках розведення, тож ситуацію можна назвати спокійною умовно, бо, наприклад, процес ворожого мінування ділянок може лишитись непоміченим.

  Мінування місцевості

  Російські окупаційні війська продовжують мінувати нові ділянки.

  20 серпня «Приблизно за 20 м на північ від дороги, орієнтовно за 1,5 км на північний схід від н. п. Раївка команда СММ вперше зафіксувала новий попереджувальний знак про мінну небезпеку (дерев’яна табличка 30х30 см червоного кольору з написом «Стоп! Міни» кирилицею), прикріплений до дерева».

  28 серпня «на західній околиці мікрорайону Трудівські в Петровському районі н. п. Донецьк міні-БПЛА СММ вперше зафіксував 10 протитанкових мін, які були встановлені у 2 ряди та заблокували дорогу, що веде на захід до н. п. Мар’їнка.»

  Читайте також: “Україна в ОБСЄ розповіла про російські протипіхотні міни на Донбасі, які заборонені міжнародними конвенціями”

  Інженерні роботи

  Російські окупаційні війська продовжують інженерні роботи впродовж всієї лінії зіткнення:

  • біля н. п. Стила (Донецька обл.) нещодавнє, ймовірно, укріплення двох існуючих бліндажів (20 серпня);
  • біля н. п. Голубівське (Луганська обл.) траншея та подовження траншеї приблизно 175 м у довжину (22 серпня);
  • біля н. п. Олександрівка (Донецька обл.) траншея протяжністю приблизно 25 м (22 серпня);
  • біля н. п. Нижнє Лозове (Донецька обл.) дві траншеї загальною протяжністю 170 м (23 серпня)
  • біля н.п. Пікузи (Донецька обл.) 50-метрове подовження траншеї (26 серпня)
  • біля н. п. Василівка (Донецька обл.) укріплення позиції військового типу (26 серпня)
  • біля н. п. Старомихайлівка (Донецька обл.) 20-метрове подовження траншеї (28 серпня)
  • біля н. п. Ужівка (кол. Ленінське; Донецька обл.) 20- і 30-метрове подовження траншеї (29 серпня)

  Обмеження свободи пересування

  На початку статті ми вже наводили приклади постійного перешкоджання доступу СММ ОБСЄ до певних об’єктів чи переміщення по шляхам у ОРДЛО. Протягом останніх тижнів, не дивлячись на “режим тиші” Місія і надалі стикалася з обмеженнями свободи пересування на окупованій території:

  • 24 серпня біля н. п. Оленівка (Донецька обл.), у пункті пропуску на кордоні поблизу н. п. Ізварине (Луганська обл.) та у пункті пропуску на кордоні поблизу н. п. Сєверний (Луганської обл.);
  • 29 серпня у пункті пропуску на кордоні поблизу н. п. Вознесенівка (кол. Червонопартизанськ,  Луганська обл.)
  • 31 серпня у пункті пропуску на кордоні поблизу н. п. Ізварине (Луганська обл.)

  Нарощування боєздатності окупаційних військ

  За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України протягом минулого тижня до з’єднань і частин російських окупаційних сил у ОРДЛО доставлено близько 700 тонн пального та 6 вагонів з боєприпасами.

  Крім того, для комплектування підрозділів противника з території РФ продовжують прибувати найманці-громадяни РФ, які пройшли спеціальну підготовку в навчальних таборах Південного військового округу за окремими військово-обліковими спеціальностями (снайпери, розвідники, зв’язківці).

   Читайте також: “Огляд InformNapalm: прогнозоване загострення на Донбасі

  Про ротації в лавах російських окупаційних військ розповідають і українські військові 503 Окремого батальйону морської піхоти.

  “29 серпня, перебуваючи на залізничній станції в н. п. Вознесенівка (кол. Червонопартизанськ; Луганська обл.) протягом приблизно 10 хвилин, команда СММ бачила від 80 до 100 порожніх відкритих вантажних вагонів та 1 вагон-цистерну для перевезення хімічних продуктів та палива”, – ОБСЄ. 

  Боєприпаси з Росії поступають не тільки залізничними коліями, але і вантажівками під прикриттям так званого «гуманітарного конвою». 27 серпня у ОРДЛО в’їхав 98-й «гумконвой».

  Також «27 серпня команда Місії (ОБСЄ) бачила автоколону в складі 6 тентованих вантажівок (з номерними знаками Російської Федерації та написами на бортах «Гуманітарна допомога від Російської Федерації» російською мовою) у супроводі 1 транспортного засобу (з написом «МНС» на борті). Автоколона проїжджала поблизу об’єкта в Будьонівському районі Донецька.»

  Це цілком корелює з даними InformNapalm за серпень і підтверджує висновки, що Росія використовує “перемир’я” для підготовки до ескалації боїв на Донбасі.

  Волонтери InformNapalm у своїх дослідженнях також неодноразово викривали, що під прикриттям “гумконвоїв” працюють російські війська. Було встановлено, що військові 108-го десантно-штурмового полку РФ брали участь у “гумконвоях” на Донбас. Також один з військовослужбовців 22-ї бригади спеціального призначення ГРУ Росії, який брав участь в операції захоплення Криму, згодом був помічений як учасник “гуманітарних конвоїв” під прикриттям МНС Росії.

  Відведення озброєння

  З 23 серпня Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ фіксувала масові порушення розміщення важкого озброєння на окупованій території. Велика кількість війської техніки сконцентрована на територіях полігонів поблизу н. п. Тернове (Донецька обл.), н. п. Бугаївка (Луганська обл.), н. п. Міусинськ (Луганська обл.), н. п. Бойківське (кол. Тельманове, Донецька обл.), н. п. Мирне (Луганська обл.), н. п. Круглик (Луганська обл.).

  Джерело

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *