Хочеш воду – стріляй у хмари. Експеримент у Криму

Керувати дощами обіцяє влада Криму, підконтрольна Кремлю. Це допоможе вирішити проблему води на півострові – переконує глава Криму Сергій Аксенов. Він пропонує стріляти у хмари та дощами наповнювати обмілілі водосховища півострова. Для цього до Сімферополя з Росії мають перегнати літак-лабораторію.Експериментальну методику планують застосувати для центрального Криму. Там води не вистачає найбільше – каже голова Держкомітету з водного господарства і меліорації Криму, призначений Кремлем, Ігор Вайль.


Ігор Вайль – голова Держкомітету з водного господарства і меліорації Криму, призначений Кремлем, 2018

«Так склалося, що центральна частина була завжди найбільш маловодною. А особливо у маловодний рік. Це стосується переважно Сімферополя і Сімферопольського району».

Як зробити так, щоб дощі йшли саме в Сімферополі та сусідніх зневоднених районах кримчанам пояснив голова Криму, підконтрольний Росії, Сергій Аксенов.


Сергій Аксенов – голова Криму, підконтрольний Кремлю

«Будь-які хмари, які заходитимуть на територію Республіки Крим і перебуватимуть над містом Сімферополь оброблятимуться відповідно», – сказав він.

Хмари оброблятимуть із літака. Його спеціально перегнали до Криму з Росії. У 2013 році схожий літак-лабораторію, який, начебто, може викликати дощі, представила державна організація Росгідромет. Редактор інтернет-ресурсу Militaryaviation.in.ua Денис Томенчук переконує, що нічого надзвичайного в цьому літаку немає.


Денис Томенчук – редактор авіаційного інтернет-ресурсу

«Це літак-лабораторія, який, по суті, побудований на базі пасажирського невеличкого літака радянського виробництва. Тобто це взяли звичайний літак цивільний, переобладнали його і, по суті, літак повністю нашпигований різноманітною апаратурою», – каже Томенчук.


Літак Як-42Д російської організації Росгідромет

Літак радянський, а апаратура на борту – американська та європейська, розповідає експерт. Скільки коштує повітряна лабораторія офіційної інформації немає, каже Томенчук.

«Я зустрічав цифру 1 мільярд рублів, що витратили на цей літак, однак це з інтернету, це перевірити неможливо. Щоб викликати опади, хмари розстрілюватимуть піропатронами з йодидом срібла. Коли ця сполука потраплятиме у хмару, утворюватимуться кристали», – пояснює метеоролог і кліматолог Віталій Шпиг.


Віталій Шпиг – метеоролог і кліматолог Українського метеорологічного інституту

«Кристали набирають швидше масу, випадають, і на землі ми це бачимо вже у вигляді дощу», – пояснює Шпиг.

Йодид срібла з опадами потраплятиме у ґрунт і воду. Це безпечно, переконує Аксенов.

Іншої думки дотримується експерт із питань зміни клімату Національного екологічного центру України Георгій Веремійчик. Він застерігає, що йодид срібла безпечний тільки у невеликих кількостях, а вивчення властивостей цієї сполуки триває досі.


Олімпійські ігри 1980

«…Коли була у 80-х роках московська Олімпіада, тоді використовували йодисте срібло і вуглекислу кислоту, щоб викликати на підходах до Москви опади. … До того часу ми не знали, що таке кислотні дощі. Саме після тієї Олімпіади всі огірки пропали, випали кислотні дощі», – каже експерт.

Якийсь район обов’язково недоотримає вологи. Це однозначно
Георгій Веремійчик

Еколог Георгій Веремійчик радить не зловживати штучними опадами у Криму​: «Якийсь район обов’язково недоотримає вологи. Це однозначно. Крім того, вони можуть викликати дуже потужні зливи й це завдасть шкоди міському господарству. Взагалі грубе втручання в планетарні процеси – це дуже небезпечно».

Один літак-лабораторія водної проблеми Сімферополя не вирішить – переконує метеоролог Віталій Шпиг. Спеціально для Крим.Реалії він провів власну оцінку і показав результати на графіку.


Графік ілюструє, скільки води потрапляє до водосховищ Криму після опадів

Синім позначено скільки води, внаслідок штучних опадів, вбере в себе суха земля, червоним – скільки води потрапить до річок і наповнить водосховища.

«Частина цієї води впаде в Чорне море. Іншу воду вони зможуть використати, але невідворотними будуть втрати від випаровування і від інфільтрації (проникнення атмосферних і поверхневих вод у ґрунт) в ґрунт з самих поверхонь водосховищ», – говорить Шпиг.


Сімферопольське водосховище, 24 серпня 2020

За послуги гідрометеорологічного літака зі спеціалістами влада Криму, підконтрольна Росії, витратила понад 25 мільйонів рублів платників податків. Саме така сума вказана в документації тендеру на російському сайті держзакупівель.

Коли літак піднімуть в небо, опадів збільшиться на 30%, пообіцяв кримчанам Сергій Аксенов: «Це дає можливість до 30% води, яка міститься у хмарі, видати опадами на території Республіки Крим».

Ці цифри істотно завищені – переконує метеоролог Віталій Шпиг.


Віталій Шпиг – кліматолог і метеоролог Українського метеорологічного інституту

«Йдеться про 2%, максимум, 3%. Суттєво проблему водопостачання це не вирішить», – упевнений Віталій Шпиг.

Підняти літак-лабораторію у небо і залити Сімферополь дощами чиновники, контрольовані Кремлем, обіцяють до кінця року.

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з’єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році, постачання води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють із водосховищ природного стоку та підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові. Влада Криму регулярно закликає жителів півострова економити воду.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *