Галина Трохименко. Бібліотеки виконують свою місію – робити життя дітей змістовним та багатогранним

У світлі проєкту “Літературне інтерв’ю” редакція нашого порталу вирішила поцікавитись у фахівців – як сучасні діти сприймають бібліотеки та художню літературу? Ми звернулись по коментар до заслуженого працівника культури України, директора Обласного комунального закладу “Харківська обласна бібліотека для дітей” Галини Трохименко.

Як уже стає очевидним, сучасна бібліотека – це не просто книгозбірня, це інтелектуальний простір, що має єднати людей, які прагнуть ділитися ідеями та обмінюватися знаннями. За допомогою розвитку креативних здібностей своїх користувачів бібліотекарі, перш за все, залучають їх до продуктивного читання. Адже читання – це процес творчий. Це цілий світ яскравих образів, кольорів і почуттів, це світ уяви та насолоди від читання. Освіта та кар’єра, профорієнтація, правова підтримка, змістовне дозвілля, промоція читання, всебічний розвиток, пізнання цього світу та України – це стратегічні напрямки нашої діяльності. Зараз ми спостерігаємо за процесом перетворення з “чистих” бібліотечних просторів на інформаційно-культурний центр сучасної громади.

Чим ще може привабити сучасна бібліотека до себе дітей, підлітків та дорослих?

Останнім часом усе більше бібліотек активно впроваджують у практику своєї роботи гуртки та “творчі майстерні”, що знайомлять користувачів з різноманітними техніками рукоділля: малюванням, вишивкою, художнім розписом, декупажем тощо. Обдаровані читачі різного віку та здібностей з радістю беруть участь у таких заходах і майстер-класах, популярність і життєздатність яких визначається, насамперед, невимушеним спілкуванням. Є такий гурток і в нашій бібліотеці, під назвою “Зумійко”– саме такі заняття залучають дітей та дорослих до художньої творчості, розвивають у них пізнавальну активність, допитливість та художній смак.

А чи є люди або організації, які готові в ці важкі часи простягнути руку допомоги, заради сприяння всебічному розвитку дітей?

Щоб мати успіх серед користувачів, задовольняти їхні інформаційні та читацькі потреби, ми дуже тісно співпрацюємо з соціальними партнерами, які теж так чи інакше опікуються дітьми та підлітками, адже дитяча бібліотека має бути на перехресті інформації, науки, освіти, мистецтва, соціології. Так, завдяки нашим партнерам-видавцям  ми надаємо доступ до кращих зразків літератури та видань, що є суспільним надбанням. У співпраці з профільними фахівцями ми розвиваємо тематичні проєкти для дітей, залучаємо їх до активного читання, прищеплюємо читачам відповідальне ставлення до себе та українського суспільства.

А якщо навести якісь конкретні приклади щодо такої співпраці саме у Вашій бібліотеці?

Період пандемії примусив відкласти певні проекти або перенести їх реалізацію в онлайн. Та навіть ще до оголошення карантину наша бібліотека виступила як майданчик та співорганізатор тренінгу від громадської організації волонтерів-лікарів “Медичний загін швидкого реагування “Гіппократ”. З нагоди Міжнародного дня рідної мови, який у всьому світі відзначають 21 лютого, у співпраці з Харківським міським національно-культурним об’єднанням білорусів “Сябри” було організовано знайомство харківських школярів з історією та культурою  дружнього нам народу – білорусів. Мені здається, особливо у світлі подій у Білорусі зараз, що саме такі заходи сприятимуть кращому розумінню українськими дітьми процесів, що відбуваються в інших країнах. За сприяння харківських волонтерів та командування 92-ОМБр ім. кошового отамана Івана Сірка, дислокованої на Харківщині, колективом бібліотеки  було створено Музей АТО/ООС “Блокпост пам’яті. Харків”, експонати якого завжди привертають увагу наших відвідувачів. Цьогоріч наші співробітники створили віртуальну екскурсію цим музеєм.

До речі, про онлайн. А як зараз бібліотека використовує наявні інформаційні здобутки людства?

Свого часу, саме у нас був створений один із перших серед бібліотек Харківської області власний веб-сайт, до того ж згодом ми виграли грант на реалізацію власного проєкту регіонального сайту дитячих бібліотек Харківської області “Бібліомістечко”, який і донині немає аналогів в Україні.

Я вдячна всім своїм  співробітникам, дотичним до наповнення сайту бібліотеки та ведення сторінок у соціальних мережах. Саме на них лежить найбільша відповідальність за ті форми роботи, що через пандемію частково перемістились у Інтернет: розміщення ознайомчих фрагментів класичних творів, бібліографічно-інформаційне задоволення тематичних запитів читачів, прийом замовлень на літературу електронною поштою та подовження терміну користування книжками онлайн, інформування колег-освітян з освітніх закладів Харкова та Харківської області. На цьому ми не зупиняємось, продовжуємо активно запроваджувати автоматизацію бібліотечних процесів та створення власних електронних ресурсів і сучасних сервісів для наших читачів.

Крім того, фахівцями реалізуються інноваційні проєкти – поява яких виникла, як відгук на реалії часу: цикл інтерв’ю на сайті бібліотеки з сучасними українськими письменниками та письменницями про їхню творчість та корені натхнення. Цей проєкт ми назвали “Літературна Україна: ексклюзивні інтерв’ю”. Також, під час адаптивного карантину було запроваджено публічні групові онлайн-тренінги за участю психолога бібліотеки під назвою “Психологічні середи”, до яких можуть долучитися не лише читачі нашої бібліотеки, а й усі охочі. До того ж, ми продовжуємо створення буктрейлерів до популярних дитячих книжок, що є у нашому фондосховищі. Вони розміщуються на нашій сторінці в YouTube, де з ними може ознайомитись кожен охочий з усього світу, сприяючи цим промоції української літератури по всій планеті.

Тобто роботи, і головне, користі від неї для українського суспільства багато! Але ж Ви, я так розумію, не збираєтесь зупинятись на тих досягненнях, що вже є?

Звісно, що так! Насамперед, плануємо подальше розширення спектру тих послуг, що ми вже надаємо мешканцям громади Харківської області та продовження трансформації нашого закладу відповідно до загальносвітових тенденцій у бібліотечній справі на повноцінний мультифункціональний центр для дітей та дорослих. Наприклад, на додаток до вже існуючих послуг, ми запланували почати впровадження пілотного проєкту “#Книга поштою“, яким запланована можливість для наших читачів, насамперед, з обмеженими можливостями,  замовляти книжки онлайн на сайті бібліотеки, а одержувати через найближче до них поштове відділення. Повертати  прочитані книжки в бібліотеку можна буде теж поштою. В умовах пандемії та карантину це дасть можливість для наших читачів уникати надмірного скупчення людей та дозволить розширити доступ до книжки та читання віддаленим користувачам. Однак, для успішної реалізації цього задуму маємо надію заручитися підтримкою й спонсорів, що візьмуть на себе клопоти зі сплати послуг за відправлення.

На мій особистий погляд, бібліотеки мають робити життя дітей та їх батьків змістовним та багатогранним, з тим, щоб розвиток особистості не припинявся все її життя – з дитинства аж до похилого віку. Дуже важливо, щоб бібліотеки та бібліотекарі існували та допомагали виховувати любов до читання і скарбниць людської думки – бібліотек. Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі». Освічені люди тому і освічені, що вони читають. Передусім – художню літературу. Вона допомагає особистостям зрозуміти одне одного, комунікувати, обмінюватися ідеями, і також вчить співпереживати тому, що відбувається. Саме співпереживання і є інструментом, що дозволяє збирати індивідуумів  в групи, щоб вони діяли не як окремі члени, але як колектив – разом!

Щиро вдячні Вам за те, що знайшли час для відповідей на наші запитання!

Станіслав ФЕДІЙ, Харків

Довідка: Галина Трохименко. Директор ОКЗ “Харківська обласна бібліотека для дітей”. Заслужений працівник культури України. Неодноразово нагороджувалась Почесними грамотами Кабінету міністрів України. Має понад 17 публікацій у фахових виданнях України. Очолює головний бібліотечний заклад для дітей у регіоні, науково-дослідний, інформаційний, консультативний центр для мережі спеціалізованих дитячих, публічних, шкільних, сільських та бібліотек ОТГ Харківської області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *