Греко-католики Франції відзначають тридцяту річницю смерті першого екзарха УГКЦ у Франції Володимира Маланчука

29 вересня 2020 року, минає тридцять років з дня смерті першого екзарха екзархату УГКЦ у Франції – владики Володимира Маланчука.

Володимир Маланчук народився 20 серпня 1904 у селі Базар (Чортківський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорської імперії, сьогодні – с. Базар, Чортківський район, Тернопільська область).

Навчався в ювенаті редемптористів в м. Ессен (Essen, Бельгія) і після закінчення – вступив до згромадження. 20 вересня 1924 р. Володимир прийняв облечини. 21 вересня 1925 р. склав перші обіти та розпочав навчання у семінарії в м. Боплато (Beauplateau, Бельгія).

У часі навчання, 21 вересня 1928 р., склав вічні обіти, а вже 26 квітня 1931 р. отримав священничі свячення з рук митрополита Андрея Шептицького у Львові.

Перебуваючи у монастирі, був учителем у ювенаті (1931-1934 рр.) та викладачем у семінарії (1934-1939 рр.). У вересні 1939 р. виїхав на Захід.

З 1940 р. по 1946 р. був деканом і душпастирем українських біженців у Баварії (Німеччина). У тому ж часі продовжував вивчати філософію в університеті в Мюнхені, де захистив докторат у 1944 р. Також викладав у семінарії в м. Вільгельм (Wilhelm, Німеччина) та в м. Колемборг (Colemborg, Нідерланди).

В 1949-1950 рр. був генеральним вікарієм владики Івана Бучки на території Англії. Навесні 1951 р. переїхав до Канади, де в жовтні того ж року став віце-протоігуменом Йорктонської Віце-Провінції.

22 липня 1960 року папа Іван ХХІІІ спеціальною буллою створив екзархат УГКЦ у Франції, й у тій же буллі призначив Володимира Маланчука першим екзархом та титулярним єпископом Epiphania in Syria.

Хіротонія відбулась 19 лютого 1961 р. у м. Вінніпезі. Святителі: Максим Германюк, митрополит Вінніпезький, Амброзій Андрій Сенишин, єпископ Стемфордський, Ісидор Борецький, єпископ Торонтський. А вже 9 березня 1961 року архиєпископ Паоло Бертолі, Папський нунцій у Франції, в соборі Святого Володимира звершив Чин інтронізації владики Володимира Маланчука на екзарха Апостольського екзархату українців-католиків візантійського обряду у Франції.

Владика Володимир брав активну участь в ІІ Ватиканському Соборі. 20 серпня 1979 р. йому виповнилось 75 років і він попросився на емеритуру, яку прийняли у Ватикані лише 1982 р.

Його наступником став єпископ Михайло Гринчишин, ЧНІ.

Помер владика Володимир 29 вересня 1990 р. в м. Вінніпег, де і похований на місцевому кладовищі Holy Family Cemetery.

Західне бюро «Живого ТБ» за матеріалами https://ugcc.fr

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *