Талдики та Худяким: давня…

12 стародавніх посе…

Розповідь про життя села…

Перестройка для меш…

Хутір Калити на Харківщині:…

На хуторі Калити ме…

Як на селі ліпили…

Як на селі ліпили з…

Село Чуднівці, сім кілометрів…

Колись жвава та щіл…

Бойове мистецтво хортинг в…

На території Солони…

Відійшов у вічність Микола…

Громадськість нашог…

Про зниклі хутори Яроші…

Яроші, Іващенки &md…

«
»

“Марія”: найвідоміша у світі виставка про Голодомор вперше в Україні

На цій світлині зображена Марія, реальна дівчинка, яка пережила Голодомор в Україні.

Марія вижила, на відміну від мільйонів жертв, убитих штучним голодом. А через багато-багато років, уже живучи на еміграції в Америці, показала своє дитяче фото художниці Лесі Марущак. Та зробила зі старої світлини артоб’єкт.

Виставка так і називається – «Марія». Вона заснована на реальних фотографіях і видеохроніці тих часів. Мисткиня писала поверх закарбованих на плівці ликів грудками попелу, розтопленим воском, і з тих зображень проступав прихований смисл.

Ось це світлина з голодного Харкова 30-тих років. Цятки на обличчях людей – чи то мішені, чи то кісточки рахівниці, що виокремлюють кожну людську долю з холодної статистики цифр померлих.

Ось молитовник старослов’янською: молитва за молитвою, неначе мільйони благань про спасіння.

А ось цикл, який авторка назвала «Трансфігурація» – зображення тьмяніє і зникає, як зникли згублені Голодомором життя.

Яна Гринько

Як каже кураторка виставки Яна Гринько, «Головна мета цієї виставки «Марія» – дати виклик традиційному уявленню про меморіали. Ми уявляємо меморіали чимось документальним, статичним, монументальним. Леся створює свій пересувний простір. Її меморіал полягає в тому, що під час контакту відвідувачів з її роботами створюється ефект пам’яті і ефект меморіалу».

Експозиція мандрувала світом і ось вперше прибула в Україну. Як кажуть організатори, це найвідоміша виставка про Голодомор. Мала успіх і в США, і у Європі. Причому не тільки серед етнічних українців.

Один з організаторів виставки – Світовий конгрес українців. Як зазначає директор представництва СКУ в Україні Сергій Касянчук,

Сергій Касянчук

«Одні говорять про Голодомор мовою цифр, інші – мовою документів, ще інші пишуть книжки чи знімають фільми. А ця виставка фактично без слів. Ця виставка мовою мистецтва передає ці відчуття. Немає різниці, якою мовою ти говориш, це діє на рівні підсвідомості. І це робить цю виставку унікальною для цілого світу. Коли не треба перекладачів».

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *