Під час святкування 190-ліття храму святого Миколая у Старому Самборі освятили старовинну плащаницю
19 грудня у Старому Самборі відзначили 190-ліття храму св. Миколая Чудотворця. Під час святкування ювілею також було освячено старовинну плащаницю, датовану XVIII століттям.
Божественну Літургію в храмі св. Миколая у Старому Самборі відслужив о. Богдан Добрянський, декан Самбірський. Йому співслужили понад десять священників Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Проповідь виголосив о. Юрій Щурко, декан Філософсько-богословського факультету УКУ.
У проповіді о. Юрій розповів про головне завдання християн у викликах сучасного світу, особливо в умовах пандемії коронавірусу, – допомагати одне одному і покладатися на Бога. Проповідник підкріпив цю думку багатьма прикладами зі Святого Письма.
Після завершення Літургії о. Богдан Добрянський розповів про жертовність і любов до ближнього на прикладі життя святого Миколая, архиєпископа Мирлікійського. «Любити без жертвенності легко», – зазначив він, додавши, що справжня любов – та, яка потребує пожертви, не стільки фінансової, як духовної, жертви власного часу, підтримки у скрутну хвилину. Саме такою любов'ю до ближнього Миколай Мирлікійський заслужив велику пошану, якою його ім'я користується й досі.
Під час урочистостей було освячено старовинну плащаницю, датовану XVIII ст. Як розповів о. Михайло Николин, настоятель храму, в комірчині на горищі серед закинутих речей він знайшов стару коробку. Сам стан знахідки вказував на те, що ця річ дуже давня. А відкривши її, священик не повірив своїм очам – старовинна плащаниця надзвичайної краси, але в плачевному стані.
«Полотнище потерте, деформоване, зі значними розривами. Присутні втрати ниток основи. Втрачене золоте покриття ниток. Малярство має втрати грунту та фарбового шару,» – так потім згодом описали знахідку реставратори.
«Скептики мені казали, для чого витрачати час та кошти на старе полотно. Але варто подумати, скільки ця плащаниця могла б розповісти, якби могла говорити, скільки молитов і зітхань вона почула, скільки сліз побачила, яка це намолена річ, яка це глибина духовності. Такими речами потрібно дорожити», – зазначив о. Михайло.
Були пропозиції подарувати її музею. Але християнська думка переважила – плащаниця є, найперше, цінною як жертва Ісуса Христа за нас, а отже має служити Церкві.
Коли була визначена дата створення реліквії – XVIII століття, стало зрозуміло, що цілком ймовірно саме ця плащаниця була першою плащаницею храму святого Миколая у Старому Самборі.
Варто зазначити, що на реставрацію старовинної реліквії було витрачено понад рік часу, і лише восени 2020 року її було повернуто назад до храму, а на свято Миколая – урочисто освячено в присутності дванадцяти священиків. Відтепер, як пояснюють у парафії, вона зберігатиметься в святилищі та буде виставлятися на Страсну П'ятницю.
Після освячення плащаниці на церковному подвір'ї відбулось водосвяття та обхід навколо храму з окропленням мирян, а на маленьких парафіян чекав сюрприз – подарунки кожному від Миколая.
Департамент інформації УГКЦ за повідомленням Ірини Хмельовської