Папа до Римської Роти: завжди піклуватися про добро сім’ї

Папа до Римської Роти: завжди піклуватися про добро сім’ї
З нагоди інаугурації Судового Року Святіший Отець прийняв очільників, суддів та працівників трибуналу Римської Роти.

о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ – Ватикан

«Я хотів би повернутися до моєї минулорічної промови, зокрема до теми, яка торкається значної частини ротальних рішень нашого часу: з одного боку, до браку віри, яка як слід не освітлює подружній союз; (…) з іншого боку, до основних аспектів цього союзу, які, крім подружнього єднання між чоловіком і жінкою, включають народження і дар дітей та їхнє зростання», – цими словам Папа Франциск розпочав свою промову, приймаючи у п’ятницю, 29 січня 2021 р., очільників, суддів, адвокатів та працівників Римської Роти, що є одним із трьох найвищих трибуналів Апостольської Столиці, компетентним у подружній матерії, з нагоди початку Судового Року.

Добро сім’ї

Папа пригадав, що юриспруденція Римської Роти, перебуваючи в гармонії з вченням Вселенських Архієреїв, висвітлила ієрархію дібр подружжя, роз’яснюючи, що фігура bonum familiae (добро сім’ї), виходить далеко поза межі посилання на мотиви недійсності подружнього зв’язку, незважаючи на те, що у минулому був відчинений певний отвір для гіпотетичного мотиву недійсності подружжя, пов’язаного з bonum familiae. Ця можливість була належним чином закрита, тим самим, зміцнивши богословську фігуру сім’ї як наслідку подружжя, як заздалегідь визначено Творцем.

 «Зі свого боку, я не забарився з рекомендацією, аби bonum familiae не сприймалось в негативний спосіб, ніби його можна вважати одним із мотивів недійсності. Воно, в дійсності, завжди і в будь-якому випадку є благодатним плодом подружнього союзу; воно не зникає повністю з проголошенням недійсності подружжя, оскільки не можна вважати буття сім’єю як призупинене благо, бо йдеться про результат божественного плану, принаймні для народженого потомства. Подружжя з подарованими Богом дітьми – це та нова реальність, яку ми називаємо сім’єю», – мовив Папа, закликаючи призадуматись над питанням про те, що буде з дітьми і стороною, яка не визнає рішення про недійсність свого подружжя.

При цій нагоді Єпископ Риму заохотив, аби фундаментальні твердження супроводжувались адекватними фактичними завданнями, завжди пам’ятаючи, що «сім’я є основою суспільства і надалі залишається найбільш відповідною структурою для забезпечення людям цілісного блага, необхідного для їхнього постійного розвитку». А тому працівники Римської Роти покликані знайти шлях, який веде до рішення, що відповідає тим фундаментальним твердженням.

Новий сакраментальний союз

«Новий сакраментальний союз, який слідує за визнанням недійсності, безумовно, буде джерелом миру для подруга, який звернувся з проханням про це визнання. Однак, як пояснити дітям, що їхня мама, для прикладу, покинута їхнім батьком і часто не маюча наміру ввійти у новий подружній союз, приймає разом з ними недільну Пресвяту Євхаристію, в той час, як батько, який співживе з іншою та чекає на визнання недійсності подружжя, не може брати участь в євхаристійній трапезі», – запитує Папа, пригадуючи що у 2014 і 2015 роках Синодальні Отці застановлялись над цим запитаннями під час зібрань у Ватикані, які були підсумовані в після-синодальному Апостольському Напоумленні “Amoris laetitia”. У цьому документі, як пригадав Святіший Отець, подані чіткі вказівки, аби, зокрема, найменші та терплячі не були залишені самі і не стали засобом шантажу між батьками.

Звернення до суддів Римської Роти

«Дорогі судді, у ваших рішеннях не забувайте свідчити цю апостольську тривогу Церкви, враховуючи, що цілісне добро людей вимагає не залишатися інертними перед катастрофічними наслідками, які може спричинити рішення про недійсність шлюбу. Від вашого Апостольського трибунал, як і від інших трибуналів Церкви, вимагається, аби процедури визнання недійсності подружжя стали більш доступними та гнучкими, і при можливості, повністю безкоштовними. Церква є Матір’ю, і ви, що несете церковне служіння у такому життєво важливому секторі як судова діяльність, покликані відкритись на горизонти цього складного, але не неможливого пастирського служіння, яке стосується турботи про дітей як невинних жертв багатьох ситуацій розпаду, розлучення або нових цивільних союзів», – додав Глава Католицької Церкви, закликаючи суддів трибуналу виконувати своє служіння із пастирською заповзятістю, пам’ятаючи, що вурок про недійсність подружжя не є суто формальним юридичним актом, але рішенням, що має наслідки для життя багатьох людей, зокрема, подругів та їхніх дітей.

Папа закликав суддів Римської Роти перше, ніж виносити вирок щодо правди про шлюб, призивати Святого Духа, аби Він просвічував та допомагав не забувати про можливі наслідки вироку про недійсність подружжя. Крім цього, він ще раз висловив свою вдячність працівникам Апостольського Трибуналу за їхнє жертовне служіння на користь вірних, заохочуючи їх і надалі звершувати свою місію відповідно до Божого задуму щодо подружжя та сім’ї.

А на закінчення Папа Франциск подякував Декану Римської Роти, Преосвященному Піо Віто Пінтові, який незабаром відзначатиме свій 80-літній ювілей, за його довголітнє і мужнє служіння на благо добра подругів та сміливість у довершенні реформи процесів визнання недійсності подружжя.

Твій внесок у велику місію: підтримай нас в несенні слова Папи до кожної домівки

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *