Радіо Ватикану сповняє 90 років: голос Папи для всього світу

Редакційна колонка

Радіо Ватикану сповняє 90 років: голос Папи для всього світу
Спроектована та збудована Ґульєльмо Марконі з доручення Папи Пія ХІ та інавгурована 12 лютого 1931 року, сьогодні радіостанція Святого Престолу говорить 41-ю мовою. Відповідальний за Радіо Ватикану – Vatican News розповідає про інавгурацію нової сторінки та запуск проекту Web-радіо.

Massimiliano Menichetti – Ватикан

Майже 12 тисяч трансляцій протягом року: радіокоментарі, інформаційні, літургійні та музичні передачі. Таким є посвідчення особи Радіо Ватикану, радіостанції Святого Престолу, задуманої Папою Пієм ХІ, який ввірив її проводові Товариства Ісусового і яку 90 років тому збудував Ґульєльмо Марконі. Сьогодні передаємо 41-ю мовою, кожного дня несучи слова Євангелія та голос Папи усьому світові.

Ця річниця є для нас особливо зобов’язуючою. В дійсності, відзначаємо 90-річчя, в той час як триває одне з найбільших випробувань людства, спричинене пандемією COVID-19. Нашою місією завжди залишається нікого не залишати самотнім та нести надію християнської благовісті, голос Папи та відчитувати події в світлі Євангелія. Це ставить перед нами запитання та додаткові виклики. Коли, наприклад, 9 березня 2020 року Папа Франциск вирішив розпочати служіння Святих Мес в «Домі святої Марти» в прямому ефірі, даючи змогу всьому світові молитися разом з ним, бо в багатьох країнах були скасовані богослужіння в присутності вірних, наші технічні та редакційні обов’язки помножилися. Крім забезпечення телерадіокоментарів різними мовами, ми створили нові програми, подкасти, поширили радіокниги, щоби бути близькими з усіма, щоби досягти кожного куточка планети. Протягом цих місяців, окрім інформування, й надалі збираємо та розповідаємо історії близькості, підтримки, солідарності. Показуємо обличчя Церкви та всієї тієї частини суспільства, що будує мости, часто без галасу, допомагає та залучає.

Статистика та нещодавні дослідження говорять нам про те, що радіо втішається добрим здоров’ям. В багатьох частинах світу, крім трансляцій на хвилях, воно є також зображенням, повідомленнями, взаємодією. Радіо оселилося в соціальних мережах, ставши їх частиною. Очевидно, йдеться про негайність та швидкість. Нашим покликанням є нести Добру Новину всім, і для цього використовуємо як хвилі, так і байти. Реформа, якої бажав Папа Франциск, спрямувала нас також і до нового виміру, позначеного інтеграцією інших медіа, починаючи від “L’Osservatore Romano”. Персонал Радіо Ватикану, що походить із 69 країн світу, уможливив народження порталу Vatican News, на якому зібрані формати відео, фото, аудіо та тексти. Наприклад, подкасти Радіо поширюються також і через сторінки Дикастерії в справах комунікації в соціальних мережах, часто супроводжувані зображеннями та іконографіками. Або ж репортажі інформаційних випусків чи мовних програм нерідко стають сторінками на сайті та статтями на шпальтах «L’Osservatore Romano». Ми є вираженням великої командної роботи, і дорога в цьому напрямку триває.

Радіо Ватикану завжди промовляло багатьма мовами, але не існувало окремих мовних каналів. Тепер народжується Web-радіо, що стартує італійською, французькою, англійською, іспанською, португальською, німецькою та вірменською мовами. Протягом цього року будуть створені майже 30 каналів, що відповідатимуть окремим мовам, які можна буде слухати як на сторінці Радіо Ватикану в інтернеті, що розвивається синхронно з Vatican News, а також за допомогою застосунка «Radio Vaticana» для смартфонів. У програмі багато простору буде присвячено музиці та літургії латинською мовою.

Радіо Ватикану транслюється через супутники, DAB+, цифрові канали радіо, інтернет і, звичайно, на радіочастотних хвилях. Не слід забувати про те, що саме короткі хвилі в окремий спосіб втілюють те, про що наполегливо просить Папа Франциск: досягати периферії світу. Нас дуже вразило свідчення отця П’єрлуїджі Маккаллі, священика, викраденого 2018 року в Нігері та звільненого в жовтні 2020 року. Повернувшись на свободу, він виявив бажання прийти до нас на зустріч. Він розповів нам, що під час полону в пустині Сахарі йому дали радіоприймач з короткими хвилями, що став для нього «ковтком свіжого повітря». Завдяки цьому невеличкому приймачеві, «незважаючи на те, що довелося неодноразово його ремонтувати», він слухав нас французькою та італійською мовами, а також отримав можливість брати участь у Святій Месі з нагоди П’ятидесятниці разом з Папою. Цю близькість, за його словами, він ніколи не забуде. А ми, дізнавшись про цю історію, не припиняємо вивчати можливості оптимізації транслацій для Африки, виношуючи в серці проект, який називаємо «Трансляції Маккаллі».

Сьогодні, відзначаючи це 90-річчя, рішуче дивимося в майбутнє, усвідомлюючи коріння та прагнучи нести в світ світло Євангелія. Для кожного доброго шляху потрібне усвідомлення походження та розуміння напрямку. Радіо Ватикану має за собою велику історію служіння, підтримки віри, свободи, істини, Церкви, історію, десятиліттями позначену проводом єзуїтів, які досі очолюють чимало редакцій. Папа Пій ХІ, у першому радіопосланні, звернувся до «всіх народів і кожного створіння», Пій ХІІ через Statio Radiophonica Vaticana звертався із закликами, аби напруження не вилилося у круговерть другої світової війни: протягом цих темних років Радіо здійснило подиву гідне служіння, ставши мостом, допомагаючи отримати вістку про долю тисяч людей, що пропали чи потрапили в полон. Радіо здолало стіни: протягом років тоталітаризму чимало людей слухали його підпільно, ризикуючи життям, бо це був єдиний спосіб взяти участь у Службі Божій. Пам’ятаємо також про виклик Собору, переказаного приблизно в 3 тисячах годин трансляцій, численні міжнародні подорожі, як також приєднання до Європейської Мовної Спілки (EBU), найбільшої в світі асоціації суспільних мовників, в якості співзасновника. Ми пережили незабутні 72 дні, що розпочалися з відходом Папи Павла VI, які увійшли в історію як «Рік трьох Пап», що стали неабияким випробуванням для всієї структури. Ми пережили цифрову революцію, що слідувала за супутниковими трансляціями, та чимало почергових викликів, аж до пандемії, яку переживаємо сьогодні, як завжди, з метою бути близькими до всіх людей, які шукають і хочуть слухати.

Твій внесок у велику місію: підтримай нас в несенні слова Папи до кожної домівки

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *