Нацбанк увів у обіг монету до 250-річчя Львівської обсерваторії.

Сьогодні, 10 лютого, Національний банк України вводить у обіг пам’ятну монету номіналом 5 гривень. Вона присвячена до 250-річчя заснування Львівської обсерваторії, яка тепер працює у складі Львівського національного університету імені Івана Франка.

Фото https://bank.gov.ua

«Пам’ятна монета присвячена науково-дослідній установі Львівського національного університету імені Івана Франка, одній із найстаріших обсерваторій Східної Європи, заснованій у 1771 році, з чим пов’язують початок розвитку астрономії у Львові. Вивчення небесних об’єктів у Львові тоді було на тому ж рівні, що й у Берліні, Вільнюсі чи Відні, оскільки обсерваторія за оснащенням не поступалася тогочасним європейським подібним закладам. Науковців виховували у Львівському університеті, де спеціально запровадили окремий курс астрономії. – йдеться в офіційному повідомленні НБУ – Основними напрямами діяльності сучасної установи є дослідження Сонця, зір, міжзоряного середовища, галактик та Всесвіту як цілого. Важливим напрямом діяльності є також лазерно-віддалемірні, фотометричні та позиційні спостереження штучних супутників Землі. Комплекс телескопів для таких спостережень є в реєстрі наукових об’єктів, які становлять національне надбання України».

На аверсі монети на тлі стилізованого зоряного неба угорі зображений малий герб України, у центрі – телескоп обсерваторії Львівського університету, а праворуч від нього – логотип Банкнотно-монетного двору НБУ.

Фото http://esu.com.ua

На реверсі монети розміщено композицію, що символізує часи перших документально підтверджених астрономічних спостережень у Львові, – на дзеркальному тлі абрису панорами Львова XVIII століття зображено збірний образ тогочасного астронома, унизу міські мури, на тлі яких напис «250 років» та будівля обсерваторії; угорі півколом розміщений напис «Астрономічна обсерваторя Львівського університету».

Над створенням монети працювали художники Володимир Таран, Олександр та Сергій Харуки, та скульптори Анатолій Демяненко та Володимир Атаманчук. Тираж випуску становитиме 35 тисяч монет.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *