Річка, що забирає мільйони. У Криму знову візьмуться за Салгир

На тлі посухи та вододефіциту в Криму підконтрольна Росії місцева влада планує провести масштабне очищення річища найдовшої річки півострова ‒ Салгира. Роботи проводитимуть у межах російської федеральної програми в Сімферопольському районі. У попередні роки розчищення Салгира коштувало пів мільярда рублів і завершилося скандалом. Чого очікувати тепер, з’ясовували Крим.Реалії.

Роботи з очищення річки Салгир від донних відкладень та сміття анонсували на початку року в Держкомітеті з водного господарства та меліорації підконтрольного Кремлю уряду Криму. Ці заходи заплановані в межах російського федерального проєкту «Збереження унікальних водних об’єктів» російського нацпроєкту «Екологія».

За інформацією Держкомводгоспу Криму, роботи з очищення проводилися на річці Отуз та на Кизилтаському струмку в Феодосії. А роботи на Салгирі заплановані у графіку на 2021 рік.

Роботи з очищення річок активізувалися на тлі посухи, що гостро виявилася на півострові торік. У відомстві стверджують, що вони дозволяють збільшити пропускну спроможність річки, її водотік та водообмін.

Наразі річка Салгир, за оцінками кримської влади, залишається однією з найбрудніших на півострові.


Photo Gallery:
Мости і місточки Салгира (фотогалерея)

Шістдесят шість мільйонів ‒ на боротьбу з бур’янами

Виконавця робіт з розчищення ділянок річища Салгира з притоками на території Криму кримська влада почала шукати на початку лютого. За ці послуги готові заплатити 66 мільйонів рублів.

За ці кошти планується розчищення десяти кілометрів річища Салгира від повалених дерев, завалів гірської породи, великогабаритних забруднень, а також вивезення відходів.

Ділянки річища Салгира що потребують очищення, розташовані в Добрівській долині Сімферопольського району, сказано в документах закупівлі.


Добрівська долина, Крим, грудень 2020 року

Захід не має капітального характеру, не є будівництвом
З тендерної документації

«Розчищення ділянок річища Салгира з притоками є засобом охорони водного об’єкта. Захід не має капітального характеру, не є будівництвом. Ділянки річища Салгира з притоками, пропоновані для розчищення, заросли застарілими й засохлими чагарниками та деревами, замулені зваженими частками. Погіршився санітарний стан водного об’єкта, у річищі Салгира з притоками ‒ численні затори з висохлої деревної рослинності, повалених дерев», ‒ йдеться у тендерній документації.

Ділянки річки, що потребують розчищення, позначені на схемі рожевим кольором.

Роботи в межах закупівлі мають виконати до 10 жовтня 2023 року. Підрядника визначать наприкінці лютого.

Наразі ділянки Салгира в Доброму ‒ не в найкращому вигляді. Вони, як і зазначено в документах, заросли чагарниками та бур’янами.


Добрівська долина, Крим, 18 грудня 2020 року

Підходи до річки теж виглядають закинутими.


Добрівська долина, Крим, 18 грудня 2020 року

Річка проблем

Запитання викликає і стан вод Салгира. Річку називають однією з найбрудніших у Криму. Торік з’ясувалося, що вона наповнена нечистотами, кількість яких у тисячу разів перевищує норми.


Ділянка річки Салгир у Сімферопольському районі

Ми сьогодні Салгир почистити не можемо у зв'язку з тим, що він збирає каналізаційні відходи
Сергій Аксенов

Російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що зараз влада відновлює моніторинг ситуації з несанкціонованим скиданням каналізаційних відходів у Салгир та інші річки півострова, а також море.

«Ми сьогодні Салгир почистити не можемо у зв’язку з тим, що він збирає з Сімферополя та Сімферопольського району каналізаційні відходи, відходи життєдіяльності тощо», ‒ сказав Сергій Аксенов.


Російський глава Криму Сергій Аксенов

Чистити Салгир, нагадаємо, намагалися у 2019 році в Сімферополі. Очищення восьмикілометрової ділянки річища та набережної уздовж нього коштували тоді пів мільярда рублів.


Очищення Салгира, Сімферополь, 7 червня 2019 року

Роботи супроводжувалися скандалом, пов’язаним із масовим знесенням дерев уздовж Салгира, непрозорістю проєкту та підрядником, якого пов’язували із сімейним бізнесом спікера російського парламенту Криму Володимира Константинова.

Окрім того, роботи на Салгирі та його набережній викликали занепокоєння у місцевих громадських активістів, оскільки виконувалися без проєкту та архітектурних ескізів.

У результаті очищення з дна Салгира вивезли декілька тисяч тонн мулу.


Реконструкція набережної уздовж річки Салгир, Сімферополь, 19 червня 2019 року

Частина цих відходів опинялася під парканами будинків жителів Кам’янського масиву в Сімферополі, через що вони виходили на публічні акції протесту.БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Сімферополь: «Жадібність перемогла передвиборний піар»

Чи можна пити з Салгира?

Незважаючи на забруднення річки, в умовах вододефіциту жителі кримських сіл намагалися використовувати воду Салгира для зрошення городів.

Кримські вчені також обговорювали можливість використання Салгира як одного з джерел постачання регіону питною водою.


Річка Салгир, 23 вересня 2020 року

Такі ж наміри були у російського уряду.

Але в підсумку кримська влада дійшла висновку, що для цих цілей вода в річці непридатна.

Проте в російському комплексному плані заходів «щодо забезпечення сталого водопостачання Криму» присутній пункт: перекидання частини стоку річки Салгир у Міжгірний гідровузол. На це хочуть витратити 5,7 мільйона рублів.

Крым, читай нас в Google News

Подписаться

Водопостачання Криму

Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з’єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році, постачання води на півострів припинили.

Запаси води в Криму поповнюють із водосховищ природного стоку та підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові. Влада Криму регулярно закликає жителів півострова економити воду.

  • Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

    “>

    Підписатись

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *