«Відношення до себе, до ближнього і до Бога – три найважливіші стосунки, які нам слід переглянути», – Глава УГКЦ у Неділю митаря і фарисея

Не треба вивищуватися перед Богом, ближнім чи самими собою. Варто стояти у правді перед Богом, перед собою і перебувати в любові стосовно іншого. Тоді Бог дасть нам своє вивищення, своє милосердя й оправдання. Про це сказав Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, під час проповіді в Неділю про митаря і фарисея.

«Крок за кроком зближаємося до часу Великого посту, часу оздоровлення і лікування. Великий піст – це час, коли Господь Бог дає нам шанс пізнати свої духовні немочі та рани, а відтак дає ліки, щоб їх оздоровити», – зазначив на початку проповіді Предстоятель УГКЦ.

За словами Блаженнішого Святослава, час Великого посту – це період, коли ми покликані перевірити три найважливіші стосунки, в яких живе кожна людина (незалежно від того практикує вона якусь релігію чи ні), а саме: відношення до себе, до ближнього і до Бога. Християни, як зауважив проповідник, аби зрозуміти стан своїх стосунків, чинять три великопісних практики: молитву, піст і милостиню.

Глава Церкви пояснив, що в молитві ми можемо перевірити, в якому стані перебуває наш стосунок з Богом. Бо молитва – це найважливіший його показник. Наше спілкування з Богом свідчить про наше ставлення до Нього. Другий напрямок – відношення до самого себе – ми перевіряємо й оздоровлюємо через піст. Якщо ми правильно постимо і правильно відносимося самі до себе, відповідно, ми тоді правильно себе дисциплінуємо. А якість нашого стосунку з ближнім, як пояснив Блаженніший Святослав, ми можемо до кінця зрозуміти тоді, коли чинимо діла милосердя.

Євангеліє в Неділю митаря і фарисея, як зауважив проповідник, ставить нам перед очі найважливіше – молитву.

«Найперше, у цій притчі Бог себе об’являє як той, що є Істиною щодо людини і щодо її духовного життя. По-друге, вся людська святість не має жодної вартості, якщо вона не є віддзеркаленням святості самого Бога. Третя річ – цю історію Христос розповідає з точки зору Бога, адже ніхто, крім Нього, не знав, хто був у храмі, і як молився фарисей чи митар», – пояснив Блаженніший.

У постатях митаря і фарисея, каже Глава Церкви, маємо приклад двох видів молитви і двох видів усвідомлення самого себе і свого ближнього.

«З одного боку, фарисей робить добро, виконуючи Закон. Проте він не знає, ким він є насправді, хоч думає, що є праведним і чекає від Бога визнання своєї праведності. В нього нема милосердя до ближнього. З усього переліку заслуг фарисея ми не бачимо діл милосердя для ближнього. В нього є тільки діла, яких вимагає Закон», – зазначив проповідник.

«З іншого боку, маємо митаря, який бачить свою гріховність і кається. Цікаво, що саме постава митаря, який кається сьогодні, ставиться нам у притчі як взірець до наслідування», – пояснив Отець і Глава УГКЦ, додавши: – «Цей митар, який стоїть позаду храму не шукає оправдання перед Богом. Він розуміє, що не має, чим Богові похвалитися. Митар не очікує якогось визнання своїх заслуг. Він просить милосердя, Божої милостині, кажучи: “Боже, милостивий будь мені, грішному”. Ця фраза є взірцем справжньої молитви».

«Сьогоднішня культура піару часто подає фальшивий образ про нас. Ми хочемо, щоб люди нас не бачили такими, якими ми є насправді. Ми начебто носимо на обличчі маску, яка приховує нашу грішну гримасу. Так часом ми себе ставимо перед Господом Богом. Ми часто в молитву приносимо фальшивий образ нас самих. Господь Бог бачить наше серце. Тому, як каже апостол Яків, “Бог противиться гордим, а смиренним дає благодать”. Гординя – це нездатність людини сприйняти Божу любов. Покора натомість – здатність людини знати правду про себе і сприйняти Боже милосердя», – наголосив Блаженніший Святослав.

На завершення Глава УГКЦ додав, що вивищувати нас – це не наша справа. Ми не повинні вивищуватися перед Богом чи ближнім чи собою. Стояти в правді перед Богом, перед собою і в любові стосовно іншого – це той момент, коли Бог дасть нам своє вивищення, своє милосердя й оправдання.

Департамент інформації УГКЦ

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *