Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

«Леся Українка каже нам: Не закривайтеся у храмах, але наповнюйте суспільство справедливими принципами», – Глава УГКЦ

Християнство сьогодні має що сказати сучасній Україні, яка вмирає за свою свободу. Воно повинне сказати, що для того, аби змінити суспільство, необхідно самому стати іншим. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час участі в дискусійній платформі Косач-talks на тему «Культура та християнство: від драм Українки до нас сьогоднішніх». Розмову модерував Євгеній Стасіневич, літературний критик, куратор програми Косач-talks.

Розмова культуру і християнство за участі Глави УГКЦ відбулася в межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен», який цими днями проходить в Українському домі в Києві (вул. Хрещатик, 2).

У понад годинній розмові, поруч з іншими темами, Блаженніший Святослав звернув увагу слухачів на твір «Неофіт», який, на його переконання, був спаплюжений радянською комуністичною ідеологією. Проте він, за його словами, заслуговує на ширше і глибше прочитання.

«Той, хто дивиться вузько на твір “Неофіт”, бачить бунтівника проти рабства. А для того, щоб зрозуміти меседж Лесі, треба подивитися на весь твір. Якщо поставити образ Неофіта у діалог з іншими героями, тоді побачимо цілісність твору, а саме, як раб бунтується проти рабства і хоче використати християнську Церкву як інструмент в реструктуалізації тогочасного суспільства. Його єдина мета – побудувати рай тут на землі», – зазначив він.

З іншого боку, додав Блаженніший Святослав, ми бачимо християнську спільноту в катакомбах, що є унікальним місцем, в яке поетеса поставила розмову. Катакомби, як пояснив Предстоятель, є місцем, де сплять люди в надії на воскресіння. Це символ вічності у часі. Там люди сплять в очікуванні воскресіння.

«Є категорія людей, яка не має свого місця у суспільстві. Неофіт закликає не ховатися навіть у катакомбах. Він провокує зайнятися правильним перетворенням того суспільства», – пояснює Блаженніший.

За його словами, філософи недаремно пояснювали світ і прагнули його змінити. Насправді, це християнський меседж, бо Христос каже: «Ви – сіль землі, ви – світло світу».

«Якщо християни усувають себе від переміни того світу, то вони є подібними до дріжджів, які не поклали у тісто. Що роблять такі дріжджі? Пропадають. Якщо Церква себе відокремлює і абстрагує від реальних проблем людей, тоді Вона грішить гностичною єрессю, бо стає надто духовною. Вона стає понад процесами і не хоче бруднити своїх рук», – підкреслив Глава УГКЦ.

Він додав, що такого типу християнське відношення людини до проблеми папа Франциск дуже критикує. Адже, як пояснив, інколи треба собі руки забруднити, щоб допомогти тому, хто потребує цього.

«Дияконія – служіння потребуючому – це один з основних елементів християнського життя. Євангелізація культури в сучасному богословському сенсі означає наповнення світу вічними цінностями. Бо, в іншому випадку, ми світ критикуємо, але зовсім його не перемінюємо і не будуємо», – переконаний Отець і Глава УГКЦ.

«На піку переслідування завжди хочеться спастися, вийняти себе з цього суспільства. Леся, описуючи такі зіткненні хоче нам християнам щось більшого сказати: “Ви не можете закритися у своїх храмах і там побожно з кадилом тільки звершувати Богослужіння. Ви маєте наповнювати наше суспільство принципами справедливої побудови ладу. Християнство сьогодні повинне щось сказати сучасній Україні, яка вмирає за свою свободу: “Для того, щоб поміняти суспільство, необхідно самому стати іншим”», – підкреслив духовний лідер українців.

«Завжди необхідно розуміти, що ким би ти не був – сенатором чи рабовласником, якщо ти не позбувся зла, то ти є рабом», – додав Глава УГКЦ.

Читати також: Глава УГКЦ з нагоди 150-літнього ювілею Лесі Українки: «Наше завдання – наблизити її постать до кожного українця»

Пригадуємо, що 25 лютого 2021 року в Україні на державному рівні відзначається 150-ій ювілей від Дня народження Лесі Українки. З цієї нагоди в Українському домі реалізовується мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен», який триватиме до 8 березня 2021 року.

Департамент інформації УГКЦ,
фото: о. Тарас Жеплінський

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *