Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

«Про гроші в сім’ї треба домовлятися так, щоб добре було обом у подружжі», – психолог Шпиталю Шептицького

Гроші – важливий елемент людського життя, сім’ї і загалом людської спільноти. Але, як будь-який інструмент, це – не цінність сама по собі і можуть принести як щастя, так і нещастя у стосунки між людьми.

Про те, як мудро користуватися цим інструментом, як ставитися до грошей і правильно вибудувати економічну сферу сімейного життя у «Психологічній порадні» розповіла психолог Центру психічного здоров’я при Шпиталі Шептицького Ольга Кітура.

 Розмовляти і домовлятися

Через ставлення до грошей і витрат можна багато дізнатися про людину, її цінності і пріоритети. З іншого боку, питання грошей може стати моментом, у якому люди не знаходять спільної мови взагалі. Чому так?

Коли люди одружуються, у свої стосунки вони приносять те, що можна назвати життєвими традиціями батьківської сім’ї – поведінкові моделі, цінності тощо. І може виявитися, що ці традиції – те, що було прийнято у сім’ях чоловіка і жінки, різні настільки, що навіть спільну мову знайти складно. Це, зокрема, стосується і ставлення до грошей – моделей формування бюджету, витрат, заробітків, заощаджень тощо.

Для того, щоб питання грошей не зіпсувало спільного життя, варто прояснити і узгодити певні моменти з самого початку. Йдеться про дослідження у цьому питанні і себе, і партнера, окреслення моделі, яка б влаштувала обох. Прагнете більших заробітків чи волієте економити? Як витрачаєте гроші? Як буде вестися спільний бюджет?..

«Тому найперша порада – розмовляти і домовлятися, – каже психолог. – Фраза «скажи, як ти хочеш, щоб з тобою не поводилися, що з тобою не поводилися виключно так, як треба комусь» стосується і грошей у сім’ї. Хтось заробляє більше, хтось – менше, але комфортно має бути обом. Якщо головне – саме стосунки, а не фінансова вигода за рахунок іншого (бо й таке трапляється), то домовитися і порозумітися завжди можна…»

Принцип доповнення

Якою б мала бути оптимальна «грошова» модель у сім’ї? Ольга Кітура зауважує: таких моделей не існує, все залежить від того, хто ці люди, що вони вкладають у спільний бюджет, як почувається кожен із подружжя тощо. Тобто шукати і вибудовувати комфортну для обох модель доведеться самостійно.  

«Здавалося б, все просто – він заробляє, вона заробляє, складаються гроші докупи – і все, – каже психолог. – Звісно, ідеально, коли обоє приносять свою зарплатню, кладуть у певне місце, й кожен бере по потребі – це показник найбільшої довіри у сім’ї. Але така ідеальна модель складається не так часто. Зараз, особливо у молодих парах, панує європейська модель: кожен має свій бюджет, а спільні витрати – на харчування, комунальні послуги, подорожі, діляться на двох… Але завжди пам’ятаймо: якщо ми когось обрали, значить у цій людині є щось, що нас доповнює, чимось ця людина нас притягнула до себе. Тому і стосунки треба вибудовувати так, щоб ці потреби і бажання взаємно доповнювалися і влаштовували обох – і у фінансовій сфері також…»

Про страхи

У відношенні до грошей проявляється багато психологічних моментів і, зокрема, страхів і тривоги. Чого ж людина боїться насправді? Психолог каже, що не лише бідності чи втрати певного соціального статусу. Глибокий страх звучить так – якщо у мене не буде грошей, мене ніхто не любитиме. І цей страх – не про гроші.

У нинішній ситуації тривога з приводу фінансового становища посилюється, і це зрозуміло. Але при цьому не варто себе залякувати додатково і цим лише погіршити сприйняття реальності, яку таким чином ми не змінимо. І, тим більше, обвинувачувати близьку людину.

«Коли грошей менше, краще сказати собі: на даний момент це –  наше щастя. Наш місячний бюджет – такий, і це те, з чим ми повинні дати собі раду. Знизити свою фінансову планку і очікування, дивитися на те, що є, а не на те, чого на даний момент немає…» 

Департамент інформації УГКЦ

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *