Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

Апостольські Бібліотека та Архів – протиотрута від амнезії

Апостольські Бібліотека та Архів – протиотрута від амнезії
Про важливу роль ватиканських Бібліотеки та Архіву, про їхні завдання, місію та інше в інтерв’ю для ватиканських медіа розповів кардинал Жозе Толентіно де Мендонса, Головний Архіваріус та Бібліотекар Святої Римської Церкви.

о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ / Benedetta Capelli – Ватикан

Тиша, яка є пам’яттю, скарбницею знань, подихом нескінченності. Саме так можна охарактеризувати атмосферу, яка панує в Ватиканській Апостольській Бібліотеці та Ватиканському Апостольському Архіві, що є установами, погляд яких сьогодні звернений у майбутнє, які відкриті на нові технології, зберігаючи та поважаючи, водночас, давні свідчення традиції Церкви. За словами кардинала Жозе Толентіно де Мендонси, Бібліотекара та Архароуса Святої Римської Церкви, ще на початку ХVІІ століття, за понтифікату Павла V, було здійснено відмежування Бібліотеки, яка є інституцією «зберігання та вивчення», від Архіву, що виконує місію «інтелектуального милосердя», адже ділиться своїм багатством із науковцями всього світу.

Місія Бібліотеки та Архіву

Перше запитання нашої колеги очільнику ватиканських Бібліотеки та Архіву стосувалось того, який внесок ці інституції роблять у місію Святого Престолу та Папи. «Щоб зрозуміти покликання та місію цих столітніх установ, мабуть, найправильнішим, що можна зробити, є повернутись до центрального значення виміру пам’яті у житті Церкви. Вона справді опирає своє існування на історичній та сакраментальній пам’яті жестів та слів Ісуса. Чим більше Церква усвідомлює живу пам’ять, що пульсує у ній і гарантує її безперервність, тим живішою вона є. Бібліотека та Архів є протиотрутою від амнезії», – відповів кардинал.

Далі він підкреслив, що до головних завдань Бібліотеки можна зарахувати місію зберігати деякі давні свідчення манускриптів Святого Письма. Саме у Бібліотеці можна зауважити, що католицькість не є абстракцією, адже вона обіймає та належно цінує усе те, що є людським: усі прояви людської культури. Саме таким чином, впродовж багатьох століть формується та розвивається монументальний депозит людської думки. Подібний універсальний характер знаходимо також і в документах Ватиканського Апостольського Архіву, які є, свого роду, продовженням книги Діянь Апостолів, розповідаючи про розвиток Христової Церкви. Саме тому Папа Венедикт XVI підкреслив, що Апостольські Бібліотека та Архів є «інтегральною частиною необхідних засобів для здійснення Петрового служіння» та відіграють важливу роль в управлінні Церквою.

Місія в час карантину

«Апостольські Архів та Бібліотека зробили все можливе, щоб злагіднити вплив цієї дуже великої кризи в охороні здоров’я. В дійсності, ми ніколи не закривались, навіть якщо протягом декількох місяців ми не могли фізично приймати науковців», – розповів кардинал Жозе Толентіно де Мендонса, відповідаючи на запитання журналістки про те, як очолювані ним інституції працюють в реаліях сьогоднішньої пандемічної кризи. Серед іншого, він зазначив, що ватиканські Бібліотека та Архів були одними із перших, які відкрились для відвідувачів, як це лише стало можливим, аби дати можливість науковцям з усього світу продовжити їхні наукові пошуки.

Виклик новітніх технологій

Далі розмова перейшла на тему новітніх технологій та виклику, який вони становлять для ватиканських Архіву та Бібліотеки. «Як часто повторює Папа Франциск, ми не лише переживаємо зміни епохи, але – епоху змін. Це правда: ми сьогодні перебуваємо всередині епохальної зміни, яка, безумовно, матиме незворотний вплив на світ бібліотек та архівів. Принаймні один позитивний момент ми вже можемо констатувати: суспільство майбутнього дедалі більше цінуватиме знання. А це означає, що спадщина, яку ми представляємо, є обов’язковою складовою майбутнього. Однак, на даний час залишаються відкритими багато питань, що стосуються як збереження нових способів людського спілкування, так і форм побудови самого знання. Вірити, що перехід від аналогового до цифрового здійснюється в один клік – це ілюзія. Це вимагає тривалого шляху в співпраці», – мовив кардинал, підкреслюючи при цьому, що крокувати в ногу із часом не є факультативом, але необхідністю, тому, апостольські Архів та Бібліотека ніколи не зупинялись на цьому шляху. Тому, вже понад десятиліття триває процес розбудови віртуальної Бібліотеки. Отож, на даний час вже існують дві Бібліотеки: фізична та віртуальна, фонд якої на сьогодні вже нараховує понад 20% всіх манускриптів, наявних у фізичній. Також і ватиканський Архів крокує шляхом оцифрування бази документів.

 

Твій внесок у велику місію: підтримай нас в несенні слова Папи до кожної домівки

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *