Про село Костянтинівка на…

Тут просто чудові…

Про одну хату на…

Ми приїхали на хуті…

Чоловік купив село п'ятсот…

Чоловік купив сел…

З гумором на десятому…

Ми проїхались по се…

Село Тарасівка на Київщині.…

Ми звернули з дорог…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

З міста — до…

Ми від'їхали в…

«
»

У Збручанському культовому центрі «попрацювали» чорні археологи.

У найбільшому священному городищі Збручанського культового центру виявили свіжі незаконні розкопи. При цьому площа, на якій попрацювали “чорні археологи” становить кілька сотень квадратних метрів, що свідчить, що злочинців була ціла бригада і хазяйнували вони тут не один день. 

 

Z вже неодноразово писав як про Збручанський культовий центр (ЗКЦ), так і про сам Звенигород, – городище, що за площею свого часу конкурувало з самим Києвом (правда без посаду та Подолу). Масштабні археологічні дослідження на теренах ЗКЦ провадилися в 1980-х роках експедицією на а чолі з відомими спеціалістами з історії давніх слов’ян д.і.н. Іриною Русановою та д.і.н. Борисом Тимощуком. Вони, власне, й з’ясували, що тут знаходяться давні сакральні комплекси а не звичайні городища.

Збручанські священні городища виникли у сиву давнину. Зокрема частину валів Звенигорода, Говди та Богиту насипали ще за скіфів, а дольмени на Богиті, у Пущі Відлюдника та на Івахнівецьких Товтрах звели чи не за доби ранньої бронзи. Однак розквіт Збручанського культового центру припадає на Х-ХІІІ ст., коли з Києва на береги Збруча перемістився духовний центр давньоруського язичництва. Для шанувальників прадавніх богів ця місцевість тоді набула такого ж значення, як сьогодні Єрусалим для юдеїв та християн, чи Мекка для послідовників Пророка.

Посеред священних городищ археологи розкопали спеціальні ритуальні рови та «сухі» сакральні колодязі у які вірні кидали жертовні предмети. Крім того тут знайдено велику кількість ритуальних хлібних печей (їх викопували у землі). Після випічки священних хлібів, що вживалися виключно під час сакральних трапез, біля них теж приносилися жертви, часто — людські. Звісно, що у кожному городищі-святилищі були також майданчики де стояли ідоли. На території Звенигороду археологи розкопали ще й справжній храм з кам’яним ідолом.

Сучасна реконструкція храму та рисунок ідола

Археологи також виявили й чимало жертовних предметів принесених у дар богам. Знахідки засвідчили, що святилища відвідували паломники різних соціальних верств. Тут зустрічаються, як дуже коштовні прикраси, що були по кишені лише найбагатшим боярам та князям, так і офіри простолюдинів – серпи, долота, тесла та інші знаряддя праці. Приходили до богів і воїни аби пожертвувати свою зброю. Серед жертовних предметів є й християнська атрибутика, наприклад, – виготовлений у Києво-Печерському монастирі хрест-енколпіон.

Як видно з вищенаведеного, для «чорних копачів» об’єкт дуже смачний, а враховуючи віддаленість від населених пунктів та розташування посеред лісу (заповідник «Медобори») ще й досить привабливий у плані мародерських розкопок. На жаль знайшлися люди, які цим вирішили цим скористатися. Інформація про це днями з’явилася на ФБ сторінці ГО «Доста Україна» .

 

Голова Хмельницького підрозділу ГО «Доста Україна» Олександр Степанюк, який і виявив сліди нелегальних розкопок, поділився з Z подробицями.

«Все починалося як звичайна прогулянка весняним лісом, – розповів він Z – Під час походу екологічною стежкою до Пущі відлюдника в вічі впали ділянки свіже перекопаної землі. Земля ще була пухкою. Це вказувало, що копали зовсім нещодавно, принаймні після останніх сильних снігопадів. Максимум тиждень-два тому».

Загальна площа розкопів, за словами пана Степанюка, становить кілька сотень квадратних метрів, що вказує, що тут працювала чимала бригада і не один день.

«Вже наступного дня я подав заяву про вчинений злочин до національної поліції, – продовжує пан Степанюк. – Правда маю сумніви, що злочинців зможуть знайти, – це дуже проблематично. Але принаймні сподіваюся, що будуть вжиті заходи для унеможливлення подальшого розграбування пам’ятки».

Зазначимо, що для к.і.н. Марини Ягодинської – директора Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам’яток історії та культури розграбований об’єкт не чужий. Свого часу вона там теж проводила археологічні дослідження. Тож сподіваємося, що вона докладе максимум зусиль для припинення мародерства на одній з найвизначніших археологічних пам’яток Тернопільської області.

.

В ключі факту мародерства відкритим залишається ще одне питання. Як вже сказано – свого часу археологи розкопали на Звенигороді храм з ідолом. Враховуючи що у відкритих джерелах є лише світлини ідола зроблені під час розкопок та його малюнки, можна припустити, що скульптуру закопавши залишили на місці – чималу каменюку вивезти з лісу було проблематично. Цікаво, чи давній ідол ще досі на місці? Якщо так – то чи не варто потурбуватися про перенесення його до музею, аби він раптом не опинився в якій приватній колекції.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *