Ігаль Левін: Нова військова доктрина. Що таке асиметрія і як вона покликана допомогти Україні

22:29 02/05/2021

Публікація в “Фокусі”:

Минулого тижня Зеленський підписав указ, який визнає Росію військовим супротивником України на національному рівні. Військова стратегія, яку схвалив президент, передбачає, що РФ може почати повномасштабну війну проти України. У якості оборонних заходів озвучені і асиметричні способи боротьби.

Центр в TELEGRAM: https://t.me/mediarnbo

Центр в FACEBOOK: https://www.facebook.com/mediarnbo

Згідно новій військовій доктрині, це звучить так:

Всеохоплююча оборона України — це комплекс заходів, основний зміст яких полягає у… застосуванні всіх форм і способів збройної боротьби з агресором, зокрема асиметричних та інших дій для оборони України, з дотриманням принципів і норм міжнародного права.

Основними завданнями проголошуються:

“Оновлення доктрин, концепцій, планів, інших документів щодо підготовки та застосування сил оборони в частині забезпечення їх здатності швидко утворювати необхідні угруповання та розгортатися на загрозливих напрямках, вести превентивні, непередбачувані, асиметричні та інноваційні дії для нівелювання чисельної і технологічної переваги противника, виконання завдань у відриві від основних сил, використовуючи єдиний інформаційний простір;

Досягнення та підтримання спроможностей Збройних Сил України та інших складових сил оборони щодо стратегічної мобільності, ведення асиметричних, мережецентричних, багатосферних і непрямих дій, які нівелюватимуть чисельну та технологічну перевагу противника на суші, в повітрі, на морі, в інформаційному просторі та кіберпросторі”.

Відразу кидається в очі заклик до нівелювання чисельної та технологічної переваги противника. Тобто, на вищому рівні влади України офіційно визнають, що у випадку повномасштабної війни на стороні РФ буде тотальна перевага, як в людському і матеріальному складі, так і в якості озброєння. У випадку конвенційного зіткнення “лоб в лоб” (симетричного), Україна не має шансів.

Але що робити, якщо конфлікт навʼязаний і немає можливості його уникнути? Асиметричний підхід до військової справи покликаний розвʼязати цю суперечність.

Що таке асиметрія на війні?

Асиметрична війна — війна між противниками, у військових силах яких є істотний дисбаланс, як в озброєнні, так і в живій силі. А також у стратегії, тактиці та організації військ. Щоб нівелювати цей дисбаланс сил, слабка сторона може вдатися до нетрадиційних і навіть неконвенціональних методів боротьби.

  • партизанська війна і тактика “вдарив і втік”

Це війна малих груп, що користуються підтримкою місцевого населення. Мета цих груп — не зламати ворога, а нанести йому настільки болючі удари, що у ворога будуть зламані воля і бажання вести подальші бойові дії.

Для забезпечення такого методу боротьби потрібна масова і легка піхота, максимально наповнена такими озброєннями як снайперські і марксменські гвинтівки, переносні протитанкові системи, переносні зенітні системи, легкий та доступний транспорт, наявність розгалуженої мережі баз, бункерів і опорних точок.

В Україні цим категоріям покликані відповідати Війська територіальної оборони. До слова, вони теж згадується у новій військовій доктрині. Те, що ТрО повинна стати одним з важливих стовпів “всеохоплюючої оборони”, неодноразово підкреслюється в документі.

Я вже писав у минулому про ТрО в Україні і про те, які труднощі перед нею стоять.

  • Ненасильницький опір та психологічна війна

Йдеться про активне сприяння населення на вже окупованій території без застосування зброї. Це акти громадянської непокори, страйки, мітинги, освітлення злочинів окупантів у ЗМІ і т.д.

Це також використання слабкостей противника, непрямих дій з метою створити ситуацію паніки і плутанини. Як серед окупантів, так серед та вищих командних ешелонів противника.

  • Підтримка опозиційних та антиурядових рухів на території ворога

У випадку з РФ, ця підтримка має на увазі різні дії: від матеріальної та інформаційної підтримки ліберальної опозиції, до підтримки будь-яких антиурядових угруповань, як вкрай лівих, так і вкрай правих. Підтримка опозиційних лідерів думок. Підтримка сепаратистських сил, національно-визвольних рухів. Чим більше проблем буде всередині самої РФ, тим менше шансів, що вона матиме справу до військової авантюри за межами своїх кордонів.

  • Тероризм

Тероризм є вкрай ефективним асиметричним методом боротьби і до нього часто вдаються слабкі учасники військових дій. Але у випадку з Україною це нерелевантно, оскільки в указі президента чітко сказано: “з дотриманням принципів і норм міжнародного права”.

Резюмуючи.

Оскільки Україна дотримується всіх міжнародних норм і конвенції, то головним асиметричним інструментом, про який ідеться в новому документі, є ТрО України і, як наслідок, тактика герильї. А також інформаційна війна і залучення сил та служб спеціальних операцій для розширення своєї діяльності на території супротивника.

Асиметричний підхід, при грамотному використанні, здатний привести до втрати політичної волі ворога, а вплив невійськових факторів (внутрішньополітичні конфлікти) може змусити противника зупинити реалізацію своїх загарбницьких планів. Або й зовсім від них відмовитися ще до їхнього початку.

 Ігаль Левін,

офіцер Армії оборони Ізраїлю, військовий аналітик

ДЖЕРЕЛО

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *