Чому Путін був змушений відкласти повномасштабне вторгнення і чому треба працювати російською мовою в російському інформпросторі

20:09 07/05/2021

Раніше я показав, що одним з факторів, який змусив Кремль відмовитися від ескалації, стала реакція українського суспільства. Україна не піддалася тиску, що відразу підвищило ціну можливої ​​інтервенції для РФ.

В якості другого фактора зазвичай називають «реакцію Заходу». Я більш ніж упевнений, що «реакція Заходу», особливо – переляканих і обплутаних зв’язками з Росією європейських еліт, багато в чому стала наслідком реакції українського суспільства. А також зусиль команд, які на різних рівнях останній рік доносили інформацію про реальну ситуацію і формували правильні настрої.

Але є ще третій фактор, який я побіжно згадував – це ситуація в самій Росії. Детально його описати і бездоганно обґрунтувати гіпотези досить складно, оскільки не можна виключити, що ті чи інші факти – брехня або маніпуляція. Однак є непрямі ознаки, що дають у своїй сукупності можливість отримати уявлення.

Зокрема, апаратний контент-аналіз ЗМІ, соціальних мереж, а також вибіркове відстеження джерел, що вважаються маркерами, дозволив сформувати гіпотезу, що населення Росії не в захваті від повномасштабної війни з Україною. Демонстративна перекидання техніки не викликала необхідного наснаги. Навпаки, були ознаки наростання тривожності. А на такому тлі починати вторгнення не дуже добре.

Непрямим підтвердженням цієї гіпотези стали результати опитування на тему «Загострення на південному сході України» від російського «Левада-центру» (опубліковані 29.04). Можна з різним ступенем критичності відноситься до цих даних, але вони оприлюднені і впливають на сприйняття в самій РФ.

З них випливає, що тільки 43% опитаних вважають, що Росія повинна взяти участь в бойових діях і виступити на боці «Л/ДНР» в збройному конфлікті.

Рівно стільки ж – 43% – вважають прямо протилежне.

Це – наочна демонстрація розколу.

Але найцікавіше – в деталях.

Графіки «Левада-центру» показують вікову структуру підтримки/непідтримки. З неї випливає, що найбільш упорота категорія громадян – це особи від 55 років і старше. А ось чим молодші опитані – тим гірше з підтримкою військової авантюри.

Серед молоді тільки 34% підтримують участь Росії у війні на боці «ЛДНР», не підтримують – 53%. При цьому впевнено підтримують тільки 7%, а впевнено не підтримують – 20%, майже в три рази більше.

До 54 років більше людей не схвалює військову авантюру, тільки в категорії 55+ років 54% за війну, а 34% проти. Саме за рахунок людей старшого віку формується умовний паритет «в середньому по лікарні». Решта групи більш за все не схвалюють війну.

Тобто, війну підтримують ті, хто збирається її дивитися по телевізору в силу віку. А ось ті, кого призвуть і кому реально доведеться вмирати, не відчувають такого ентузіазму.

«Картина маслом» стає ще наочнішою, якщо подивитися на те, чим сформовані уявлення про ескалацію.

Від 17 до 23% громадян РФ упевнені, що в ескалації винна Україна. Тут розбіжність у вікових групах не дуже велика. Але при цьому якщо серед молоді (18-24 років) тільки 36% вважає, що в усьому винні США і НАТО, то в категорії 55+ – таких 57%.

Серед тих, хто дивиться телевізор, 81% переконані, що в усьому винні США/НАТО (57%) і Україна (24%). Росію звинувачує 1%.

А ось серед тих, хто черпає інформацію з телеграм-каналів, тільки 40% звинувачують США/НАТО (26%) і Україна (14%).

ПРИ ЦЬОМУ 28% в ескалації звинувачують РОСІЮ.

Розумієте? Росія в їх сприйнятті – головний винуватець.

Це говорить про те, що пропагандисти ГРУ, які проштовхували тему з війною, і про поневіряння яких я вже не раз писав, інформаційно прострелили своїм фюрерам ноги, руки і обгризли вуха. Це провал. Значить, їх тактика однозначно зміниться.

Судячи з цих даних, чутки про відключення РФ від всесвітньої мережі і жорсткої фільтрації контенту скоро знайдуть підтвердження. До цього російське керівництво буде підштовхувати логіка виживання в режимі обложеної фортеці.

Найнаочніше.

У ВСІХ вікових групах опитані вважають, що повномасштабна війна з Україною ПОГІРШИТЬ відносини росіян до Путіна. Наприклад, серед наймолодших тільки 7% вважає, що війна поліпшить ставлення, а 41% – що погіршить.

Навіть в категорії 40-54 в два рази більше людей (33%) прогнозує погіршення, а не поліпшення (16%). Це непрямі відповіді, які показують реальне ставлення людей до війни.

Зараз схвалюють діяння Путіна 65%, не схвалюють – 33%. Зріз за темою війни вказує, що Путін може втратити мінімум 15% підтримки, що зробить баланс дуже хитким, а падіння може стати незворотним. В таких умовах вести велику війну просто неможливо.

Таким чином, повномасштабну ескалацію з порядку денного не знято, але її тимчасово відкладено. «Партія війни» формуватиме умови для вторгнення (перекидати війська, а потім відводити людей, але залишати техніку і т.ін.).

Триватимуть й інформаційні провокації. Тому що з повного стану покою перейти в стан війни гранично складно. Суспільство намагатимуться тримати в тонусі.

З цього дуже прикладний висновок для України: не заспокоюватися, а підтягувати хвости і на всіх рівнях демонструвати російському суспільству, що буде серйозна відсіч. Із Заходом, без Заходу – неважливо.

Ті, хто не дуже хоче воювати, ще менше цього хотітимуть.

Звідси – робота на російській мові в російському інформпросторі.

Олексій Копитько,

експерт з питань національної безпеки України

ДЖЕРЕЛО

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *