Європейські автоцистерни за три мільярди: як австрійські партнери Олега Белавенцева постачали техніку до Криму

Зареєстрована в Москві компанія, створена за участі австрійської Rosenbauer International AG, постачала протипожежну техніку на територію Криму після його анексії. Робила вона це за допомогою укладання держконтрактів з керівництвом російського МНС на території півострова. Як вдалося з’ясувати кореспонденту Крим.Реалії, партнером австрійських бізнесменів у Росії є Олег Белавенцев ‒ колишній повноважний представник російського президента в Криму та людина, яка з 2014 року перебуває під персональними санкціями США, Євросоюзу та низки інших країн.

У багатьох регіонах Криму щорічно проходять виставки техніки, яка перебуває на балансі місцевого управління МНС. На площах міст експонуються як великогабаритні протипожежні автомобілі, так і менші одиниці: квадроцикли, захисні костюми та інші інструменти для боротьби з вогнем. Про надходження на баланс кримського МНС новітньої техніки регулярно рапортують як місцеві ЗМІ, так і пресслужба відомства.


Виставка пожежної техніки в Сімферополі, лютий 2016 року

У 2016 та 2017 роках кримське МНС закупило 161 протипожежну автоцистерну. Частина ‒ на базі шасі російського автомобіля КАМАЗ (вартість від 16,6 до 18,2 мільйона рублів за одиницю), інша частина ‒ на базі вантажівки німецького автоконцерну MAN (вартість понад 21,8 мільйона рублів за одиницю), що випливає з інформації, яку публікує сайт державних закупівель Росії.

Автоцистерни відомство закуповувало в чотири етапи: з серпня 2016 року, коли був підписаний перший контракт, до серпня 2017 року, коли було останнє надходження. Загалом на закупівлю нової техніки було витрачено близько трьох мільярдів рублів.

Усі контракти були укладені без конкурсу ‒ з єдиним постачальником, яким виступило виробниче об’єднання «Спецтехніка для пожежогасіння». Її співвласником є Rosenbauer International AG, австрійський виробник протипожежної техніки.


Техніка для пожежогасіння і рятувальних служб виробництва компанії Rosenbauer

«Спецтехніка для пожежогасіння» була заснована у 2008 році на базі виробничих потужностей московського автомобільного заводу ЗІЛ. Зареєстрована компанія там же ‒ у Москві, на вулиці Автозаводській, де розташовані основні заводські корпуси.

Об’єднання є спільним австрійсько-російським виробництвом, яке окрім автоцистерн виготовляє насосні агрегати, що також використовуються рятувальними службами, писала у 2011 році газета «Коммерсантъ».БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ:

Насоси Siemens і Grundfos в Криму: «Гроші не пахнуть»

Австрійський гігант

Компанія Rosenbauer була створена в Австрії у другій половині XIX століття й спеціалізувалася на виробництві ручних протипожежних помп. Продукція Rosenbauer постачається для потреб рятувальних служб багатьох країн світу з 1926 року, а сьогодні австрійська структура з оборотним капіталом у більше ніж 1 мільярд євро на рік є світовим лідером з виробництва й постачання техніки для боротьби з вогнем.

У штаті Rosenbauer працюють понад чотири тисячі співробітників, а виробничі потужності розташовані в США, Німеччині, Іспанії, Швейцарії та Сінгапурі, зазначено на офіційному сайті структури.

Контролює Rosenbauer International AG компанія Rosenbauer Beteiligungsverwaltung GmbH, зареєстрована у Леондінгу ‒ невеликому місті на півночі Австрії. Їй належить 51% акцій відомого австрійського виробника, 5% акцій належать інституційним інвесторам, імена яких невідомі, інші 44% ‒ у вільному обігу. З 1994 року акції Rosenbauer International AG торгуються на Віденській фондовій біржі.

Rosenbauer Beteiligungsverwaltung GmbH, у свою чергу, контролюється 15-ма власниками, серед них є й нащадки засновника компанії Йоганна Розенбауера. На сайті Rosenbauer International AG підкреслюється, що незважаючи на великі міжнародні інвестиції, компанія як і раніше залишається «сімейним бізнесом».

Секторальні санкції

Росія анексувала Кримський півострів на початку 2014 року. США, Євросоюз та інші країни не визнали російський суверенітет над Кримом і запровадили економічні санкції відносно низки секторів економіки півострова.

Так, своїм рішенням Рада Європи заборонила своїм громадянам і юридичним особам, зареєстрованим на території ЄС, купувати кримські компанії або нерухомість, а також надавати послуги з їх придбання. Під абсолютні рестрикції потрапили туристична сфера, транспорт, телекомунікації та енергетика. Була запроваджена заборона на імпорт в ЄС товарів, вироблених на території Криму. Окрім того, громадянам і компаніям з Євросоюзу було заборонено брати участь у діяльності, спрямованій на обхід санкцій.

У грудні 2014 року секторальні санкції щодо Криму запровадили Сполучені Штати. Згідно з виконавчим ордером, підписаним експрезидентом США Бараком Обамою, американським фізичним та юридичним особам, де б вони не перебували, заборонені інвестиції, експорт, реекспорт, продаж або постачання будь-яких товарів, послуг і технологій в Крим. Пряме чи непряме імпортування товарів або послуг, вироблених на півострові, також опинилося під забороною.

Бізнес-партнер з «чорного списку»

Слід зазначити, що окрім секторальних санкцій, країни Заходу визначили перелік осіб, проти яких були запроваджені індивідуальні санкції. Як правило, люди, які фігурують в ухвалених списках, брали безпосередню участь у спецоперації із захоплення Криму або сприяли анексії півострова.

Євросоюз ухвалив рішення заборонити цим особам в’їзд до ЄС та заморозити їхні фінансові активи у країнах Європи. До того ж, за рішенням Ради Європи, людям, які потрапили в «чорний список», або особам, які діють в їх інтересах, заборонено «прямо або опосередковано надавати будь-які фінансові кошти або економічні ресурси».

Як правило, люди, внесені в «чорні списки», дійсно не ведуть на заході економічної активності та не мають спільного бізнесу із західними компаніями. Однак, як виявилося, й у цього правила можуть бути винятки. Як з’ясував кореспондент Крим.Реалії, бізнес-партнером Rosenbauer International AG у Росії є людина, внесена до списку санкцій Євросоюзу та США ще у квітні 2014 року.

Йдеться про Олега Белавенцева, який, як повідомляли в ЗМІ, був одним із координаторів військової спецоперації із захоплення Криму російськими військами й пізніше обіймав посаду повпреда президента Росії на півострові.


Олег Белавенцев на нараді з повноважними представниками Президента у федеральних округах, 9 квітня 2021 року

Згідно з інформацією системи «СПАРК-Інтерфакс», один із співзасновників австрійсько-російської «Спецтехники для пожежогасіння» ‒ акціонерне товариство «Зарубіжтехпромпроєкт» ‒ компанія, яка є основним активом Олега Белавенцева. Він володіє 60-відсотковою часткою в її статутному капіталі.

До останнього часу генеральним директором «Спецтехники для пожежогасіння» був Єгор Близнов. Розслідувачі з проєкту OCCRP називають Близнова зятем Белавенцева. Саме Близнов підписував з боку підрядника договори з кримським МНС на постачання протипожежних автоцистерн (сканкопії договорів є в розпорядженні Крим.Реалії ‒ КР).

Зараз директором «Спецтехники для пожежогасіння» названий Денис Лелеко, який у 2014 році був заступником Близнова. Прізвище ж останнього в документах компанії зараз не фігурує зовсім.

Сувора етика

Раніше представники Rosenbauer коментували свою співпрацю з Олегом Белавенцевим. За їхніми словами, він вже позбувся фінансового портфеля у статутному капіталі «Зарубіжтехпромпроєкту», однак ця заява суперечить актуальній інформації з російського реєстру, який вказує, що Белавенцев, як і раніше, є співвласником компанії.

«Заведений у фірмі етичний кодекс відповідає всім вимогам австрійського, європейського та американського антикорупційного законодавства. За його дотриманням стежить як власний наглядовий відділ, так і зовнішні аудитори з The Austrian Standards plus Office», ‒ повідомила представниця Rosenbauer International AG Герда Кенігсторфер.

Постачання протипожежної техніки російському МНС у Криму представники компанії не коментували. Крим.Реалії надіслали в Rosenbauer International AG та Rosenbauer Beteiligungsverwaltung GmbH інформаційні запити з проханням прокоментувати виявлені держзакупівлі. На момент публікації матеріалу відповідь не була отримана, редакція готова опублікувати її пізніше.

Отримати коментар Олега Белавенцева не вдалося. У посольстві Нікарагуа в Росії, де, за останніми відомостями, він працював на посаді почесного посла республіки, не надали нашому кореспондентові контакти політика. Представники «Спецтехники для пожежогасіння» також не відповіли на запит Крим.Реалії.

Крым, читай нас в Google News

Подписаться

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *