Ватикан: декрет про змінність керівництва у міжнародних асоціаціях вірних

Ватикан: декрет про змінність керівництва у міжнародних асоціаціях вірних
Дикасктерія в справах мирян, сім’ї та захисту життя оприлюднила затверджений Папою декрет, який регламентує тривалість мандату очільників рухів і товариств, аби влада була дійсно служінням спільноті, запобігаючи зловживанням. Винятки лише для засновників.

о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ – Ватикан

Дикастерія в справах мирян, сім’ї та життя видала генеральний декрет, що має законодавчу силу та регулює тривалість і кількість мандатів керівних органів міжнародних приватних і публічних асоціації, як також вимоги репрезентативності членів у процесі виборів міжнародного управління. Затверджений Папою Франциском та оприлюднений 11 червня 2021 р. документ набере чинності через три місяці та буде зобов’язуючим для всіх міжнародних асоціацій вірян, створених чи визнаних Дикастерією.

У декреті, зокрема, йдеться про те, що мандати в центральних органах управління на міжнародному рівні не можуть тривати більше ніж 5 років, а та сама особа може займати посаду в центральному органі управління не більше, ніж десять років поспіль. Переобрання після десятирічного періоду можливе лише після перерви тривалістю в один мандат. Метою цього декрету є сприяти «здоровій ротації» на керівних посадах, аби влада здійснювалася як справжнє служіння в церковному сопричасті.

Задля автентичного місіонерського навернення

У супровідній пояснювальній заувазі, оприлюдненій разом з декретом, вказується на те, що Папа Франциск, в послідовності зі своїми попередниками, заохочуючи до дозрівання мирянських згуртувань в ключі місіонерського навернення, вказує на такі пріоритети як «пошана до особистої свободи, подолання самодостатності, однобокості та абсолютизації, сприяння ширшій синодальності, як також на цінне благо сопричастя».

Звертається увагу на те, що «нерідко відсутність обмеження для мандатів управління пробуджує в тих, які покликані керувати, різні форми присвоювання харизми, фаворитизм, концентрацію функцій, як також зосередження на собі, що з легкістю причиняються до порушень особистих свобод, а навіть і до справжніх надуживань». Водночас, погане здійснення управління неминуче призводить «до конфліктів і напружень, які ранять сопричастя, послаблюючи місіонерський порив». Натомість, як показує досвід, ротація на керівних посадах «приносить велику користь життєздатності асоціації», стаючи спонукою для креативного зростання та до інвестиції у вишкіл. Це також сприяє «зміцненню вірності харизмі» й «допомагає інтерпретувати знаки часу».

Водночас, «усвідомлюючи ключову роль засновників», Дикастерія допускає можливість надавати звільнення від зазначених обмежень, якщо «вважатиме це слушним для розвитку та стабільності асоціації чи організації, і якщо таке звільнення відповідатиме чіткому бажанню центрального органу управління».

Межі застосування

В статті для «L’Osservatore Romano» о. Урліх Роде, ТІ, декан Факультету Канонічного права в Папському Григоріанському університеті та радник Дикастерії, уточнює, що окрім 109 організацій, визнаних чи створених Дикастерією, новий документ поширюється також і на інші інституції, над якими їй доручено нагляд, як от Неокатехументальна Дорога чи служба для харизматичного оновлення «CHARIS». Це вимагатиме від багатьох асоціацій скликати найближчим часом генеральні асамблеї для внесення відповідних змін до статутів, а також для проведення виборів, якщо перевищені визначені декретом терміни мандатів. Хоч документ стосується міжнародних асоціацій, якими опікується Дикастерія в справах мирян, заохочується, аби й національні та дієцезальні інституції взяли його до уваги.

Твій внесок у велику місію: підтримай нас в несенні слова Папи до кожної домівки

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *