Інформаційний супровід проведення АТО – цензура чи маскування?
Нагадаємо, що 8 липня в «Укрінформі» відбувся круглий стіл: «Обговорення Законопроекту №2050-а щодо удосконалення інформаційного режиму проведення АТО», організаторами якого виступили «Укрінформ» та Міністерство інформаційної політики України.
У підсумку, як зазначає «Укрінформ», маємо думку представника заступника Міністра інформаційної політики України Тетяни Попової, яка висловилася проти обов’язкового погодження журналістських матеріалів із зони АТО з військовими.
«У такому вигляді законопроект точно не має бути прийнятий. Уведення цензури на матеріали із зони АТО зараз просто припинить всі інформаційні потоки звідти. Ми маємо (спочатку узгодивши з журналістами, хто і як погоджуватиме інформацію) на кожному блокпості мати людину, яка робитиме це, або ж ми маємо прибрати таку норму із законопроекту», – сказала заступник міністра Інформполітики.
Натомість, народний депутат Дмитро Тимчук стверджує, що цей законопроект має бути підписаний якомога швидше, оскільки за його словами, «ЗМІ волею чи неволею відіграють роль і у військовій розвідці… За таких умов якраз і виникає гостра необхідність в контролі інформації. Для того, щоб дати журналістам чітке розуміння, яку інформацію можна давати, а яку – ні, й існує цей законопроект».
Істина, як завжди, лежить на перехресті.
«Припинить усі потоки» – це у тому числі й дезінформацію та брудну агітацію, якою сьогодні українців намагається «нагодувати» Кремль. З іншого боку, не визнавати роль ЗМІ у роботі військової розвідки, причому у даному випадку йдеться про розвідку противника – злочин проти власної держави, яка фактично знаходиться у стані війни. Отже – мова не про цензуру. Мова саме про контроль інформаційних потоків.
Для цього ми маємо розробити дієвий механізм взаємодії медійників та силовиків – це стосується як більш ретельних перевірок осіб, які їдуть шукати інформацію до зони бойових дій на Сході України, так і встановлення певних принципів отримання та використання отриманої інформації.
Пам’ятаючи при цьому, що поняття «військової таємниці» та норми чинних законів України «Про державну таємницю» та «Про боротьбу з тероризмом» у державі, яка веде війну, ще ніхто не відміняв.
Андрій Кісельов,
експерт з національної безпеки Інформаційно-аналітичного центру Національної безпеки України