Прокурори реагують на порушення конституційних прав громадян при виконанні кримінальних покарань і застосуванні примусових заходів за кримінальні та адміністративні правопорушення
Упродовж першого півріччя поточного року за завданнями Генеральної прокуратури України прокурори на місцях провели низку комплексних перевірок стану додержання законів і конституційних прав затриманих, ув’язнених та засуджених осіб у місцях позбавлення волі та попереднього ув’язнення.
Особлива увага приділялася дотриманню прав в’язнів в установах державної кримінально-виконавчої служби та спеціальних установах органів внутрішніх справ відповідно до європейських стандартів, питанню їх належного медичного обслуговування, запобіганню катуванням та іншому жорстокому поводженню з ними, законності адміністративного затримання та доставляння громадян і нелегальних мігрантів, забезпеченню їх прав на захист, протидії корупції серед працівників установ.
Зокрема, у першому кварталі за участю фахівців органів охорони здоров’я, санітарно-епідеміологічної служби і громадських правозахисних організацій проведено перевірки додержання вимог законодавства про охорону здоров’я та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо захисту конституційних прав громадян на медико-санітарне забезпечення в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. За їх наслідками внесено понад 460 документів прокурорського реагування.
Також проведено перевірки додержання Кримінально-виконавчого кодексу України щодо адаптації правового статусу засуджених до європейських стандартів, під час яких увагу приділено реальному дотриманню прав цих осіб, насамперед соціальних, трудових та щодо пенсійного забезпечення.
Завдяки вжитим прокурорами заходам та скоординованим правоохоронними органами діям на виконання рішення міжвідомчої наради керівників Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Державної пенітенціарної служби України, МВС України та МОЗ України від 27.05.2015 намітилася стійка тенденція щодо значного зменшення рівня смертності серед ув’язнених та засуджених в установах державної кримінально-виконавчої служби.
Так, за 6 місяців 2015 року померло 260 осіб, що на 40 % менше, ніж за аналогічний період минулого року (453). При цьому майже вдвічі скоротилася смертність від СНІДу та туберкульозу. Узгоджені заходи щодо недопущення випадків смерті в’язнів у місцях позбавлення волі продовжують вживатися.
За результатами здійснення прокурорського нагляду та скоординованої діяльності правоохоронних органів за вчинення адміністративних корупційних правопорушень до відповідальності притягнуто 35 службових осіб, кримінальних корупційних правопорушень – 23 службові особи органів та установ державної кримінально-виконавчої служби.
Зокрема, органами прокуратури Київської області у червні поточного року розпочато кримінальне провадження щодо заступника начальника Бориспільської виправної колонії № 119, який вимагав у засудженого неправомірну винагороду в сумі 30 тис грн за дострокове зняття дисциплінарних стягнень та подання матеріалів до суду з метою застосування до нього умовно-дострокового звільнення від відбування покарання. Досудове розслідування триває.
За реагування Генеральної прокуратури України у сфері нагляду за додержанням законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення центральні органи виконавчої влади привели у відповідність до законів України ряд відомчих нормативно-правові актів щодо організації адміністративного затримання та тримання осіб у спеціальних установах.
Так, Міністерством внутрішніх справ України скасовано наказ «Про затвердження Положення про спеціальний приймальник для утримання осіб, підданих адміністративному арешту», який понад 20 років не змінювався. Як наслідок, усунуто врегульовані цим нормативним актом порушення, коли умови тримання, права адмінарештованих істотно гірші, ніж у засуджених та ув’язнених, які вчинили злочини.
При здійсненні наглядової діяльності постійно приділяється увага додержанню прав в’язнів в установах попереднього ув’язнення. За документами прокурорського реагування цього року звільнено 9 незаконно утримуваних осіб, винних службових осіб притягнуто до відповідальності.
За наслідками вжитих заходів щодо гуманізації кримінального процесуального законодавства впродовж поточного року 5,5 тис ув’язненим, які перебували у слідчих ізоляторах, запобіжний захід змінено на менш суворий, не пов’язаний з триманням під вартою.
Загалом за підсумками нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення та інших примусових заходів на усунення допущених порушень закону протягом 6 місяців 2015 року за внесеними документами реагування до відповідальності притягнуто понад 5 тис службових осіб. За реагування прокурорів звільнено більше 30 незаконно утримуваних осіб, скасовано чи змінено 47 судових рішень у справах про адміністративні правопорушення.
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України