Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос повідомив про результати розслідування кримінального провадження за фактами ведення агресивної війни проти України
Головним слідчим управлінням СБУ 31 травня 2014 року розпочато кримінальне провадження за фактами створення на території Донецької та Луганської областей терористичних організацій; планування, підготовки, розв’язування та ведення агресивної війни; вербування, навчання, фінансування та матеріального забезпечення найманців з метою використання у збройному конфлікті на Сході України високопосадовцями Збройних Сил Російської Федерації. Про це у середу, 5 серпня, повідомив Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос на спільному брифінгу з начальником Головного слідчого управління СБУ Григорієм Остафійчуком.
За результатами досудового розслідування здобуто достатні фактичні дані для повідомлення підозри начальнику Генерального штабу Герасимову В.В. та 10 встановленим військовослужбовцям служби за контрактом 331-го гвардійського парашутно-десантного полку 98-ї дивізії повітрянодесантних військ Збройних Сил Російської Федерації у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 437 КК України (ведення агресивної війни проти України).
«Зазначені підозри офіційно вручені військовим Російської Федерації у період з 28 липня 2015 по 4 серпня 2015 року», – уточнив Анатолій Матіос.
Також він детально зупинився на обставинах вчинення вказаного злочину.
Начальник Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації генерал-полковник Герасимов В.В. (перебуває на посаді з 09.11.2012), відповідно до прав та обов’язків, визначених Положенням про Генеральний штаб Збройних Сил Російської Федерації, наділений адміністративно-розпорядчими та управлінсько-господарськими функціями, уповноважений вирішувати питання воєнного планування і управління щодо застосування військових формувань, організації взаємодії з військовими козацькими товариствами починаючи з 2013 року здійснював безпосереднє керівництво розробкою та реалізацією злочинного умислу, направленого на порушення суверенітету і територіальної цілісності України.
У липні 2013 року ним ініційовано розширення повноважень Генштабу щодо координації діяльності усіх федеральних органів виконавчої влади РФ.
З грудня 2013 року по лютий 2014 року за допомогою усіх видів медіа ресурсів РФ організовано та розпочато ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності та негативне викривлення подій на «Євромайдані».
За словами Головного військового прокурора України, у березні-квітні 2014 року організовано навчання, фінансування, постачання озброєння, боєприпасів, військової техніки злочинним групам, які під безпосереднім керівництвом розвідувально-диверсійних груп ГРУ, разом із парамілітарними формуваннями російського козацтва та укомплектованим громадянами РФ батальйону «Восток» створили терористичні організації «ДНР» та «ЛНР», здійснивши захоплення адміністративних будівель та ключових об’єктів військової та цивільної інфраструктури.
«24 квітня 2015 року начальником Генштабу РФ Герасимовим В.В. було проголошено військові навчання у прикордонних районах з Донецькою та Луганською областями військових сил і засобів РФ, куди передислоковано понад 100 російських військових баз, зосереджена важка військова техніка та контингент військовослужбовців у кількості 30-40 тисяч чоловік», – наголосив Анатолій Матіос, констатувавши що все це доведено слідством.
У період з 8 по 23 серпня 2014 року за наказами Герасимова В.В. по позиціях сил АТО на напрямках Савур-Могили – Успенки – Амвросіївки з території РФ систематично здійснювалися масові ракетно-артилерійські обстріли з установок «Град», «Смерч», «Ураган».
Для стримування наступу сил АТО в напрямку м. Іловайськ та недопущення оточення м. Донецьк службові особи Генштабу на виконання наказів Герасимова В.В. продовжували посилювати незаконні збройні формування військовою технікою, озброєнням, боєприпасами в районі міст Іловайськ, Шахтарськ, Торез, Сніжне Донецької області.
З цією ж метою ним було прийнято рішення щодо розв’язання та ведення агресивної війни проти України шляхом вторгнення окремих підрозділів ЗС РФ, дислокованих у прикордонних районах, на територію України та їх маршу в район м. Іловайськ для військової підтримки терористичних організацій (наказ віддано підлеглими командирами 24.08.2014, який реалізовано трьома батальйонно-тактичними групами: особовий склад понад 3,5 тис осіб, близько 60 танків, 320 БМД (БМП), 60 гармат; з техніки зняті усі тактичні знаки ЗС РФ та нанесені тактичні позначки сил АТО).
Унаслідок цього вторгнення угрупування військ ЗСУ були оточені підрозділами ЗС РФ, а під час спроби прориву 29.08.2014 – потрапили в засідки та підверглися обстрілам підрозділів Збройних Сил РФ і підконтрольних їм незаконних збройних формувань.
Наслідком цих дій, підкреслив Головний військовий прокурор, стала загибель 366 військовослужбовців ЗСУ, отримання тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості 429 особами, знищення військової техніки а іншого майна Збройних Сил України на загальну суму понад 298 млн грн.
Начальник Головного слідчого управління Служби безпеки України Григорій Остафійчук наголосив, що присутність російських військ на території Донецької області під Іловайськом доведена документально: показаннями, документами та речовими доказами, а не голослівними заявами та підозрами.
«Наразі триває експертиза і вона теж дасть результати, які вплинуть на подальший етап цього кримінального провадження», – повідомив він, додавши, що його розслідуванням займається СБУ під процесуальним керівництвом Головної військової прокуратури.
Як зазначив Головний військовий прокурор Анатолій Матіос, вказаними злочинними діями начальника Генштабу РФ порушено ряд положень міжнародного права: Меморандуму про гарантії безпеки від 05.12.1994; ч. 4 ст. 2 Статуту ООН; Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103; Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314, Конституції України, Закону України «Про оборону України».
Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ
Генеральної прокуратури України