ЗМІ: скільки ще протримається перемир’я на Донбасі?

ЗМІ: скільки ще протримається перемир’я на Донбасі?

  • 10 вересня 2015

Image copyright
Other

Image caption

Преса припускає, що Росія намагається підсилити власні позиції у Сирії

10 вересня світова преса пише про російську активність у Сирії, причини відносного затишшя на Донбасі, міграційну хвилю в Європі та можливий крах Шенгенської зони.

З Асадом та проти Асада

Американська New York Times пише, що очевидна підготовка Росії до нарощування військової присутності у Сирії та намагання адміністрації Барака Обами заблокувати ці кроки свідчать про ескалацію напруженості між Білим домом і Кремлем.

“Хоча США та Росія погоджуються з тим, що “Ісламська держава” є загрозою, нова суперечка показує, що в них залишаються різні точки зору на те, яким чином побороти групу бойовиків і як має скластися політичне майбутнє сирійського президента Башара Асада”, – зазначає видання.

Газета повідомляє про доправлення вантажів та, можливо, російських військових кількома літаками, які приземлилися в Латакії. Заборона Болгарії на проліт російських транспортних літаків навряд чи зможе зупинити спроби Москви доставляти потрібні їй речі у Сирію, оскільки залишається повітряний шлях через Ірак та Іран, додає газета.

“Є також шлях із Росії до Сирії через Туреччину, але росіяни уникають повітряного простору Туреччини через побоювання того, що турки змусять російський військовий літак приземлитися, як це вже робили в минулому”, – зазначає New York Times.

Розмірковуючи про наміри та мотивацію Москви у сирійському питанні, видання пише, що Росія, можливо, не лише намагається підтримати сирійський уряд, але й підсилити власні позиції в Сирії, щоб у разі вигнання Башара Асада впливати на вибір нової влади країни.

Затишшя до Генасамблеї ООН

Російська “Независимая газета” пише про те, чи довго протримається відносне затишшя на Донбасі.

Видання зазначає, що “ситуація зависла у невизначеності” через взаємну недовіру сторін і різне трактування Мінських домовленостей.

“Якщо у Києві кажуть, що вказане в документі відведення з регіону іноземних військових формувань і добровольців означає необхідність відведення “російських військових”, то в Донецьку та Луганську впевнені, що йдеться про відведення українських “окупаційних військ”, – пише газета.

Image copyright
AFP

Image caption

Газети вважають, що затишшя на Донбасі – тимчасове

Видання припускає, що тимчасове затишшя на Донбасі може протриматися ще тиждень чи два. Перед Генеральною асамблеєю ООН шанси на відновлення боїв не надто високі, однак після неї ситуація може змінитися.

Втім, говорити про постійну тишу можна після того, як сторони дійдуть згоди, зокрема щодо виборів на Донбасі. Поки що Київ виходить із того, що потрібно демонтувати систему так званих “ДНР” та “ЛНР”, а потім проводити вибори місцевих органів влади, яким пообіцяли широкі повноваження.

Тим часом “у республіках, навпаки, впевнені, що Мінські домовленості передбачають прямий діалог Києва з нинішніми лідерами “ЛНР” та “ДНР” про деталі проведення виборів”, додає газета.

Недвозначний заклик Брюсселя
Юнкер багатозначно підкреслив, що нинішня хвиля імміграції з Близького Сходу та Африки може завтра перетворитися на наплив біженців з роз’ятреної війною УкраїниGuardian

Британська Guardian аналізує промову голови Єврокомісії Жана-Клода Юнкера, виголошену напередодні, у якій він закликав Європу прийняти 160 тисяч мігрантів, які дісталися Угорщини, Італії та Греції.

За словами пана Юнкера, континент має позбутися “історичної амнезії” і перетворити проблему на ресурс для зростання. Крім того, керівник Єврокомісії повідомив, що Брюссель готується створити легальні шляхи, якими мігранти зможуть користуватися, аби безпечно потрапити до Європи.

Guardian зазначає, що пропозиції Юнкера, імовірно, спровокують непрості дебати в Брюсселі. Обов’язкові квоти для країн ЄС підтримують Німеччина, Франція та Італія, але молодші члени блоку не вважають за потрібне приймати такі правила.

Image copyright
Reuters

Image caption

Європу закликають позбутися “історичної амнезії” і перетворити проблему на ресурс для зростання

“Юнкер багатозначно підкреслив, що нинішня хвиля імміграції з Близького Сходу та Африки може завтра перетворитися на наплив біженців з роз’ятреної війною України, надіславши таким чином меседж про те, що Східна Європа в такому разі попросить допомоги у Західної Європи,” – пише газета.

Кінець Шенгенської зони

Французька Le Monde публікує частини інтерв’ю колишнього французького президента та лідера партії “Республіканці” Ніколя Саркозі, де він стверджує, що Шенгенська зона вже не працює.

Пан Саркозі вважає за потрібне тимчасово позбавити негромадян ЄС права вільно пересуватися в Шенгенській зоні, однак залишити це право європейцям.

Image copyright
Reuters

Image caption

Ніколя Саркозі вважає, що Шенгенська зона вже не працює

На думку Ніколя Саркозі, у кожній країні ЄС є своя міграційна політика, тож не можна нав’язувати країнам квоти на мігрантів. Замість цього варто узгодити загальноєвропейські принципи міграційної політики і розділити мігрантів на групи – економічні мігранти, політичні біженці та ті, хто покинув домівку через війну.

Останні мають отримати тимчасовий статус у ЄС і повертатися до країн, звідки приїхали, після того, як там встановлюється мир, вважає політик.

Аби встановити, на який саме статус має право конкретна людина, Ніколя Саркозі пропонує створити центри утримання мігрантів на периферії Шенгенської зони, пише Le Monde.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *