Осіннє різнобарв’я в гостях у нас
У Краматорську відбувся сільськогосподарський ярмарок.
Осінь для селян пора дивовижна, коли можна не лише підсумки підбити, але і своїми очима побачити досягнення сусідів. Повсякденні турботи не дозволяють наносити візити ввічливості – не вистачає часу, та і для бюджету невигідно. А ось на ярмарку – інша справа – заробити копійчину-другу можна, та й розвідку боєм провести. Тому недивно, що “Краматорська осінь” викликала живий інтерес у сільгоспвиробників області. Хоча добратися в “тимчасову столицю краю” змогли не усі.
– Із тридцяти господарств, які зробили попередню заявку, – говорить заступник начальника управління розвитку харчової і переробної промисловості департаменту розвитку АПР Донецької ОДА Сергій Васюкевич, – не змогли представити свою продукцію два підприємства. А ті, хто зайняв місця на площі, порадували покупців.
Найдешевшою виявилася картопля у представників Мар’їнського району – від 1,50 до 4,50 гривень залежно від розміру і сорту. Сливи і яблука по 5 гривень за кілограм запропонувала Артемівська дослідна станція розсадництва. Фермерські господарства цього ж, Костянтинівського і Красноармійського районів продавали баклажани, капусту, перець, помідори, цибулю значно дешевше, ніж на ринках міста. А тому черги вишиковувалися біля кожної машини.
Світлана Миколаївна Палагута разом з чоловіком розміняли восьмий десяток, сорок п’ять років пропрацювали на НКМЗ, на ярмарку зробили такі-сякі запаси до зими.
– Звичайно ж, задоволені, – говорить жінка. Синенькі, помідори радують око. Капуста трохи дешевша, лук, картопля, ковбаси. Обслуговують добре, уважно і привітно. Всього потроху узяли, рибки слов’янської. Не все ж м’ясо і курятину купувати – по кишені вони б’ють сильно.
Першою спорожніла машина підприємства “Лактус” з Очеретино, що в Олександрівському районі. Їх продукція – запаковані горох, манка, ячна, перлова, пшеничні крупи – розлетілися, як пиріжки в голодний рік. Євгенія, товарознавець підприємства, розповіла, що усі продукти виготовляються в селищі з сировини, вирощеної і зібраної вже цього року. А такого напливу людей вони просто не чекали.
Бджоляр Сергій Ковальов має реєстрацію Краматорська, але пасіка і господарство знаходяться в селі Довгенькому, що в Ізюмському районі Харківської області. Він розповів, що в нинішньому році бджоли потрудилися на славу.
– Збір більше ніж минулого року відсотків на тридцять. Було велике розмаїття квітучих трав. Дощі допомогли, так що урожай у бджолярів на славу. Сьогодні навіть перший мед купували, хоча він завжди був дорогим. І другий і третій мед купують. Ви ж знаєте, Україна по медозборах займає третє місце у світі. Так що нам є, чим гордитися, – підбив риску пасічник.
Родзинкою стали живі поросята з села Клинове, що в Артемівському районі. Діти не лише фотографувалися біля них, але і постійно намагалися нагодувати якими-небудь ласощами. Імпровізований “прилавок” цього підприємства – натюрморт дарів осені. Тут і калина, горобина, яблука, груші, кукурудза, часник, величезні гарбузи, різні перці. А також сало і ковбаси, бутербродами з яких щедро обдаровували відвідувачів. І звичайно, же карафка справжньої сільською “оковитої” – який ж ярмарок без ста грамів.
– Це приз, – говорить господиня “прилавка” Валентина, – тому, хто, купить кабанчика. Городяни, скаржаться, що тримати ніде. А такі ось малюки – великий дефіцит. У нас їх тільки пайовикам продають, тому замовлень дуже багато. Втім, упевнена, що усі свинки набудуть сьогодні нових хазяїв.
А ще ярмарок – це музика, пісні і гарний настрій. Ну, а хто не встиг, той нехай шкодує і чекає на наступний раз.
За інформацією Департаменту агропромислового розвитку ОДА