Віктор Шокін та Ян Томбінський проінформували громадськість про хід реформи органів прокуратури (додано ВІДЕО)
У понеділок, 21 вересня, Генеральний прокурор України Віктор Шокін і Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Посол Ян Томбінський розповіли про результати першого та початок підготовки другого етапу конкурсного відбору на заміщення посад керівників місцевих прокуратур в рамках Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».
Генеральний прокурор нагадав, що 15 липня поточного року набрав чинності новий Закон України «Про прокуратуру» і відповідно до Перехідних положень цього Закону з 15 грудня в Україні будуть діяти місцеві прокуратури. Так, замість існуючих 639 прокуратур районного рівня буде створено 178 місцевих прокуратур до штату яких набиратимуться прокурори за результатами відкритого чотирерівневого конкурсу.
Віктор Шокін повідомив, що 16 вересня закінчився перший етап конкурсу – тестування на знання законодавчої бази. За його словами, цей етап показав досить високі показники по всіх регіонах України. «Приблизно 77% із ста набрали як наші співробітники прокуратур, так і зовнішні кандидати на місця в прокуратуру. Це дуже великий відсоток знань і це вселяє надію на те, що майбутні працівники прокуратур будуть професіональними і достойними», – сказав він.
Генеральний прокурор наголосив, що проходження тестування на знання законодавчої бази відбувалося під пильним наглядом громадськості, міжнародних спостерігачів та транслювалося у мережі Інтернет. «Відкритість та прозорість пройденого тестування не викликала ні в кого сумніву. Ми всі були очевидцями першого етапу чесного конкурсного відбору кандидатів на посади до місцевих прокуратур», – підсумував Віктор Шокін.
Також Генеральний прокурор назвав загальні цифри та статистику. Так, участь у тестуванні взяло більше 10 тисяч учасників. Поступило 244 скарги з різних причин, 196 з яких задоволено.
Віктор Шокін висловив переконання в тому, що не менш високі здібності будуть показані і на наступному етапі конкурсу (тестування на рівень загальних знань), який розпочнеться 26 вересня і завершиться орієнтовно 5 жовтня. Генеральний прокурор повідомив, що відповідно до Порядку конкурсного відбору на адміністративні посади у місцевих прокуратурах до наступного етапу конкурсу допускається 40 осіб, із розрахунку 10 кандидатів на 1 вакантну посаду, які набрали найвищу кількість балів за результатами тестування на знання законодавства.
Підсумовуючи, Генеральний прокурор України ще раз наголосив на тому, що тестування пройшло повністю відкрито та не отримало суттєвих зауважень як з боку Генпрокуратури, так і з боку Європейського Союзу.
Він також відмітив, що управління реформ та забезпечення якості роботи під керівництвом Давіда Сакварелідзе виконало дуже складну і об’ємну роботу, і ще раз висловив впевненість в успішній підготовці та проведенні наступних етапів конкурсу.
Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський під час свого виступу зауважив, що за роки роботи в Україні був свідком того на скільки низка довіра громадян до роботи органів прокуратури. Він підкреслив, що відповідь на запити людей – це віднова довіри до системи усіх правосудних органів і прокуратури в тому числі.
Ян Томбінський запевнив, що для представників європейської сторони важливо, щоб в українському суспільстві була відновлена довіра до цієї професії. «Для нас важливо, щоб це тестування і цей набір пройшов новим способом. Щоб це було і відкрито для людей з-поза системи: юристів, професіоналів, які хочуть взяти безпосередню участь в реформах і зробити прокуратуру сучасною і прогресивною установою», – наголосив він. «Сподіваюся, що підтримка Європейським Союзом цього процесу допоможе підвищити рівень довіри до прокуратури в цілому. Саме від рівня професійної відповідності прокурорів буде залежати успіх реформ не лише прокуратури, а й всього державного апарату боротьби зі злочинністю і корупцією», – додав Ян Томбінський.
Окремо Голова Представництва ЄС в Україні зупинився на питанні створення спеціальної антикорупційної прокуратури в Україні. Він заважив, що ефективна роботу щойно створеного Національного антикорупційного бюро залежить від того як швидко і ефективно запрацює Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Генеральний прокурор України Віктор Шокін, у свою чергу, запевнив , що «конкурс на спецпрокурора буде проведений прозоро, а всі його засідання транслюватимуться в режимі он-лайн». «Всі умови для того, щоб суспільство чуло, бачило і розуміло, що робиться на цьому конкурсі будуть виконані», – підкреслив він.
Наостанок Генеральний прокурор щиро подякував особисто Пану Томбінському та усім експертам ЄС, котрі допомагали, допомагають та будуть допомагати в проведенні реформи органів прокуратури.
Довідково:
Рейтингові списки кандидатів на посади керівників місцевих прокуратур, їх перших заступників та заступників, складені за результатами проходження першого етапу конкурсного відбору – тестування на знання законодавчої бази, оприлюднені за посиланням: http://www.gp.gov.ua/ua/reforms?_m=publications&_t=rec&id=162378.
Що стосується кандидатів на посади прокурорів місцевих прокуратур, то відповідні рейтинги будуть опубліковані після другого етапу конкурсу – тестування на рівень загальних знань, оскільки до нього допущені всі, хто взяв участь у першому етапі.