Як традиційна медицина допомогла нобелівській лауреатці

Як традиційна медицина допомогла нобелівській лауреатці

Селія Хаттон
BBC News, Пекін

  • 7 жовтня 2015


Reuters

Лауреатці

Нобелівської премії із медицини Ту Юю допомогли китайські стародавні знання.

84-річна Ту Юю стала першою жінкою із Китаю, яку відзначили цією престижною премією за роботу, що допомогла створити ліки проти малярії.

Дослідниця навчалася фармакології у Пекіні, після цього – почала працювати в Академії традиційної китайської медицини.

У Китаї її називають переможницею із “трьома ні”: вона не має медичної освіти, докторського ступеня і досвіду роботи за кордоном.

epa

Ту Юю почала досліджувати малярію після того, як її завербували до надсекретної урядової групи, відомої як “Місія 523”.

У 1967 році комуністичний лідер Мао Цзедун вирішив, що державі було вкрай необхідно знайти ліки від цієї хвороби, яку розносили комарі. У той час від неї гинули китайські солдати, що воювали проти американців в джунглях на півночі В’єтнаму. Секретну дослідницьку групу сформували, аби знайти ліки, і Ту Юю очолила її через два роки після створення.

Жінку відправили на південний китайський острів Хайнань, аби вивчати, як малярія загрожує здоров’ю людини. Дослідниця жила там шість місяців, а її чотирирічна донька ходила в місцевий садочок. Чоловіка пані Ту відправили працювати до сільської місцевості на піку китайської культурної революції.

Стародавні тексти

AP

Ту Юю працювала із професором Лу Чжицень та вивчала традиційну китайську медицину

Місія 523 вивчала стародавні книги, аби знайти історичні методи боротьби з малярією. Коли пані Ту починала дослідження, у світі вже безуспішно випробували більше 240 тисяч компонентів, намагаючись знайти ліки від цієї хвороби.

Нарешті, дослідники знайшли коротку згадку про однорічний полин, який використовували для лікування малярії в Китаї приблизно в IV столітті. Команда виокремила один активний компонент цієї рослини – артемзінин, який, як виявилося, здатен боротися з дружніми до малярії паразитами.

Потім вони випробували екстракт компонента, але зробити з нього ліки не вдавалося доти, доки Ту Юю не повернулась до оригінального стародавнього тексту.

AFP

Ту Юю нагородили за відкриття артемзінина, що допомогло зменшити смертність від малярії

Ще раз уважно прочитавши його, вона виявила рецепт ліків – треба було нагріти екстракт, не доводячи його до кипіння.

Після того, як новий препарат показав обнадійливі результати на мишах і мавпах, Ту Юю зголосилася стати першою людиною, яка прийме нові медикаменти.

“Як керівник дослідницької групи, я мала нести відповідальність”, – пояснила вона китайським ЗМІ.

Невдовзі після цього почались клінічні випробування на робітниках.

Скромність чи привласнення чужих лаврів?

Ту Юю зазвичай описують в Китаї як “скромну” жінку. Її роботу опублікували в 1977 році анонімно, і протягом десятиліть вона не отримувала великого визнання за свої дослідження з Місією 523.

У 2009 році пані Ту опублікувала автобіографію, згадуючи про свою наукову кар’єру.

xinhua

Та невдовзі її почали звинувачувати в тому, що вона потрапила в центр уваги, нібито ігноруючи внесок колег.

Дехто стверджує, що два інші дослідники вже виявили компоненти полину до того, як Ту Юю приєдналась до Місії 523.

Тим не менш, вона була тією, хто, як кажуть, звернулась до стародавніх текстів, аби вивчити, як найкраще виокремити екстракт для медичного використання.

У будь-якому разі, Ту Юю постійно відзначають за її завзяття і запал. Колишня колега дослідниці Ляньда Лі розповіла, що пані Ту “відлюдна та досить пряма”, додавши, що “якщо вона не згодна з чимось, вона про це скаже”.

Інший колега Фумін Ляо, який працював з пані Ту більше 40 років, характеризує її як “сильну та наполегливу жінку”.

І досить уперту для того, щоб витратити десятиліття на те, щоб скласти до купи стародавні тексти та застосувати їх в сучасних наукових практиках. Результат врятував мільйони життів.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *