Білоруські вибори: делікатеси за низькою ціною

Білоруські вибори: делікатеси за низькою ціною

Тетяна Мельничук
bbcrussian.com, Мінськ

  • 11 жовтня 2015


AFP

Білоруська опозиція не зуміла визначитися з єдиним кандидатом, який міг би протистояти Олександрові Лукашенку

Президент і кандидат в президенти Білорусі Олександр Лукашенко голосував і спілкувався з журналістами на виборчій дільниці, не приховуючи гарного настрою.

Його суперниця Тетяна Короткевич, висунута від демократичного руху “Говори правду!”, надвечір пішла гуляти Мінськом, і перехожі кинулися фотографуватися з нею.

“Як з Дідом Морозом!”, – посміхається Тетяна.

Заочна з’ясування стосунків між двома найпримітнішими кандидатами на президентський пост все-таки відбулося: Лукашенко заявив, що не всі державні проблеми може вирішити “людина у спідниці”, Короткевич назвала це висловлювання сексистським і заступилася за свого чоловіка.

“Людина у спідниці”

Спілкуючись з журналістами на виборчій дільниці, Лукашенко зауважив, що Тетяна Короткевич – “цілком нормальна розсудлива людина, у неї є своє розуміння, як у тої самої [лауреата Нобелівської премії з літератури Світлани] Алексієвич”.

Але при цьому пояснив: “Президент у нашій країні займається багатьма питаннями – від безпеки до економіки, які людина в спідниці поки, напевно, не зможе виконувати, а якщо і зможе, то наше суспільство до цього ще не готове. А те, що жінка висунулася, я дуже радий, це нормально. Причому я поспостерігав – так, опозиціонер, але не кричить ж ґвалтом – на площу, ламати все!”

AP

Лукашенко сумнівається, що “людина в спідниці” зможе виконувати всі президентські обов’язки

На ще один неоднозначний пасаж Лукашенка спровокували журналісти, поцікавившись, чи готовий він покликати Тетяну Короткевич на державну службу.

“Не хвилюйтеся, нам дуже потрібні професійні та талановиті люди. Але вона якось заявила, мовляв, якби я з КДБ співпрацювала, то мене б мужик мовляв … Ну, думаю, Господь з тобою, Тетяно, якщо ти йдеш у президенти, ти вже ж не висловлюйся – ми знаємо, хто твій чоловік. В “Зубрі” він чи де? Крайній опозиціонер. І якщо ти станеш президентом, хто керуватиме країною? Радикальний “зубрист”? Чи ти?” – сказав Лукашенко.

“Я б не хотіла це коментувати. Мені є чим похвалитися за своє життя. Це – сексистські висловлювання, поверхові оцінки”, – заочно відповіла Короткевич недержавній інформагенції БелаПАН.

Пізніше вона пояснила надокучливим журналістам, що її чоловік справді входив до незареєстрованої молодіжної організації “Зубр”, яка була активною протягом 2004-2007 років, справді критично оцінює дії влади, але він – громадянин, який має право на власні оцінки, “чоловік, батько і моя опора”.

Обіцяють не “мочити”

“Якщо опозиція не буде переходити Рубікон, ми ніколи нікого не будемо ловити,”мочити”, як це в інших країнах”, – пообіцяв Лукашенко.

Він розповів журналістам, що розпорядився не чіпати учасників опозиційних пікетів і мітингів, “поки тут спостерігачі”.

Якщо опозиція не буде переходити Рубікон, ми ніколи нікого не будемо ловити,”мочити”, як це в інших країнахОлександр Лукашенко

Однак попередив: “Вибори закінчуються сьогодні о 20:00 – починайте жити за законом. Ми не дозволимо нікому дестабілізувати обстановку”.

Лідери опозиції, які перед виборами організували низку протестних акцій, закликали своїх прихильників увечері в неділю залишитися вдома.

Після завершення голосування на президентських виборах 2006 та 2010 років в Мінську проходили масштабні протестні акції, жорстоко придушені міліцією та ОМОНом.

Учасники тих акцій звинувачували владу у фальсифікації результатів голосування і підтримували кандидатів у президенти від опозиції.

Нині, на думку лідерів опозиційних партій, таких кандидатів немає, тож ризикувати на площах не варто.

Білоруська опозиція не зуміла визначитися з єдиним противником Лукашенка від демократичних сил на виборах; столичні лідери опозиційних структур не підтримують Тетяну Короткевич з її закликом “мирних змін”.

Не базу, а літаки

Спілкуючись з журналістами на виборчій дільниці №1, Олександр Лукашенко поклявся, що не обговорював з президентом Росії Володимиром Путіним перспективу створення в Білорусії російської військової авіабази, але пообіцяв провести переговори з цього питання.

Лукашенко пояснив журналістам, як розподіляються зони військової відповідальності з союзною Росією.

AP

Олександр Лукашенко заявив, що в сучасному військовому протистоянні ключову роль відіграє не авіація

“Ми тут, на західному напрямку, створили з Росією відповідне військове угрупування. Основу його становить білоруська армія. 70 тисяч багнетів. Вона постійно вдосконалюється, модернізується”, – розповів Лукашенко, зауваживши, що білоруські військові вивчають досвід військових конфліктів – від операції “Буря в пустелі “до ситуації в Сирії та Україні.

На думку Лукашенка, у сучасному військовому протистоянні вирішальну роль відіграє зовсім не авіація.

“Літаки, навіть якщо їх буде полк, не охолодять натівські голови, а ракети – так”, – сказав він, розповівши, що Білорусь досягла успіхів у розробці озброєнь протиповітряної оборони.

“Я воювати не хочу, але, не дай Бог, доведеться – річ не в базах, річ у тому, що ми на смерть, як це колись було, будемо з росіянами, з російськими людьми і всіма тими, хто хоче нас підтримати, стояти тут на смерть, в Білорусі. Скажіть, для того, щоб зараз забезпечити ось ці умови, нам потрібна якась база, особливо військово-повітряних сил? Що вирішують літаки, які будуть перебазовані з Росії, припустімо, на якийсь білоруський аеродром?”, – сказав Лукашенко.

“Нам не треба ніяких баз”, – повторив він.

Білорусь, втім, прийме російські літаки в дар або в оренду і, як підкреслив Лукашенко, якщо Росія погодиться передати полк літаків, то обслуговувати їх будуть білоруські фахівці і пілоти.

Раки, оркестри і “спецпакет”

Олександр Лукашенко розповів журналістам також, що живе, не барствуючи.

Reuters

Оглядачі називали фаворитом виборів чинного главу держави

Проте репортери тут же розмістили в численних ЗМІ фото буфета, у якому на “президентській” виборчій дільниці пропонували покуштувати варених раків, фаршированого судака та молочне порося.

Скільки це коштує в звичайний, не “виборчий” день, сказати важко: такі делікатеси не часті у звичайному споживчому кошику. Але от тістечка в цьому буфеті виявилися за ціною вдвічі-втричі дешевшими за булочки у шкільних їдальнях.

Товарами зі знижками радували цього дня практично на всіх виборчих дільницях або біля них. Де м’ясо, де овочі, де валянки, білизна й ковдри – тільки стеж і встигай підійти!

Концерти самодіяльних та народних колективів – теж практично скрізь, установку “Вибори – це свято” організатори виконали бездоганно.

А от на дільниці №16 в Партизанському районі Мінська, судячи з усього, перестаралися. Незалежний спостерігач Антон Живко повідомив з цієї ділянки в редакцію недержавної газети “Наша Нива”, що голосуючим видають якийсь купон. У буфеті поруч купон можна обміняти на пакет з півторалітровою бутиллю пива, пляшкою газованого напою і парою пакетиків з розчинної кашею і киселем.

Щойно журналісти зареєструвалися на дільниці, купони постаралися заховати.

Однак репортери зняли весь процес на фото й відео та виклали в інтернет.

Утім, цей інцидент вважатиметься порушенням ходу голосування, лише якщо офіційно зареєстровані спостерігачі складуть і відправлять по інстанціях офіційні папери.

Прес-конференції спостерігачів – закордонних та місцевих – анонсовані на понеділок.

Вранці в понеділок Центрвиборчком обіцяє повідомити і попередні підсумки голосування на виборах президента Білорусі.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *