У М’янмі провели історичні вибори
У М’янмі провели історичні вибори
- 8 листопада 2015
Getty
Аун Сан Су Чжі вже вигравала вибори, після чого довгі роки сиділа під домашнім арештом. На фото – у момент виходу з-під арешту у 2010 році
У М’янмі закінчилося голосування на виборах, які можуть покласти край владі військових, що правлять країною вже півстоліття. Результати виборів поки що невідомі.
Дільниці для голосування на виборах парламенту припинили роботу о 16:30 за місцевим часом (о 12:00 за Києвом).
Повідомлення про серйозні інциденти під час голосування не надходили.
Загальні вибори проводять вперше після передачі влади цивільному уряду і початку економічних та політичних реформ у 2011 році, при цьому президентський пост продовжує обіймати військовий лідер, генерал Тан Шве.
Багато людей у країні очікують, що вибори виграє партія “Національна ліга за демократію” на чолі з правозахисницею Аун Сан Су Чжі.
Попередні вибори у 1990 році вже приносили перемогу “Національній лізі за демократію”, але генерали анулювали їхні підсумки і встановили диктатуру. Після того Аун Сан Су Чжі провела під домашнім арештом загалом приблизно 15 років, і її нагородили Нобелівською премією миру.
Страх перед потрясіннями
Цього разу генерал Тан Шве обіцяв із повагою поставитися до волевиявлення народу, хоча і сказав, що надто швидкі зміни можуть, на його думку, спричинити нестабільність.
Парламент, який мають обрати приблизно 30 мільйонів громадян, складатиметься із 664 депутатів.
EPA
Генерал Тан Шве зі своїми прихильниками. Із 2011 року він частіше носить цивільний одяг
Чверть місць заздалегідь віддали людям, яких призначив військовий режим. За інші крісла змагаються понад 6 тисяч кандидатів від більш ніж 90 партій, але основних політичних сил дві: “Національна ліга за демократію” і Партія союзної солідарності та розвитку, яку створив генералітет і яка наразі є правлячою.
Для обрання президента необхідні дві третини голосів депутатів. 70-річна Аун Сан Су Чжі не може претендувати на вищий пост, оскільки влада внесла до конституції пункт, що забороняє обіймати його особам, які мають родичів за кордоном. Аун Сан Су Чжі має двох синів від чоловіка із Канади, який помер 18 років тому.
Туманні прогнози
буде “над президентом”, якщо її партія завоює конституційну більшість.
Як зазначає кореспондент ВВС у Рангуні Джон Фішер, у М’янмі немає об’єктивної соціології, тож передбачити підсумки голосування ніхто не може, хоча, за оцінками експертів, “Національна ліга за демократію” має високі шанси на перемогу.
Проте, чи буде її більшість конституційною, особливо з урахуванням того, що депутати-призначенці напевно пристануть до фракції “солідаристів”, невідомо.
Виборчі дільниці охороняють 40 тисяч поліцейських.
Прихильники Аун Сан Су Чжі побоюються фальсифікацій. Окрім того, можливості проголосувати не мають кілька сотень тисяч мусульман-рохінья – нащадків біженців з Індостану, яких дискримінують та утискають у буддійській М’янмі.