Журналіст Reuters розповів про доньок Путіна
Журналіст Reuters розповів про доньок Путіна
- 11 листопада 2015
Reuters
Про Катерину Тихонову відомо, зокрема, що вона успішно займається акробатичним рок-н-ролом
10 листопада журналісти Reuters оприлюднили дані розслідування, в якому, посилаючись на слова заступника голови Газпромбанку Андрія Акімова, називають керівника проекту “Іннопрактика” Катерину Тихонову донькою Володимира Путіна.
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що “може спростувати” дані агентства Reuters.
У прес-службі Газпромбанку натомість стверджують, що агентство Reuters приписало Андрію Акімову слова про те, що пані Тихонова – донька президента.
У Reuters наполягають, що розмову з паном Акімовим записали і в матеріалі його слова передані точно.
За офіційною інформацією, у Путіна є дві доньки – Марія 30 років і Катерина 29 років. В інтерв’ю ТАСС торік пан Путін розповів, що його доньки мешкають в Москві і він зустрічається з ними приблизно раз на два тижні.
ВВС поспілкувалася з автором матеріалу агентства Reuters, спеціальним кореспондентом Стівеном Греєм.
Стівен Грей: Все, що стосується двох доньок Путіна, які вже виросли, але яких він так успішно приховував всі ці роки, оточене непроникною завісою таємниці. Їхні імена, імена людей, з якими вони живуть, їхня кар’єра, їхні чоловіки, їхній добробут – це все приховують. Тому довелося, звичайно, докласти певних зусиль, аби щось дізнатися і підтвердити, хто вони такі і чим вони займаються.
ВВС: І що конкретно ви дізналися?
С. Г.: Ми дізналися, що старша донька працює на дослідницькій посаді в університеті, вона одружена з голландцем. Після одруження її звати Марія Фаассен. Вона науковий співробітник МДУ імені Ломоносова.
А з молодшою донькою історія цікавіша, і кар’єра у неї склалася досить вражаюча. Ми знаємо, що вона займалася сходознавством – спеціалізувалася на вивченні японської мови в Санкт-Петербурзькому університеті.
Але в той же час вона виявилася і талановитим математиком, зробивши наукову кар’єру в МДУ. Вона писала різноманітні статті для наукових журналів, навіть на тему ваги в космосі.
Вона керівник фонду, двох фондів в університеті. Вона стала заступником проректора МДУ, відповідає за багатомільйонні контракти.
Вона також очолює проект з розширення МДУ або принаймні є одним з керівників цього проекту. Вона ще й дуже талановита танцюристка-аматор, займається акробатичним рок-н-ролом. Визначна жінка.
ВВС: Тобто не йдеться про якісь темні справи? Ви сказали, що доньок президента оточує підвищена секретність. Як ви думаєте, чому це так?
С. Г.: Причина, очевидно, в тому, що він хоче захистити їх настільки, наскільки може. Він не вважає правильним звітувати про те, чим займаються його діти. З іншого боку, Катерині Тихоновій, яку ми вважаємо його донькою, вже 29 років, і вона займає публічну посаду.
Пан Путін всіма способами дає зрозуміти, що він хоче залишитися на своєму посту, немає жодних ознак того, що він незабаром піде. Тому виникає закономірне питання: як він планує організувати спадкоємність влади?
Ще одне питання: що буде з владою в Росії, коли вона перейде від покоління Путіна до наступного покоління?
У цьому варто розібратися. І потім, Катерина займається громадською діяльністю, у неї в руках громадські кошти. Резонно запитати: чи пов’язаний її успіх із тим, що вона є донькою президента?
Reuters
Як відомо, особисте життя Володимира Путіна ретельно приховується
ВВС: І ваші висновки?
С. Г.: Один з найбільш примітних моментів – це те, що їй допомагають люди, які дуже близькі до пана Путіна.
Вона ніколи не робила публічних заяв про те, що вона має відношення до президента. Але ось вони навколо неї – команда радників, включно з двома чоловіками, які знали її ще дитиною.
Це – Сергій Чемезов, глава корпорації “Ростех” і Микола Токарєв, президент компанії “Транснефть”. Вони обидва були офіцерами КДБ у Дрездені, у Німеччині, мешкали з паном Путіним і його сім’єю в одному будинку.
І ви подивіться, якого успіху в житті Катерина вже досягла.
І ми повертаємося до того, з чого почали – виросло нове покоління синів і доньок еліти, дуже близької до Путіна. І вони приголомшливим чином досягли успіху завдяки своїм зв’язкам із президентом Росії.
Багато з них стали мільярдерами. І виходить, що привілейований стан батьків успадковується дітьми.
ВВС: Катерина також мільярдер?
С. Г.: Ми з’ясували, що вона називає себе дружиною якогось 33-річного Кирила Шамалова, який, як я вважаю, є сином дуже близького друга пана Путіна – Миколи Шамалова.
Микола Шамалов постраждав від санкцій саме через свої відносини з паном Путіним. Він – співвласник банку “Росія”. Схоже, цей зв’язок дзеркально відбивається в наступному поколінні.
Кирило – власник величезного статку, яке ми оцінюємо приблизно в 2 мільярди доларів. Ну, тобто удвох з Катериною вони – мільярдери. Ми знайшли будинок на півдні Франції, яким вони володіють. І це лише мала частина їхнього багатства.
ВВС: Отже, нові олігархи виростають з дітей і старих друзів? Ви так вважаєте?
С. Г.: Теперішнє ближнє коло, звичайно, отримало багато привілеїв і коштів.
Ми розмовляли з російським опозиціонером Олексієм Навальним, який цю систему називає “неофеодальною”.
Він каже, що в Росії сьогодні це є нормою, коли держкомпанії і держбанки очолюють діти колишніх працівників спеслужб, і їх призначають на ці посади, коли їм немає ще й 30 років.
І це більше, ніж династичне наслідування, говорить він. Діти не просто успадковують посади від батьків, але їм ще й залишають право вибору цієї посади. Такою цю ситуацію бачить пан Навальний.
ВВС: Навальний – добре відома опозиційна постать. І Кремль може сказати, що лише він міг заявити щось подібне.
С. Г.: А він і скаже. Хоча, звичайно, вся ця завіса таємниці дуже примітна. Ніхто з тих, у кого ми намагалися взяти інтерв’ю, включно з доньками Путіна і іншими дітьми високопосадовців, не був готовий це обговорювати.
ВВС: Так вам вдалося до них наблизитися? Ви їх бачили?
BBC World Service
Сергій Іванов – глава адміністрації президента Росії, а його син Сергій Іванов-молодший – директор Газпромбанку
С. Г.: У деяких ми змогли взяти інтерв’ю, але не під запис. Реакція приблизно однакова – не треба обговорювати або втручатися в наші особисті справи.
Питання про те, ким насправді є доньки Володимира Путіна – це предмет чуток і пліток, але при цьому всі наполягають на тому, що ці жінки самі заробили всі свої капітали.
Ці молоді люди вважають, що вони заробили ці гроші своєю працею. Однак примітним є наступне: вони із сімей тих, хто досяг успіху в роки перебування пана Путіна при владі, ті ж Роттенберги, які заробили статки на енергетиці.
Найперше це Аркадій Ротенберг, але і його сини були виключно успішними людьми. Сергій Іванов, керівник адміністрації президента, колишній генерал КДБ і його син, Сергій Іванов-молодший – директор Газпромбанку і голова правління великої страхової компанії “Согаз”.
І ще сини двох високопосадовців. Андрій Муров, син генерала КДБ Євгена Мурова, який очолює ФСО, яка відповідає за безпеку пана Путіна. І Дмитро Патрушев, син секретаря Ради безпеки РФ Миколи Патрушева.
Обидва вони – молоді люди і при цьому очолюють великі компанії. Питання не в тому, чи є у них здібності до цього, а в тому, що інші також мають такі здібності та досягнення, щоб зайняти ці посади.
Відбувається наступне: російський президент перебуває при владі і жодним чином не демонструє, що хотів би піти. Можливо, він намагається захистити своє майбутнє за допомогою цього нового покоління, яке вірне йому і його найближчим друзям.
ВВС: Як ви думаєте, чи здивуються росіяни, дізнавшись про цю квітучу групу привілейованих лоялістів?
С. Г.: Я думаю, це стане для людей сюрпризом, коли вони побачать, наскільки поширеним є сімейний вплив.
Кожен знає, що є якісь люди, які роблять гігантські гроші, і решта це терплять, бо так працює система в Росії. Пенсії платять, поїзди ходять.
Але в момент, коли економіка перебуває під великим тиском, люди починають цікавитися, чи буде погіршуватися якість наданих ним послуг, чи відповідає їхнім інтересам і потребам ця система заступництва, і чи може успішно розвиватися держава, в якій так багато зав’язано на відносинах з президентом.