Крим без світла. Хроніки (оновлюється)
У неділю, 22 листопада, близько 6:35 за місцевим часом (о 5:35 за Києвом) у Криму знову з'явилася електрика. Загалом, вночі 22 листопада в Криму без електропостачання залишились близько 1 896 000 людей.
Припинення подачі електрики на півострів стало одним з етапів дводенного конфлікту навколо електроопор, підірваних у п'ятницю, 20 листопада, поблизу пункту пропуску Чаплинка на адміністративному кордоні з Кримом.
Вибухи в Чаплинці
20 листопада правоохоронці Херсонщини повідомили про пошкодження опор ліній електропередач у двох селах. У відомстві зазначили, що на місце події виїхали слідчо-оперативні група та експерти вибухотехнічної служби.
За даними голови Херсонської обласної державної адміністрації Андрія Путілова, слідство визначило підозрюваних у підриві електроопор поблизу адміністративного кордону з Кримом.
«За інформацією начальника УСБУ в Херсонській області, ведеться оперативне відпрацювання, визначено коло осіб, підозрюваних у замінуванні й підриві опор», – цитує Путілова прес-служба обладміністрації 20 листопада.
За даними слідчих, електроопори були підірвані «ймовірно, протитанковими мінами».
Тоді ж Путілов повідомив, що небезпечні ділянки оточили співробітники поліції та особовий склад батальйону «Херсон».
Пізніше керівництво Херсонської ОДА висловило намір звернутись до Ради національної безпеки і оборони України з проханням передбачити кошти на охорону енергокоридору на Крим.
«Ухвалено рішення звернутись до Ради національної безпеки і оборони України з пропозицією передбачити кошти на забезпечення охорони енергетичного коридору, який іде на Крим, в екстреному порядку розробити інженерні рішення, в результаті яких не буде допущено розбалансування енергетичної системи України і вдасться уникнути знеструмлення населених пунктів лівобережної частині Херсонської області», – повідомила прес-служба ведоства.
Критичний характер пошкоджень
В «Укренерго» 20 листопада повідомили про критичний характер пошкоджень двох опор ліній електропередач і про можливість повного відключення півострова від електропостачання в разі нових пошкоджень.
Згідно з повідомленням, фахівці зафіксували падіння опор ЛЕП «Мелітополь – Джанкой» і «Каховка – Титан». Також є ушкодження на ЛЕП, які розташовані в одному коридорі з високовольтною лінією «Каховка – Титан», зокрема тріщина на стійці залізобетонної опори на високовольтній лінії «Каховська – Островська» і пошкодження металевої опори на лінії «Каховська – Джанкой».
«Характер пошкоджень свідчить про те, що вони є наслідком обстрілу або застосування вибухових речовин», – повідомили на підприємстві.
На підприємстві зазначили, що при відключенні всіх трьох ліній, які передають електроенергію до Криму, «створюється ситуація, за якої схема підстанції стає вкрай ненадійною».
«Вихід із ладу ще одного елемента підстанції може призвести до її повного загасання, і, відповідно, знеструмлення до 40% споживачів Херсонської та Миколаївської області», – пояснюють на підприємстві.
При цьому міністр палива та енергетики російського уряду Криму Сергій Єгоров повідомив, що пошкодження опор двох високовольтних ліній електропередач у Херсонській області поки не вплинуло на енергопостачання Криму.
В «Укренерго» того ж дня почали формувати бригади з ремонту пошкоджених електроопор. За інформацією керівництва підприємства «Херсонські магістральні мережі», аварійні бригади готові були протягом дня провести зміцнення пошкоджених опор, щоб не припинилася подача електроенергії як до Криму, так і на територію Херсонщини. Обсяг робіт по відновленню повалених опор визначається. Орієнтовна сума збитків – близько 700 тисяч гривень.
«Це міг бути хто завгодно» – Іслямов
Того ж дня, 20 листопада, координатор акції з блокади Криму Ленур Іслямов повідомив, що учасники громадянської акції на адмінкордоні з Кримом збираються блокувати ремонт знову пошкоджених на Херсонщині опор ліній електропередач, якими електрику постачають на півострів.
«У цьому братимуть участь кримськотатарські активісти, «Автомайдан», батальйон «Айдар» і «Правий сектор»… Штаб «громадянської блокади» Криму зараз розташований тут, і ми будемо блокувати ремонт на всіх чотирьох лініях», – сказав він.
Іслямов зазначив, що не знає, хто пошкодив електроопори, але нагадав, що напередодні активісти блокади півострова заявляли про те, що «знімають варти».
«Це міг зробити хто завгодно. Це могли зробити диверсанти, які прийшли з Криму, або диверсанти, які тут є, чи це могли зробити патріоти України. Це міг зробити хто завгодно, але ми до цього стосунку не маємо. Ми будемо блокувати, бо нам цікава участь у самому процесі блокування, а не в процесі підривів», – сказав Іслямов.
Він додав, що активісти «повернули свої варти і зайняли кругову оборону». Також координатор акції з блокади Криму підкреслив, що «українська держава мала самостійно обмежити постачання електроенергії до Криму».
Блокада розбрату: конфлікт навколо лінії електропередач (відео)i ▶ ▶ || 0:00:00 … ⇱
▶ ▶ X 21.11.2015 У суботу, 21 листопада, на місці обвалення електроопор у Чаплинці Херсонської області між учасниками акції з громадянської блокади Криму, які перешкоджали початку ремонтних робіт, і правоохоронними органами стався конфлікт. Виникла невелика бійка. Після переговорів силовики зняли оточення біля електроопор, а учасники блокади дали можливість співробітникам «Укренерго» провести заземлення. (Відео телеканалу ATR)
У той самий час, голова Херсонської ОДА Андрій Путілов звернувся до учасників акції з блокади Криму з вимогою дати доступ до ушкоджених опор, щоб ремонтні бригади могли розпочати роботу.
Сутички з правоохоронцями та мітинг під адміністрацією президента
У суботу, 21 листопада, на місці обвалення електроопор у Чаплинці Херсонської області між учасниками блокади, які перешкоджали початку ремонтних робіт, і правоохоронними органами на чолі з керівником департаменту МВС з протидії наркозлочинності Іллею Ківою стався конфлікт. Виникла невелика бійка.
Після переговорів силовики зняли оточення біля елетроопор, а учасники блокади дали можливість співробітникам «Укренерго» провести заземлення. Інших ремонтних робіт тут не проводитимуть.
Правоохоронці намагаються відтіснити учасників акції «громадянська блокада» Криму від пошкоджених ЛЕП, які блокують активісти
Заступник Директора кримськотатарського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв повідомив, що правоохоронці застосовували силу, в результаті чого журналістка телеканалу ATR Гульсум Халілова опинилась у лікарні, і закликав кримських татар Києва зібратись на акцію протесту під адміністрацією президента.
Біля будівлі адміністрації президента України в Києві зібрались близько двохсот осіб, зокрема представники кримськотатарського народу, які побоюються розгону акції з блокади Криму в Херсонській області.
Кримські татари пікетують біля Адміністрації президента (відео)i ▶ ▶ || 0:00:00 … ⇱
▶ ▶ X Радіо Свобода 21.11.2015 У суботу, 21 листопада, представники Меджлісу і кримськотатарські активісти вийшли на акцію до Адміністрації президента на знак протесту проти дій співробітників правоохоронних органів на місці обвалення електроопор у Чаплинці Херсонської області. Раніше в суботу між учасниками блокади Криму, що перешкоджали початку ремонтних робіт електроопор у Чаплинці, і правоохоронними органами на чолі з колишнім заступником начальника Херсонської міліції, а нині керівником департаменту МВС з протидії наркозлочинності Іллею Ківою стався конфлікт. Виникла невелика бійка.
На місце проведення акції прибули лідери кримськотатарського народу Рефат Чубаров і Мустафа Джемілєв, які заспокоїли протестувальників.
Зокрема, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що президент України Петро Порошенко пообіцяв йому припинити торгівлю з окупованим Кримом, який зараз перебуває під контролем Росії.
«Ми говорили про моменти, пов'язаних з товарною блокадою. Президент сказав, що він дає доручення уряду на понеділок-вівторок прийняти рішення про припинення торгівлі з окупованим Кримом », – заявив Чубаров у суботу, 21 листопада, під час мітингу біля Адміністрації президента, після зустрічі з Порошенком.
Конфлікт з учасниками блокади Криму розв'язується на президентському рівні, – Чубаров (відео)i ▶ ▶ || 0:00:00 … ⇱
▶ ▶ X Ельвір Сагірман 21.11.2015 Президент України Петро Порошенко запевнив, що не має бути проблем при розв'язанні взаємовідносин учасників акції громадянської блокади Криму з правоохоронними органами. Про це заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на акції під Адміністрацією Президента.
У свою чергу Ілля Ківа, колишній заступник начальника Херсонської міліції, а нині керівник департаменту МВС України з протидії наркозлочинності, повідомив, що під час бійки на місці обвалення елетроопор у Чаплинці між учасниками блокади і співробітниками правоохоронних органів постраждав полковник міліції.
«Під час нападу на поліцейських протестувальниками постраждав полковник поліції, якого зі спини вдарили ножем, намагаючись заволодіти його зброєю. Відео з місця події викладу пізніше!» – написав Ківа на своїй сторінці в Facebook.
Під час нападу на поліцейських учасників акції «громадянська блокада» Криму постраждав полковник поліції, якого зі спини вдарили ножем, намагаючись заволодіти його зброєю
Другий вибух і відключення світла
Міністерство енергетики Росії вдень 20 листопада повідомило, що через можливе відключення електрики в Криму в готовність приведені резервні джерела електропостачання.
«За фактом аварії приведені в готовність резервні джерела живлення, включено шість ГТУ з сумарним навантаженням 117 МВт», – сказано в повідомленні.
Пізно ввечері 21 листопада по Києву колишній заступник начальника Херсонської міліції, а нині керівник департаменту МВС України щодо протидії наркопреступоності Ілля Ківа написав у Фейсбуці про підрив електроопор в Херсонській області.
У штабі громадянської акції з блокади Криму також повідомили, що «лінія електропередач, яка постачає Крим, впала і не підлягає відновленню».
Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, у прилеглих до Криму херсонських селах, електрика поки подається без збоїв. Повідомлень про відключення світла немає.
За повідомленнями кореспондентів Крим.Реалії, практично весь Крим до півночі за київським часом залишився без електропостачання. Світло відключили в Сімферополі, Севастополі, Феодосії, Керчі та Євпаторії.
У неділю, 22 листопада, близько 5:35 за київським часом у Криму знову з'явилась електрика. Як передає кореспондент Крим.Реалії, електропостачання відновили в Сімферополі, а також частково в інших кримських містах.
Загалом, Крим повністю був знеструмлений близько шести з половиною годин.
За даними РИА «Новости», екстрені служби Криму запускають альтернативні джерела енергії після того, як півострів опинився знеструмлений через підрив ЛЕП у Херсонській області України.
За словами російського заступника міністра палива та енергетики Криму Євгена Дьоміна, запускаються мобільні газотурбінні установки і дизель-генератори.
Через припинення надходження електроенергії на півострові запровадили режим надзвичайного стану.
У довідці-доповіді міністерства енергетики Росії про ситуацію з енергопостачанням Криму говориться, що вночі 22 листопада в Криму без електропостачання залишилися близько 1 896 000 чоловік.
«Без електропостачання залишились побутові споживачі Криму і міста Севастополя (близько 1 896 000 людей). Потужність відключених споживачів – 673 МВт. З 1:42 22 листопада на території Криму запроваджено режим надзвичайної ситуації», – повідомляють у профільному відомстві Росії.
Рівно місяць тому, 20 жовтня, пошкодили опори ЛЕП «Мелітополь – Джанкой», якими електрику постачають до Криму. Одна з них була замінована. Зокрема, за даними міліції, виявили 3 мінометні міни 82 калібру і 2 тротилові шашки. Порушили кримінальне провадження за статтею «Умисне пошкодження об'єктів електроенергетики».
До цього, в ніч на 6 жовтня, невідомі пошкодили бетонну електроопору цієї ж високовольтної лінії.