Кемерон просить парламент Британії почати авіаоперацію в Сирії
Кемерон просить парламент Британії почати авіаоперацію в Сирії
- 26 листопада 2015
AFP
Прем’єр Девід Кемерон заявив у парламенті, що можливий початок британської авіаоперації пороти “Ісламської держави” у Сирії відповідатиме національним інтересам Сполученого Королівства.
У своєму виступі перед нижньою палатою Девід Кемерон відзначив, що така військова операція не призведе до збільшення терористичної загрози у самій Британії.
За його словами, країна вже є ціллю для атак “Ісламської держави”, а єдина можливість запобігти цьому – “вжити заходів” зараз.
Пан Кемерон додав, що Британія не може просто довірити питання власної безпеки своїм союзникам й має підтримати Францію.
Безпосереднє голосування за початок операції Британії в Сирії може відбутися протягом найближчих тижнів, наразі ж щодо цього питання тривають дебати між урядом та опозицією.
Девід Кемерон наполягає, що повітряна операція у Сирії є частиною “комплексної стратегії” протидії “Ісламській державі”.
Він відзначив, що “рішення вдатися до сили не може ухвалюватися легко” й суспільство через парламент може ставити складні питання уряду щодо його відповідальності.
Засвоїти попередні помилки
Getty
Британія вже бере участь у авіаоперації проти “Ісламської держави” в Іраку
Пригадуючи військову операцію в Іраку, у якій Британія брала безпосередню участь, Девід Кемерон висловив впевненість, що вона була правильною, однак помилки були вже пізніше, коли почався процес організації нового управління в країні.
За його словами, важливо засвоїти той урок та не припуститися аналогічних помилок під час запровадження перехідного уряду в Сирії.
Британський прем’єр згадав слова генсека ООН Пан Гі Муна про те, що “ракети можуть вбити терористів, однак лише гарний уряд може знищити тероризм”.
Наприкінці своєї промови Девід Кемерон наголосив, що Британія завжди відстоювала свої цінності, на його думку, зараз час знову це зробити.
Доповідь комітету
Виступу прем’єра передувала публікація звіту парламентського комітету з зовнішньої політики, у якому керівника британського уряду попередили, що операцію в Сирії не можна починати без ґрунтовної підготовки.
Комітет відзначив, що військове втручання неможливе без “чіткої міжнародної стратегії” щодо боротьби з “Ісламською державою” та завершення громадянської війни у Сирії.
Девіду Кемерону доведеться переконати багатьох членів парламенту, навіть з власної Консервативної партії, щоб здобути достатню підтримку для рішення про початок сирійської операції.
Водночас лідера опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбіна переконують дозволити своїм депутатам голосувати незалежно від партії по цьому питанню.
Опозиція
Reuters
Лідер опозиції Джеремі Корбін переймається питанням про те, чи збільшить початок операції в Сирії терористичну загрозу в самій Британії
Джеремі Корбін після виступу вимагав гарантій того, що Велика Британія після початку повітряної операції не буде втягнута у війну вже на землі й не збільшить терористичну загрозу в Сполученому Королівстві.
“Питання полягає в тому, чи поширення британських бомбардувань з Іраку на Сирію послабить, або ж посилить таку загрозу, як воно вплине на кампанію терору “Ісламської держави” на Близькому Сході – протистоятиме їй або ж призведе до її поширення” – відзначив пан Корбін.
Він також застеріг, що навіть перемога над “Ісламською державою” в Сирії не означатиме того, що до влади там не прийдуть інші радикальні сили.
Шотландська національна партія (SNP), яка має 54 мандати, вже заявила, що вона підтримає початок військового втручання лише після того, як таке рішення підтримає ООН.
Reuters
У 2013 році британський парламент вже відхилив план сирійської операції
Британський парламент у 2013 році вже відхилив пропозицію уряду щодо авіаударів у Сирії, однак після цього схвалив початок операції проти “Ісламської держави” в Іраку.
Наразі стратегія уряду Британії щодо ймовірної операції в Сирії передбачає:
- Спільні дії з міжнародними партнерами щодо боротьби з “Ісламською державою”.
- Гуманітарна допомога сирійцям.
- Плани реконструкції зруйнованих війною сирійських міст.
Політичний кореспондент BBC Єн Ватсон, аналізуючи виступ прем’єра, зазначає, що Девід Кемерон скористався нагодою відповісти на доповідь комітету з зовнішньої політики, щоб переконати тих членів парламенту, які вагаються щодо військової операції.
Керівник уряду вдався до аргументів про те, що авіаудари будуть частиною більш широкого плану з протидії загрозам, який передбачає й додаткові антитерористичні заході в самій Британії, а також встановлення влади у Сирії, яка представлятиме все населення.
Єн Ватсон вважає, що Девід Кемерон, за вдалого для себе голосування у парламенті, планує завдати перших авіаударів в Сирії до нового року.