Угода з клімату “утримає потепління в межах 2°С”
Угода з клімату “утримає потепління в межах 2°С”
- 12 грудня 2015
Президент Франції Франсуа Олланд закликав країни ухвалити “перший всесвітній договір з клімату”.
Організатори кліматичної конференції у Парижі розповіли про деякі подробиці проекту угоди з клімату.
Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус заявив, що остаточний проект угоди є справедливим, юридично зобов’язувальним і утримуватиме підвищення температури на рівні, що не перевищує двох градусів за Цельсієм.
“На моє глибоке переконання, ми вийшли з амбітною і збалансованою угодою”, – сказав він.
Після двотижневих переговорів остаточний проект угоди представляють міжнародним делегатам.
У разі ухвалення, документ стане історичним, заявив Лоран Фабіус.
За його словами, проект угоди “підтверджує нашу ключову, життєво важливу мету – утримати підвищення середньої температури на рівні нижче двох градусів і спробувати скоротити його до 1,5 градусів”.
Угоду переглядатимуть кожні п’ять років, додав він.
Позиції зблизились?
Майже 200 країн світу намагаються укласти угоду з клімату, яка б зобов’язала усі країни скоротити викиди. Вона має почати діяти з 2020 року.
Тепер міністри мають вирішити, чи затверджувати запропонований документ. Деякі країни все ще можуть мати певні заперечення.
Конференція, в ході якої країни намагалися подолати розбіжності, тривала довше, ніж планувалося.
Перед тим, як текст проекту був представлений, представник екологічної організації Greenpeace Мартін Кайзер розповів, що розбіжності зокрема стосувалися поетапного скорочення використання викопного палива, а також фінансування.
Крім того, за словами експертів, однією з причин ускладнень був “диференційований” підхід, тобто різні вимоги до різних країн, залежно від рівня їхнього розвитку.
Інше складне питання – прозорість, адже багатші країни прагнули запровадити єдину систему виміру, фіксування та перевірки виконання зобов’язань країн, як невід’ємну частину угоди.
Для США важливо мати гарантії, що Китай матиме таку ж саму систему контролю, як і вони. Китай та Індія таку систему не сприймали.