Іноземні ЗМІ: Євросоюз і “вершники апокаліпсису”
Іноземні ЗМІ: Євросоюз і “вершники апокаліпсису”
- 18 грудня 2015
Reuters
На саміті в Брюсселі однією з головних тем став референдум про вихід Британії із ЄС
Світова преса пише про зізнання Володимира Путіна, результати саміту лідерів ЄС, зростання оборонних витрат у Європі та плани норвежців подарувати гору сусідній країні.
Путін та його світ
Guardian аналізує учорашній тригодинний виступ Володимира Путіна та описує світ у 2015 році, яким його побачив глава Кремля.
У цьому світі американський політик Дональд Трамп “яскравий і талановитий”, Зепп Блаттер заслуговує Нобелівської премії, а Росія мала в Україні “людей, які займаються там вирішенням певних питань, в тому числі у військовій сфері”.
Видання відзначає, що російський президент “несподівано” відповів на запитання від українського журналіста, який до того ж передав Путіну саркастичне вітання від двох росіян, яких нині судять у Києві.
Що робити з чіткими доказами того, що регулярні російські війська вступали в дію в критичні моменти?Guardian
Слова російського лідера про людей, які займаються вирішенням певних питань на Донбасі, потребували щонайменше додаткового питання, відзначає Guardian.
“Варто почати з того, що Путін раніше ніколи не говорив, що Росія мала своїх людей, “які займаються вирішенням певних питань” у військовій сфері на Донбасі. Однак цю ремарку не піддали сумніву, так само, як і деталі. Про кого конкретно говорив Путін? Скільки таких людей там є, за його припущенням?” – пише газета.
Видання зазначає, що під час виступу глави Кремля у залі перебували близько 1 400 журналістів і багато з них аплодували, коли Путін зайшов або коли він відповідав на деякі питання. Дехто намагався виділитися, аби президент їх помітив, – писали на аркушах паперу “Я вагітна” або малювали портрет Путіна з серцем на ньому. В атмосфері обожнювання лише іноді траплялися вкраплення журналістики, додає Guardian.
Вершники апокаліпсису і ЄС
New York Times пише, що останній у 2015 році саміт лідерів ЄС не допоміг ухвалити важливі рішення щодо міграційної кризи, яка була головною темою обговорення під час останніх семи зустрічей у такому форматі.
Жодних конкретних кроків, які б допомогли сповільнити або взяти під контроль часом хаотичний рух прохачів притулку у напрямку ЄС, так і не здійснили, пише видання.
Між тим лідери обговорили вимоги Британії, яка планує референдум щодо подальшого членства у ЄС до 2017 року.
Прем’єр-міністр Девід Кемерон заявив, що існує шлях, який дозволить Лондону залишитися у Євросоюзі, але європейські країни мають піти йому назустріч. Зокрема, дозволити Британії знизити виплати громадянам інших країн ЄС, які переїжджають до Сполученого Королівства.
Після п’яти років зниження військових витрат Європа робить висновки. Ці витрати мають зрости у 2016 роціEchos
Проти цього рішуче виступають Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина, тож знайти компроміс буде нелегко, відзначає New York Times.
Видання цитує керівника одного з лондонських дослідницьких центрів Чарльза Гранта, який вважає, що над Європою кружляють чотири вершники апокаліпсису, маючи на увазі загрози з боку Росії, міграційного хаосу, грецької боргової кризи та можливого виходу Британії з ЄС.
Переозброєння Європи
AFP
Україна у 2016 році планує збільшити видатки на армію на 70%
Французька газета Echos пише, що Європа винесла уроки з численних криз, в тому числі безпекових. Континент активно переозброюється, доказ цьому – перше за п’ять років зростання витрат на оборону.
“Світ – небезпечне місце. Після п’яти років зниження військових витрат Європа робить висновки. Ці витрати мають зрости у 2016 році”, – пише видання.
На думку експерта Фенелли МакГерті, 2015 рік був поворотним для континенту, який не бачив війн вже 20 років, але знаходиться за дві години польоту від складних конфліктів в Україні, Сирії та Лівії.
Наступного року оборонні витрати збільшить Франція (1%), Німеччина (2,5%), Польща (21%), а також Норвегія, Фінляндія та Балтійські країни. Не стане винятком і Україна, яка збільшить витрати на оборону на 70%. Сусіди Росії збільшують оборонні бюджети, пише газета, зазначаючи, що й у самій Росії оборонні витрати збільшились утричі з 2007 року.
“В цілому, починаючи з 2010 року ЄС розраховував економити на власній безпеці, але він не є абсолютно “щирим”, адже четверо членів ЄС знаходяться серед 13 світових країн-лідерів з (оборонних. – Ред.) витрат”, – наголошує Echos.
Гора в подарунок
AFP
Активісти у Норвегії пропонують пересунути державний кордон на 20 м углиб, щоб фінським сусідам дісталася хоч одна гірська вершина
Про те, чому дехто в Норвегії вважає за потрібне віддати частину території сусідній Фінляндії, пише Independent.
Чи багато країн у світі можуть похизуватися тим, що віддали гору як подарунок?Бйорн Геїр Харссон
Група норвезьких активістів виступила за те, щоб змістити східний кордон країни на 20 метрів вглиб території і тим самим подарувати Фінляндії гору Хальті. Таким чином автори ініціативи хочуть привітати сусідню країну зі 100-річчям незалежності, яке в Гельсінкі будуть відзначати у 2017 році.
Керівник кампанії Бйорн Геїр Харссон вважає, що фіни високо оцінять подарунок, адже нині Фінляндія не має власних гірських вершин. “Чи багато країн у світі можуть похизуватися тим, що віддали гору як подарунок?”, – написав він у Facebook.
75-річний норвежець зізнався, що ідея зробити щедрий подарунок сусідам прийшла в момент, коли він летів у справах над територією своєї країни і запитав себе, чому лише частина гори Хальті знаходиться у Фінляндії.
Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу BBC