Розширені санкції США: хто потрапив до “чорного списку”
Розширені санкції США: хто потрапив до “чорного списку”
- 23 грудня 2015
Reuters
Під санкції потрапили дочірні структури “Сбербанку”
У вівторок міністерство юстиції США опублікувало на своєму сайті розширений список російських компаній, щодо яких вводять санкції у зв’язку з конфліктом на сході України.
Список санкцій складається з двох частин: до першої (SDN List, додали 34 позиції) входять фізичні та юридичні особи, чиї активи у США підлягають заморожуванню і кому не можна вести бізнес зі Сполученими Штатами. У другій частині перераховані компанії, що потрапили під менш суворі секторальні санкції: їм заборонено, зокрема, брати кредити і розміщувати цінні папери у США, а також отримувати від американських компаній будь-які технології та послуги.
До санкційних списків потрапили, зокрема, банк ВТБ24, дочірні структури “Сбербанку” в Україні і Швейцарії, девелоперська компанія “Галс Девелопмент”, а також платіжна система “Яндекс.Гроші” (75% акцій компанії володіє “Сбербанк”). У “чорних списках” опинилися компанії і банки, які активно працюють в анексованому Росією Криму, а також пов’язані з чинними фігурантами списку.
Серед фізичних осіб, щодо яких запровадили санкції, – представники самопроголошених республік на сході України, а також низка російських і українських громадян, серед яких – працівники російських компаній: “Іжмаш”, концерн “Калашников” тощо.
“Критично важливо, щоб Росія робила необхідні кроки для виконання своїх зобов’язань в рамках Мінських угод”, – наводять у прес-релізі мін’юсту заяву директора Управління контролю іноземних активів США (OFAC) Джона Сміта.
Основний список
Фізичні особи: “міністр юстиції” ЛНР Сергій Козьяков, представник ЛНР на мінських переговорах у рамках контактної групи щодо Донбасу Владислав Дейнего, “прем’єр-міністр” ЛНР Сергій Циплаков і його заступник Василь Нікітін, “міністр закордонних справ” ДНР Олександр Кофман, “представник” ДНР в Росії Андрій Родкін, менеджер з міжнародних відносин Іжевського механічного заводу Тетяна Чорних, заступник генерального директора з торговельних зв’язків ІМЗ та концерну “Калашников” Едуард Іоффе, директор з розвитку бізнесу на Близькому Сході концерну “Калашников” Вахтанг Карамян, шведський адвокат Свен Ольссон, екс-голова МВС України Віталій Захарченко та екс-міністр освіти України Дмитро Табачник.
Кримські компанії: Ялтинська кіностудія, Азовський лікеро-горілчаний завод, винні заводи “Новий Світ”, “Масандра” і “Магарач”, компанія авіаперевезень “Універсал Авіа”, Севастопольський морський банк, Генбанк, санаторій “Нижня Ореанда”, група “Транссервіс”, “Верхньоволзький банк”.
Компанії, пов’язані з чинними фігурантами списку: Крайінвестбанк, Інресбанк, МОСОБЛБАНК, компанії “Технопромекспорт”, “Волгограднефтемаш”, “Авіа Груп Термінал”.
Офшорні компанії: Lerma Trading (Панама), International Petroleum Products (Віргінські острови), Maples (Люксембург), White Seal (Кіпр), Fentex Properties (Віргінські острови).
Секторальні санкції
Ми не вважаємо сьогоднішні заходи ескалацієюВільям Стівенс, речник посольства США у Москві
Дочірні структури “Сбербанку”: “дочки” “Сбербанку” в Білорусі, Україні, Казахстані та Швейцарії, компанії “Сбербанк-Капітал”, Sberbank Europe, “Сбербанк Фінанс”, “Сбербанк-страхування”, Sberbank Investments, “Сбербанк-лізинг”, платіжна система “Яндекс.Гроші тощо.
Дочірні структури ВТБ: “дочки” ВТБ в Казахстані, Вірменії, Австрії, Білорусії та Україні, банк ВТБ 24, “ВТБ-страхування”, “ВТБ-лізинг” тощо.
Дочірні структури “РОСТЕХ”: Московський машинобудівний експериментальний завод, НВО “Оптика”, “РТ-Охорона”, “РТ-будівельні технології”, “РТ-Авто”, “РТ-Біотехпром”, “РТ-Хімічні технології”, Новосибірський завод напівпровідникових приладів, акціонерне товариство “Швабе” тощо.
Реакція офіційних осіб
Відразу після публікації на сайті американського мін’юсту речник посольства США у Москві Вільям Стівенс написав у своєму Twitter, що рішення розширити список російських осіб і організацій, проти яких введені санкції, не є посиленням санкцій.
“Ми не вважаємо сьогоднішні заходи ескалацією. Це рутинний крок, покликаний посилити ефективність вже наявних заходів, – зазначив він. – Без ревізій дія санкцій може притупитися з часом. Це уточнення санкцій є нормальним процесом”.
Ні до чого з того, чого очікує Вашингтон, ці спроби не приведутьСергій Рябков, заступник голови МЗС Росії
Однак Москву таке пояснення не влаштувало.
“Констатуємо, що суть американської політики та ж сама. Це спроба чинити на Росію непридатними методами подальший тиск. Ні до чого з того, чого очікує Вашингтон, ці спроби не приведуть”, – сказав “Інтерфаксу” заступник голови МЗС Росії Сергій Рябков, наголосивши, що Москва відкидає спроби представити новий пакет санкцій не як розширення, а уточнення наявного режиму.
Речник російського президента Дмитро Пєсков висловився схоже, заявивши, що Москва вважає дії США “нелогічними і недружніми”.
“Це продовження лінії, яка має руйнівний вплив для двосторонніх відносин”, – зазначив пан Пєсков.
І в Кремлі, і в міністерстві закордонних справ заявили про намір підготувати відповідні заходи на розширення списку санкцій. У Держдумі вже запропонували запровадити санкції проти компаній Coca-Cola, Visa і MasterCard.
Реакція фігурантів списку
ВТБ: “Йдеться лише про уточнення списку організацій, що підпадають під санкції. ВТБ 24 зараз де-юре не може запозичувати на американському ринку, що він раніше і не робив. На клієнтах банку це ніяк не позначиться”.
ВТБ 24: “По-перше, санкції стосуються виключно залучення державними російськими банками фінансових коштів за кордоном. Бізнес-модель ВТБ 24 визначається самостійним фондуванням і універсальністю продуктової лінійки. ВТБ 24 залучає кошти виключно на російському ринку. По-друге, всі рахунки наших клієнтів розміщені на території РФ, жодних обмежень щодо них застосовано бути не може. Те ж саме стосується і пластикових карт: жодні обмеження на їхнє використання ані в РФ, ані за кордоном не вводяться і вводитися не будуть”.
“Ростех”: “Ми детально аналізуємо ситуацію і оцінюємо можливий вплив введених санкцій. Пізніше зможемо дати оцінку”.
“Яндекс.Гроші”: “Самі санкції забороняють діяльність по залученню різних видів фінансування із США, таких, як позики і випуск облігацій – “Яндекс.Гроші” цю діяльність не ведуть”.
СМП-банк: “Ми спочатку виходили з того, що МОСОБЛБАНК, як наша дочірня організація, буде внесений до списку OFAC, проте всі обмеження фактично діяли й раніше. МОСОБЛБАНК працює тільки на території Росії, жодних активів за кордоном не має, тому на діяльності банку включення до списку санкцій абсолютно ніяк не позначиться”.
Представник “ЛНР” Геннадій Ципкалов: “Ані у мене, ані у Владислава Дейнего, ані у Владислава Карякіна, ані у Василя Нікітіна немає і не було рахунків у США. Нам достатньо своєї території, в США ми не збираємося. Тому ці санкції ніяк не позначаться на нашій роботі”.
“Міністр культури” Криму Аріна Новосельська (про санкції проти Ялтинської кіностудії): “А що, у нас кіностудію фінансують США? Мені, чесно кажучи, взагалі нецікаво, до якого списку санкцій США потрапила Ялтинська кіностудія. Я від них не чекаю ніякої допомоги. У нас є план розвитку кіностудії… А ті творчі люди, які стоять над політикою, як не звертали уваги на ці дурниці, так і не будуть звертати далі”.
Директор “Масандри” Яніна Павленко: “Внесення “Масандри” до списку санкцій Сполученими Штатами абсолютно ніяк не позначиться на діяльності Федерального державного унітарного підприємства. “Масандра”, незважаючи на всі санкції, нарощує обсяги виробництва і продажів. Перед “Масандрою” відкритий величезний російський ринок. І дай нам Бог сил і можливостей для того, щоб напоїти російських громадян високоякісними винами, виробленими з винограду, вирощеного в Криму”.