Британських ветеранів Іраку можуть судити

Британських ветеранів Іраку можуть судити

  • 2 січня 2016


PA

Спільна із США операція Великої Британії в Іраку тривала 8 років

Сотні британських військових, які воювали в Іраку, можуть притягнути до відповідальності за воєнні злочини. Про це повідомив голова комісії, що розслідує порушення в Іраку (IHAT) Марк Ворвік.

За його словами, у експертів накопичилося багато серйозних справ про порушення, і тепер вони вивчатимуть, чи можна вважати їх військовими злочинами. Серед тих матеріалів є і справи про вбивства.

Від юристів продовжують надходити все нові справи про можливі порушення, на їхню думку, вчинені військовими в Іраку.

Міністерство оборони повідомило, що ставиться до таких тверджень вкрай серйозно.

Позови стосовно британського війська в Іраку розглядали під час двох громадських розслідувань.

Вже розглянули справи щонайменше 1515 постраждалих, 280 з яких могли вбити з порушенням правил ведення війни.

“Просто нереально”

“Спершу ми визначаємо, наскільки ці твердження є такими, що заслуговують довіри, потім ми розглядаємо справи, що надійшли. Деякі з них, як з’ясовується, у нас вже є, ми вже їх вивчали у рамках власного розслідування”, – пояснив Марк Ворвік.

“Деякі справи містять скарги на численні порушення, такі справи ми розглядаємо як один позов”, – додав він.

PA

Британські солдати в Іраку остерігалися не тільки вогню супротивника, але й позовів адвокатів у себе на батьківщині. Фото 2003 року

Бюджет підрозділу становить приблизно 85 мільйонів доларів, він розрахований до кінця 2019 року.

Раніше міністр оборони Британії Майкл Феллон в інтерв’ю газеті Telegraph розповів, що у британських солдатів в Іраку під час воєнних дій нерідко були зв’язані руки через побоювання, що як тільки вони повернутися додому, юристи потягнуть їх до суду.

Колишній командувач військами в Афганістані полковник Річард Кемп згоден з тим, що розслідування слід довести до кінця, причому якомога швидше.

Але водночас він вважає, що така кількість позовів – тисячі – щодо британських солдатів не може мати вагомих підстав. За його словами, це просто нереально.

Провина міністерства оборони?

Представниця міністерства оборони у зв’язку з цим заявила, що переважна більшість британських військових, які брали участь в операціях, діяли професійно і відповідно до закону.

За її словами, у тих випадках, де є достатньо доказів, справи передадуть до суду.

PA

Вільям Гейдж заявив, що загибель Бахи Муси стала “жахливим епізодом грубого і нічим не виправданого насильства”. Фото: Ірак, 2003 рік

За результатами розслідування надбанням громадськості став випадок загибелі 26-річного працівника готелю на ім’я Баха Муса. Він помер у британській військовій в’язниці в Іраку у вересні 2003 року.

Суд у цій справі завершився у вересні 2011 року, а сер Вільям Гейдж, який керував розслідуванням, звинуватив міністерство оборони у тому, що в Іраку використовували заборонені методи допиту.

У 2009 році розпочали розслідування справи про вбивство іракця Хаміда Аль-Суеді після сутичок з бойовиками поблизу міста Маджар аль-Кабір. Британських солдатів у порушеннях прав людини звинуватив рідний дядько загиблого Кудер Аль-Суедія.

MOD

Фотографія з матеріалів розслідування Аль-Суеді. Британський солдат та іракські ув’язнені, травень 2004

Керівник розслідування сер Тейн Форбс ухвалив, що звинувачення на адресу військових у вбивствах і каліцтвах іракців, які перебували в ув’язненні, є абсолютно безпідставними.

Однак він дійшов висновку, що деякі методи, які застосовували до затриманих, можна вважати неприпустимими.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *