ЄС готовий оскаржувати польський закон про ЗМІ
ЄС готовий оскаржувати польський закон про ЗМІ
- 4 січня 2016
EPA
Критики нового польського закону переймаються його впливом на незалежність громадського мовлення
Високопоставлений представник ЄС Гюнтер Еттінгер заявив, що керівництво Євросоюзу серйозно стурбоване прийнятим польським парламентом законом про ЗМІ, який дає уряду право безпосередньо призначати керівників громадських телерадіокомпаній.
“Є багато причин для того, щоб залучити правовий механізм і вести моніторинг дій Варшави”, – заявив комісар ЄС.
Члени парламенту Польщі схвалили прийняті урядом поправки до закону про ЗМІ, які, на думку критиків цього законопроекту, обмежують свободу слова.
Польське громадське телебачення TVP та Польське радіо, які мають величезну аудиторію, тепер будуть контролюватися Національною радою зі ЗМІ, близькою новому консервативному уряду країни.
Уряд зможе призначати і звільняти керівництво громадського телебачення і радіо.
Як очікується, президент Польщі Анджей Дуда найближчим часом підпише цей закон, тоді документ і набуде чинності.
Консервативна польська партія “Право і справедливість” поспішає провести великі державні та соціальні реформи, обіцяні торік під час передвиборної кампанії.
Їхній масштаб і темпи вже призвели до демонстрацій прихильників і супротивників реформ у різних містах Польщі, а ситуація навіть привернула увагу керівництва ЄС.
Механізм тиску
В інтерв’ю тижневику Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, оприлюдненому 3 січня, Гюнтер Еттінгер сказав, що він підніме це питання на найближчому засіданні Єврокомісії 13 січня.
Єврокомісія може чинити тиск на державу ЄС і впливати на будь-який крок, який може бути сприйнятий як “систематична загроза” фундаментальним цінностям Євросоюзу.
Для цього можуть використати правовий механізм, ухвалений торік.
У підсумку це може призвести до позбавлення країни-порушника права голосу в Раді ЄС.
Пан Дуда має підписати закон, щоби він набув чинності
У суботу директори чотирьох каналів Польського публічного телебачення TVP пішли зі своїх посад на знак протесту проти прийнятих поправок до закону про ЗМІ.
Це не перший випадок, коли Євросоюз висловив невдоволення законотворчою діяльністю нового польського уряду.
Раніше керівництво Євросоюзу закликало новий уряд Польщі утриматися від реформи конституційного суду країни, яка, на думку ЄС, може поставити під удар його незалежність.
Тим часом президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю ВВС підтримав реформи в ЄС, які дозволили б союзу ефективніше відповідати на нові виклики.