Радбез ООН засудив випробування водневої бомби в КНРД
Радбез ООН засудив випробування водневої бомби в КНРД
- 6 січня 2016
EPA
За кілька годин до того, як Пхеньян оголосив про нові ядерні випробування, у регіоні зафіксували сильні підземні поштовхи
Рада Безпеки ООН одноголосно засудила нові ядерні випробування КНДР та проголосувала за негайну підготовку нових заходів проти Пхеньяна.
Усі 15 членів Радбезу, включно із Китаєм, який вважається союзником Північної Кореї, “рішуче засудили” випробування Пхеньяна, назвавши їх “явною загрозою міжнародному миру та безпеці”.
“Члени Ради Безпеки нагадали, що раніше висловили рішучість вжити подальших серйозних заходів у разі нового випробування Південною Кореєю ядерної зброї”, – заявив чинний голова Радбезу, представник Уругваю в ООН Ельбіо Росселлі.
“Відповідно до цього зобов’язання і серйозності цього порушення, члени Ради Безпеки негайно почнуть працювати над такими заходами у новій резолюції Ради Безпеки”, – додав він.
Водночас пан Росселлі не уточнив, чи ці нові заходи передбачатимуть нові санкції проти Пхеньяна, проте агенція AFP повідомляє, що інші дипломати підтвердили, що розширення санкційних списків можливе.
Раніше у середу Північна Корея оголосила про успішне випробування водневої бомби – вперше в своїй історії.
За кілька годин до оголошення по державному телебаченні КНДР в районі одного з північнокорейських ядерних полігонів на північному сході країни Геологічна служба США зафіксувала підземні поштовхи магнітудою 5,1.
Про проведення нових ядерних випробувань урочисто сповістили по державному телебаченню Північної Кореї
Термінове засідання Ради Безпеки з цього приводу скликали за ініціативою Японії та США.
Генсек ООН Пан Гі Мун заявив, що північнокорейські випробування “глибоко дестабілізують регіональну безпеку”. За його словами, якщо проведення цих тестів підтвердиться, це порушуватиме усі попередні резолюції Радбезу ООН.
Сумніви
“Це випробування означає вихід ядерних сил КНДР на новий рівень”, – заявив офіційний Пхеньян.
Випробування водневої бомби – “подія, яка приголомшила світ, яка буде занесена в історію нації… яка наблизить перемогу революційних ідеалів Чучхе”, – йдеться в цій заяві.
При цьому повідомленні наголошувалося, що Пхеньян не має наміру використовувати цю зброю як засіб агресії.
У США тим часом засумнівалися в тому, що КНДР дійсно випробувала водневу бомбу. У той же час Білий дім зазначив, що засуджує будь-яке порушення резолюцій Ради Безпеки ООН.
Останні ядерні випробування КНДР у 2013 році призвели до посилення міжнародних санкцій проти цієї країни
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в свою чергу заявив, що дії Пхеньяна не тільки порушують резолюції Радбезу ООН, а й підривають світову і регіональну стабільність.
Брюс Беннет, аналітик з корпорації RAND – один з тих, хто ставить під сумнів успіх випробувань, проведених Пхеньяном: “Вибух, який вони повинні були отримати, мав бути вдесятеро потужніший того, про який вони заявляють”.
“Кім Чен Ин або бреше, кажучи, що вони протестували водневу бомбу, або ж воднева стадія випробування пройшла не настільки успішно, або ж проблеми проявилися на стадії синтезу”, – пояснює Брюс Беннет.
У грудні північнокорейський лідер Кім Чен Ин заявив, що Пхеньян розробив власну водневу бомбу, але світ зустрів його заяви скептично.
Останні випробування ядерної зброї КНДР пройшли у 2013 році і викликали посилення Радбезом ООН санкцій проти країни.
Москва закликає до спокою
Москва вкрай стурбована у зв’язку із заявою Пхеньяна про нібито проведене в КНДР випробування водневої бомби, заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.
За його словами, президент Росії доручив ретельно вивчити свідчення всіх станцій вимірювань і “проаналізувати ситуацію у випадку, якщо інформація про випробування підтвердиться”.
Раніше заяву Пхеньяна прокоментував російський МЗС. Представник відомства Марія Захарова сказала, що, якщо факт проведення випробувань підтвердиться, це ускладнить обстановку в регіоні.
Разом з тим в російському зовнішньополітичному відомстві не можуть підтвердити або спростувати факт проведення випробувань.
“Якщо факт проведення випробування підтвердиться, то це стане новим кроком Пхеньяна на шляху розвитку ядерної зброї, що є грубим порушенням норм міжнародного права і наявних резолюцій Ради Безпеки ООН”, – йдеться в коментарі Захарової.